24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Port Gdynia przeżywa największy boom inwestycyjny od lat

nb

Port Gdynia przeżywa największy boom inwestycyjny od lat. Do wielkich przedsięwzięć związanych z pogłębieniem toru wodnego i budową nowych nabrzeży dołączają teraz inwestycje na lądzie. PKP Polskie Linie Kolejowe planuje wartą kilkaset milionów złotych poprawę dostępności kolejowej do portu. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest opracowanie studium wykonalności projektu, na które właśnie podpisano umowę.

Kształt infrastruktury tzw. Stacji Gdynia Port powstał w okresie przedwojennym i był dostosowany do ówczesnych technologii i organizacji transportu kolejowego i morskiego. Nie odpowiada on dzisiejszym i przyszłym potrzebom, wynikającym zwłaszcza z rozwoju transportu intermodalnego, obsługującego przewozy kontenerów i naczep przez regularne połączenia kolejowe – tłumaczy Walery Tankiewicz, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. Port Gdynia jest początkiem korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk, jednego z kilku kluczowych korytarzy całej Unii Europejskiej. Tym samym zapewnienie efektywnego dostępu kolejowego do naszego portu jest nie tylko niezbędne dla jego rozwoju, ale też stanowi jedno z zobowiązań państwa polskiego wynikających z regulacji unijnych w zakresie transportu – dodaje Tankiewicz.

Studium wykonalności ma wskazać optymalne warianty modernizacji stacji kolejowej obsługującej port oraz plan jej powiązania z krajową siecią kolejową. Dokument w ciągu 15 miesięcy przygotuje firma Wyg International, za co otrzyma kwotę prawie 1,4 mln zł netto. Studium dotyczy obszaru około 70 ha, na którym znajduje się ponad 160 km torów i 400 rozjazdów. Dokument odpowie na pytanie, o zakres modernizacji lub przebudowy stacji, tak aby mogła efektywnie spełniać swoją rolę w przyszłości.

Analizy muszą uwzględniać plany rozwojowe Gdyni, portu oraz kontrahentów korzystających z infrastruktury kolejowej w obrębie stacji. Dodajmy, że studium, które współfinansowane jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, to pierwszy krok do pozyskania dalszych środków unijnych. Dwa kolejne etapy, dotyczące projektowania i realizacji prac budowlanych, Polskie Linie Kolejowe planują wykonać w trakcie rozpoczętej właśnie unijnej perspektywy finansowej 2014-2020.

Realizowane przedsięwzięcie potwierdza dążenie PLK do rozwoju sieci kolejowej i zapewnienia przewoźnikom kolejowym dobrego dostępu do obszarów ważnych gospodarczo, w tym do portów morskich. Zależy nam by przewoźnicy mogli optymalnie wykorzystać potencjał infrastruktury kolejowej, szczególnie ułatwiającej dojazd do centrów przeładunkowych. Dobre wykorzystanie tych terenów będzie sprzyjać rozwojowi miast portowych – mówi Remigiusz Paszkiewicz, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Warto podkreślić, że zaprojektowanie praktycznie od nowa kształtu stacji kolejowej obsługującej Port Gdynia dzięki zmniejszeniu liczby torów odstawczych może uwolnić część terenów na funkcje komercyjne, związane z obsługą i składowaniem ładunków.


Fot. Tadeusz Urbaniak / ZMPG S.A.
Źródło: eratuszgdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież