15lipiec2018     ISSN 2392-1684

BCT DZIEŃ OTWARTY GDYNIA 7 lipca 2018

Gdynia - bramy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego otworzą się dla zwiedzających

Kontenery i potężne dominujące nad portem suwnice na stałe wpisały się w krajobraz Gdyni. Teraz będzie można się im przyjrzeć z bliska. W sobotę 14 lipca, bramy Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego otworzą się dla zwiedzających. Z okazji Otwartego Dnia BCT przygotowano wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 63
1 Szczecin pływający dźwig

Szczecin - pływający dźwig zacumował w sąsiedztwie Dźwigozaurów

Ma prawie 42 metry długości i udźwignie nawet 260 ton, dźwig Lodbrok cumuje przy Nabrzeżu Starówka, a jego pokład zostanie otwarty dla zwiedzających przez całe wakacje.

Lodbrok to specjalistyczny dźwig pływający, należący do szczecińskiej firmy. Maszyna pracuje głównie na terenie portów w Szczecinie i Świnoujściu, ale w zależności od potrzeb wypływa na dalsze wody. Jednostka w czwartek, 12 lipca zacumowała przy Nabrzeżu Starówka w sąsiedztwie Dźwigozaurów i zostanie w tym miejscu do końca września. Od piątku będzie dostępna dla mieszkańców.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 56
Remontowa B860 1 a

Wkrótce wodowanie pierwszego holownika dla MW w gdańskiej „Remontowej”

Jak informuje „Remontowa Shipbuilding S.A.”, „.. trwają prace związane z budową pierwszego holownika projektu B 860 dla Marynarki Wojennej RP. Pomału przygotowujemy się do wodowania jednostki…”

Przypomnijmy, w ubiegłym roku stocznia wygrała przetarg na: Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk „HOLOWNIK”. Kontrakt na budowę sześciu holowników podpisano z Inspektoratem Uzbrojenia w dniu 19 czerwca 2017 roku. Umowa przewiduje, że pierwsza jednostka zostanie przekazana Zamawiającemu w 2019 roku, a kolejne w kilku miesięcznych sekwencjach kończąc realizację kontraktu w 2020 roku.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 76
Fot1 Most w Sobieszewie zwodzone przęsła płyną z Gdyni do Gdańska

Transport przęseł mostu na Wyspę Sobieszewską

Na miejsce budowy zwodzonego mostu w Sobieszewie dotarły dwa ogromne ruchome przęsła. Transportowano je przez pięć godzin drogą morską ze stoczni w Gdyni do Sobieszewa. W poniedziałek (16.07.2018) rozpocznie się montaż tych konstrukcji.

Barka, na której płynęły stalowe elementy, wypłynęła z Gdyni o godz. 10, a przed godz. 15 była już w Sobieszewie. Podczas transportu bardzo istotna była pogoda. Padało, ale na szczęście wiatr nie utrudniał żeglugi. Każde z ogromnych ruchomych przęseł waży ponad 300 ton. Ich rozpiętość wynosi 60 metrów. Umieszczono je na holowanej przez dwie jednostki barce, która jest w stanie przetransportować ładunek o wadze 8 tys. ton.

Przez ostatnie kilka miesięcy zwodzone elementy były magazynowane w Gdyni. Stąd, a dokładnie z terenu firmy Gafako, zwodzone elementy trafiły do Sobieszewa. Przed transportem do Gdańska przęsła zostały pokryte specjalną warstwą antykorozyjną. Na zwodzonych konstrukcjach zamontowana została już m.in. hydraulika, kolektor deszczowy, łożyska i skrzynki ryglowe. Gdy prace przy zabezpieczeniu konstrukcji zakończyły się, rozpoczęto układanie specjalnych szyn, które połączyły nabrzeże z barką, a następnie wsunięto ogromny ładunek na barkę.

2 Most w Sobieszewie zwodzone przęsła płyną z Gdyni do Gdańska

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Most będzie przejezdny od początku października. Cała inwestycja potrwa natomiast do końca listopada. Uroczyste otwarcie planowane jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego most będzie nosił nazwę Mostu Niepodległości.

Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Nowy most zwodzony ma mieć 173 metry długości, ze skrzydłami – 181,5 m. Czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską. Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych.

 

Fot. tytułowa Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Źródło: gdansk.pl

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 46
Mein Schiff 1 w Gdyni

„Mein Schiff 1” po raz trzeci w Porcie Gdynia

Pływającą perłą w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia jest mv „Mein Schiff 1”, który - po raz trzeci - 8 lipca br. przybił do nabrzeża Francuskiego.   Mv „Mein Schiff 1” w całym sezonie 2018 roku odwiedzi gdyński port jeszcze dwa razy – 2 i 12 sierpnia br.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 57