25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Stocznia Crist zakończyła budowę kolejnej, nietypowej jednostki

nb

Stocznia Crist zakończyła budowę kolejnej, nietypowej jednostki. Jest to statek typu Multi-Lay Vessel, czyli wielozadaniowy statek do układania rurociągów na dnie mórz i oceanów, o wdzięcznej nazwie Ceona Amazon.

Ma prawie 200 metrów długości i 33 szerokości. Powierzchnia pokładu to 4,6 tys. m kw. Może pomieścić 200 osób załogi. Wyposażony jest w dwa żurawie. Jednostka typu diesel electric posiada sześć silników MAN, a do napędu wykorzystuje trzy pędniki azymutalne na rufie. Dodatkowo wyposażony w jeden ster strumieniowy i trzy pędniki azymutalne na dziobie. Ceona Amazon posiada też dynamiczne pozycjonowanie klasy drugiej i osiąga prędkość 13 węzłów. Jest przeznaczony do pracy w odległych i logistycznie trudnych miejscach.

Stocznia Crist budowała kadłub częściowo wyposażony w główne urządzenia elektryczne i specjalistyczne, m. in. windy kablowe. Prace przy tej konstrukcji były bardzo intensywne. Cięcie blach rozpoczęto już na początku lutego 2013 roku, a położenie stępki 9 sierpnia 2013. Ostatecznym odbiorcą jest armator Ceona Ship 1 Limited z Wielkiej Brytanii.

Stocznia Crist znana jest z budowania nietypowych, specjalistycznych jednostek. W grudniu ub. roku zakład zakończył budowę statku hydrotechnicznego Vidar. Jednostka jest wykorzystywana do budowy morskich farm wiatrowych dla niemieckiej firmy z branży energetyki wiatrowej - Hochtief Solutions AG.

Stocznia Crist jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. Głównymi udziałowcami stoczni są jej założyciele, Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki, oraz należący do Agencji Rozwoju Przemysłu fundusz inwestycyjny MARS FIZ. Działalności stoczni skupia się w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej. W 2010 r. stocznia nabyła suchy dok (SD II 380 x 70 x 8 m), największą w rejonie południowego Bałtyku suwnicę oraz tereny do prefabrykacji kadłubów. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół rynku offshore oraz budowy specjalistycznych statków i konstrukcji do obsługi nie tylko farm wiatrowych, ale także platform wiertniczych i innych instalacji dla przemysłu morskiego.

Źróło: trojmiasto.pl / autor VIK

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież