24wrzesień2018     ISSN 2392-1684

Le Marité w Gdyni

Francuski żaglowiec „Le Marité” na dłużej w Gdyni

Miał odpłynąć w czwartek (20.09.2018), ale zostanie jeszcze kilka dni. Francuski żaglowiec „Le Marité” przedłuża swoją wizytę w Gdyni. Przy nabrzeżu Pomorskim będzie go można zobaczyć do niedzieli, 23 września. Statek przez cały czas jest dostępny dla zwiedzających. Na jego pokład można wejść codziennie w godz. 9.00-18.00. Wstęp wolny.

Do zobaczenia są nie tylko wnętrza statku. Na pokładzie żaglowca znajduje się też wystawa zdjęć „Exotic Taste of Europe”. To projekt poświęcony produktom rolnym i ich producentom z ultraperyferyjnych regionów Europy jak: Wyspy Kanaryjskie, Gwadelupa czy Martynika. Na statku można również skosztować bananów z tamtych rejonów. Kampania informacyjna jest skierowana do europejskich konsumentów i odbywa się pod hasłem „Znak jakości z zamorskich krajów zrodzony pod szczęśliwymi gwiazdami”. Jej cel to przybliżenie znaku jakości europejskich regionów zamorskich (RUP) oraz zalet produktów posiadających takie oznaczenie.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 82
Wodowanie ORP PIAST mat prasowe

Kolejny etap kontraktu na naprawę główną i dokową okrętu ratowniczego ORP „Piast”

Wodowanie to kolejny etap kontraktu na naprawę główną i dokową okrętu ratowniczego ORP „Piast”, który wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylii Okrętów w Gdyni. PGZ Stocznia Wojenna realizuje ten projekt wspólnie ze Stocznią Remontową „Nauta”.

Umowa na remont i modernizację okrętu ratowniczego ORP „Piast” została podpisana  w 2017 roku.. Inspektorat Uzbrojenia zawarł ją z konsorcjum Stoczni Remontowej „Nauta” oraz Stoczni Marynarki Wojennej. Wartość kontraktu to ponad 50 mln zł. Po przejęciu przedsiębiorstwa przez Polską Grupę Zbrojeniową miejsce Stoczni Marynarki Wojennej w konsorcjum zastąpiła PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Od tego momentu prace wyraźnie nabrały tempa, dzięki czemu udało się w znacznym stopniu zniwelować ok. 3 miesięczne opóźnienie, które powstało w wyniku kłopotów finansowych pozostającej w ubiegłym roku w upadłości likwidacyjnej Stoczni Marynarki Wojennej zarządzanej przez Syndyka.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 56
1 Duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt

Duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt odwiedziła Gdynię

Najnowocześniejszy okręt rakietowy duńskiej floty zacumował przy nabrzeżu Polskim w Gdyni (16.09.2018). Wizyta była doskonałą okazją do poznania walorów fregaty Iver Huitfeldt oraz możliwością spotkania się przedstawicieli polskiego przemysłu stoczniowego z przedstawicielami tego przemysłu z Danii i Wielkiej Brytanii.

Fregaty typu Iver Huitfeldt to seria trzech okrętów budowanych dla marynarki duńskiej: HDMS Peter Willemoes (F362) i HDMS Niels Juel (F363) i HDMS Iver Huitfeldt (F361). Ten ostatni, 16 września zacumował w gdyńskim porcie.


– Witamy Państwa, moim skromnym zdaniem, na najlepszym okręcie na świecie – witał gości dowódca fregaty, Bo Overgaard.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 53
GENRAL ZARUSKI Gdansk

s/y Generał Zaruski - rejs kobiet dotkniętych chorobą nowotworową

19 kobiet, głównie z Trójmiasta, dotkniętych chorobą nowotworową wypłynie żaglowcem „Generał Zaruski" w rejs po Zatoce Gdańskiej pod hasłem Wiatr w żagle! Rejs już po raz drugi organizują uczestniczki gdańskiej filii Akademii Walki z Rakiem. Żaglowiec wypłynie w czwartek, (20.09.2018) z mariny na Ołowiance w Gdańsku o godzinie 10, powróci dzień później.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 61
Prom Nova Star PŻB fot 1 Dominik Dzigman

Debiut promu Nova Star na trasie z Gdańska do Nynäshamn

Stare powiedzenie „lepiej późno niż w cale” sprawdza się w przypadku promu „Nova Star” doskonale. Na początku 2018 roku Polska Żegluga Bałtycka wyczarterowała (na okres dwóch lat z możliwością zakupu) prom  od singapurskiego przedsiębiorstwa ST Engineering Marine. W planach prom miał rozpocząć regularne rejsy łączące Polskę ze Szwecją na wiosnę.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 124