29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Czy pływający terminal do odbioru sprężonego gazu LPG oraz regazyfikowanego gazu skroplonego LNG na Zatoce Puckiej powstanie?

nb

Czy pływający terminal do odbioru sprężonego gazu LPG oraz regazyfikowanego gazu skroplonego LNG na Zatoce Puckiej powstanie? Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzależnia jego budowę od zwiększonego zapotrzebowania na gaz wśród odbiorców. A akurat zapotrzebowanie z przyczyn geopolitycznych rośnie.

Plany realizacji inwestycji sięgają roku 2008 roku. Terminal miał być częścią podmorskiego gazociągu o długości ok. 40 km łączącego magazyny gazu w Kosakowie ze stacją redukcyjno-pomiarową Grupy Lotos. PGNiG uzyskało już wszystkie pozwolenia od Urzędu Morskiego w Gdyni. Rok temu spółka zleciła też badania dna i środowiska morskiego na terenie wyznaczonym dla gazociągu. Słowem, wszystko jest gotowe.

Jednym z powodów budowy pływającego terminalu miały być nowe magazyny w PGNiG w Kosakowie. Magazyn w kawernach solnych, składający się z części napowierzchniowej i górniczej rozpoczął działalność na początku 2014 roku. Obecnie prowadzona jest próbna eksploatacja w celu ustalenia parametrów technicznych i charakterystyki jego pracy. W drugim kwartale 2014 roku magazyn ma być gotowy do świadczenia usług komercyjnych w zakresie magazynowania paliwa gazowego. Dalsza budowa magazynu obejmuje zakończenie projektu dotyczącego czterech komór w 2015 roku i uzyskania pojemności czynnej co najmniej 100 mln m sześc. gazu. W 2021 roku planowane jest wykorzystanie 10 komór i uzyskanie pojemności ok. 250 mln m sześc. gazu Terminal miał też uzupełniać zaopatrzenie Trójmiasta w gaz i stworzyć możliwość jego dostaw dla mogących powstać w regionie elektrowni gazowych. Wspólne plany budowy takiej elektrowni miały Energa, Lotos i PGNiG. Po kilku latach okazało się jednak, że Lotos nie jest zainteresowany inwestycjami w energetykę.

Zapotrzebowanie rośnie

Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminala LNG w Świnoujściu, terminala naftowego PERN w Gdańsku, rozbudowy Naftoportu i połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego, ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Trwają też prace nad budową Korytarza Gazowego Północ-Południe. Umożliwi on swobodny przesył gazu między państwami Grupy Wyszehradzkiej i szerzej, między państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Polska część korytarza to ok. 1,8 tys. km nowych gazociągów i trzy interkonektory - ze Słowacją, Litwą i kolejny z Czechami.

Fot. Wikimedia Commons
Źródło: gospodarkamorska.pl / autor: Dawid Majer

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież