25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Sezon foczych narodzin

Foki

Trwa okres foczych narodzin. Świadczą o tym narodziny dwóch fok szarych w helskim fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (SMIOUG). WWF Polska przypomina, że przez najbliższy miesiąc istniej duże prawdopodobieństwo pojawienia się foczych szczeniąt również w naturze, na polskim brzegu Bałtyku. Ekolodzy apelują o zapewnienie foce spokoju i niezwłoczny kontakt telefoniczny z Błękitnym Patrolem WWF.

 Dotychczas nie odnotowaliśmy żadnego udokumentowanego przypadku narodzin fok szarych na polskim wybrzeżu – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Wynika to z faktu, że te ssaki były rzadkimi gośćmi w naszych wodach, po tym, jak prawie wiek temu zostały wytrzebione przez ludzi. Jednak od kilku lat foki pojawiają się coraz częściej na naszym brzegu. Ma to związek ze wzrostem populacji fok szarych w Bałtyku, dzięki działaniom na rzecz ich ochrony, które wcześniej podjęły kraje skandynawskie.

Foki szare rodzą na przełomie lutego i marca. Samice, po 2-3 tygodniach opieki nad potomstwem, opuszczają szczenię, które musi od tego czasu samo sobie poradzić. To szczególnie w tym okresie do Błękitnego Patrolu WWF dociera najwięcej zgłoszeń dotyczących małych fok. Nie wszystkie wymagają pomocy, ale wolontariusze WWF wyjeżdżają do każdego takiego wezwania. Po wstępnych oględzinach i konsultacji z ekspertami ze Stacji Morskiej, podejmowana jest decyzja o tym, czy niezbędne jest przewiezienia malucha do foczego szpitalika w Helu, czy też szczenię powinno pozostać na plaży.

Te osobniki, które wymagają rehabilitacji, trafiają pod opiekę pracowników fokarium – dodaje Pietrasik. – Potem, jeśli pozwala na to ich stan, trafiają z powrotem do Bałtyku. W ubiegłym roku pierwszą informację o foczym szczenięciu otrzymaliśmy od naszych wolontariuszy z rejonu ujścia Wisły. Patrolowicze zaobserwowali małą fokę w lanugo - białym futerku - co świadczyło o jej stosunkowo niedawnych narodzinach.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, sezon foczych narodzin na polskim wybrzeżu zaczął się od informacji o narodzinach foki w Helu. Pierwsza, która otrzymała imię Maszop, urodziła się w sobotę, 8 marca. Druga przyszła na świat w poniedziałek. Chociaż szczenięta z fokarium rodzą się w niewoli, od samego początku są przygotowywane do życia w naturze. Kiedy podrosną, najczęściej na przełomie maja i czerwca, trafią do Bałtyku. Dzięki specjalnym nadajnikom, w które będą wyposażone, jesteśmy w stanie śledzić ich bałtyckie wędrówki do czasu aż nadajnik odpadnie z grzbietu foki wraz ze zmianą sierści.

1939998 693639207359271 1814037200 n

MASZOP

1939487 693639210692604 533765626 n

 MASZOPERIA

Zwracamy się do wszystkich osób, które zaobserwują foki na brzegu w tym okresie, o niezwłoczny kontakt z nami pod numerem telefonu 795 536 009 lub ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 889 940 – apeluje Pietrasik. - Pamiętajmy też, aby do czasu przybycia Patrolu nie niepokoić zwierzęcia i nie podchodzić do niego.

Fot. I.Pawliczka (fokarium.pl)
Źródło: WWF POLSKA

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież