25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

"Utracono kontakt z okrętem podwodnym"

nb

W Centrum Operacji Morskich - Dowództwie Komponentu Morskiego prowadzone jest obecnie (środa i czwartek, 9 i 10 kwietnia) międzynarodowe ćwiczenie sztabowe mające na celu sprawdzenie procedur kryzysowych podczas ratowania załóg okrętów podwodnych.

To jeden z głównych elementów przygotowań do rozpoczynających się w maju br. manewrów pod kryptonimem „Dynamic Monarch 2014”, które przeprowadzone zostaną na polskich wodach.

nb

Jednym z głównych celów ćwiczenia jest sprawdzenie procedur reagowania kryzysowego w nowej strukturze systemu dowodzenia Sił Zbrojnych. Dlatego też biorą w nim udział zarówno specjaliści z Oddziału Ratownictwa Inspektoratu Marynarki Wojennej DG RSZ, z Wydziału Ratownictwa Morskiego i Lotnictwa Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego oraz dowódca i zastępca dowódcy okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Jak informuje szef Oddziału Ratownictwa Inspektoratu Marynarki Wojennej kmdr Andrzej Ogrodnik: „Sprawdzenie procedur kryzysowych i sprawności przepływu informacji na szczeblu Inspektoratu Marynarki Wojennej i Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego jest o tyle istotne, że w trakcie tak dużego ćwiczenia, jakie przeprowadzimy w maju, będziemy mieli pewność, że każdy element systemu działa i każdy człowiek wie co w przypadku rzeczywistego zdarzenia robić”.


Sposób przekazania informacji, jej zawartość oraz jednoznaczność jest kluczowa we wszystkich akcjach ratowniczych. Od tego może zależeć ich powodzenie. Dlatego też, w przypadku ratowanie załóg uszkodzonych okrętów podwodnych tak duże znaczenie ma sprawdzenie procedur, których bezwzględne przestrzeganie jest jednym z podstawowych elementów zachowania prawidłowości prowadzonej akcji ratowniczej. Zgodnie z tym, jak podkreśla kmdr por. Piotr Gawron, szef Wydziału Ratownictwa Morskiego i Lotniczego COM-DKM „informacja, która dociera do wszystkich uczestników akcji musi być dokładna i precyzyjna, a tym samym jednoznacznie zrozumiana przez wszystkich. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek wątpliwości. Całe NATO pracuje na tych samym procedurach, przez co podczas niesienia pomocy oszczędza się drogocenny czas i rzeczywista pomoc może dotrzeć do potrzebujących o wiele szybciej ”. Przebieg ćwiczenia obserwują przedstawiciele kilkunastu państw, które na swoim uzbrojeniu mają okręty podwodne. Głównie są to marynarze z krajów europejskie, ale nie brakuje także obserwatorów z odległych stron świata, między innymi z Australii, Republiki Południowej Afryki, Brazylii, Kanady i USA.

W realizowanym na potrzeby majowego ćwiczenia Dynamic Monarch 2014 sprawdzeniu procedur, zgodnie ze scenariuszem, strona polska została poproszona o koordynacje i kierowanie akcją ratowania załóg okrętów podwodnych. Jak podaje kmdr por. Leszek Dziadek z Oddziału Ratownictwa Inspektoratu MW „dzisiejsze ćwiczenie prowadzone jest w świecie wirtualnym na stronie internetowej ISMERLO czyli międzynarodowego biura łącznikowego ratowania okrętów podwodnych (z ang: International Submarine Escape and Rescue Liaison Office). W rzeczywistości wszystkie akcje ratowania okrętów podwodnych koordynowane są właśnie przez tę stronę internetową, do której dostęp (po zalogowaniu) mają przedstawiciele sił i systemów ratunkowych z całego świata”. To właśnie na tej stronie zawarte są wszystkie procedury niezbędne do uruchomienia akcji i jej prowadzenia.

Według realizowanego scenariusza, w trakcie prowadzonego na Zatoce Gdańskiej międzynarodowego ćwiczenia dochodzi do kolizji dwóch okrętów podwodnych. MW RP, która dowodzi okrętami podwodnymi traci kontakt z jednym z nich i rozpoczyna akcję ratowniczą. W rejon prawdopodobnego zatonięcia okrętów podwodnych wysyłane są samoloty, śmigłowce i okręty, których zadaniem jest zlokalizowanie okrętów podwodnych, nawiązanie z nimi łączności i udzielenie niezbędnej pomocy członkom ich załóg. Akcja ratownicza koordynowana jest nie tylko wewnątrz Marynarki Wojennej, ale także z Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym, Policją, Strażą Graniczną i Ośrodkami Medycznymi na Pomorzu.

Fot. Piotr Adamczak
Źródło: www.com.wp.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież