PORT CENTRALNY WIZUALIZACJA GDANSK 1

Port Gdańsk podpisał umowę na Port Centralny

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę z Wykonawcą na opracowanie koncepcji Portu Centralnego. Konsorcjum, które wygrało przetarg, efekt swoich prac przedstawi za niespełna rok.

Zalądowienie 500 ha morza? Pojedyncze pirsy, układające się w palmę, podobną do tej w Dubaju? Ostateczny kształt Portu Centralnego, przeznaczenie poszczególnych terminali oraz sposób finansowania inwestycji - te i wiele innych kwestii rozstrzygnie Wykonawca wielobranżowej koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 37
GDYNIA Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości Foto Antoni Dubowicz pilot 5

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni, rozpoczął się Rejs Niepodległości

Rozpoczął się Rejs Niepodległości. W czasie prawie rocznego rejsu (Dar Młodzieży wróci do Gdyni pod koniec marca 2019 roku) przez pokład fregaty przewinie się ponad 500 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości gdzie nagrodą był rejs na Darze Młodzieży. 

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 93
SAR WIATR foto 1

Dzień Morskiego Ratownika - Gdynia 18.05.2018

Ich praca do najbezpieczniejszej zdecydowanie nie należy. Zajmują się poszukiwaniem i ratowaniem osób – tych, które znalazły się w niebezpieczeństwie na morzu, a także zwalczaniem zagrożeń środowiska morskiego. Ratownicy morscy – bo o nich mowa – w piątek 18 maja obchodzić będą swoje święto.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 89
DSC0561a

Dzień Ratownika Morskiego za nami

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:30 w Auli Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni przywitaniem licznie zaproszonych gości, prezentacją misji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa  (SAR) oraz wręczeniem medali zasłużonym pracownikom MSPiR.

Z okazji dzisiejszego święta wydano również pierwszy, nietypowy „Rocznik Ratowniczy”. Nietypowy, bo stanowiący podsumowanie działalności Służby Poszukiwania i Ratownictwa od początku jej powstania w 2002 roku. Zaplanowane kolejne wydania będą obejmowały już tylko jeden rok.

Najbardziej widowiskowym punktem programu były jednak bardzo dynamiczne morskie pokazy ćwiczeń ratowniczych, zaprezentowane przez jednostki SAR 1500 „Wiatr”, SAR 3000 „Sztorm” i wielozadaniowy statek „Kapitan Poinc” oraz szybkie łodzie ratownicze typu RIB „R-13” i „R-14”. Goście mogli obejrzeć je z morza, z bliska, z pokładu wynajętego statku „Dragon”, na którym zadbano również o poczęstunek i (niestety) muzykę na żywo.

Na plaży ratownicy z Brzegowych Stacji Ratowniczych Świbno oraz Władysławowo przeprowadzali w tym samym czasie pokazy udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Po zakończeniu party na „Dragonie” otwarte były od 16:00 do 17:00 dla wszystkich chętnych pokłady statków „Wiatr”, „Sztorm” i „Kapitan Poinc”, które stanęły w tym celu przy Nabrzeżu Pomorskim.

Informacja własna NB /AD

Foto: SAR 3000 „Sztorm” / © Antoni Dubowicz 2018

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 82
DAR MŁODZIEŻY fotografia Antoni Dubowicz

Gdynia - Żagle Wolności, program uroczystości rozpoczęcia Rejsu Niepodległości

„Dar Młodzieży” wyruszy 20 maja 2018 r. w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na jego pokładzie w tę szczególną podróż wyruszą studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości – młodzi ambasadorowie Polski. „Dar Młodzieży” podczas rejsu zawinie do największych portów świata, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. Szczególnym portem będzie Panama, gdzie załoga weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 75