20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Ustka stara się o finansowanie projektu „Centrum Żeglarstwa Ziemi Słupskiej”

Ustka 01 info192014 1

Wśród 13 projektów rekomendowanych do wsparcia w ramach Zintegrowanych Porozumień Terytorialnych dla Miejskiego Obszarem Funkcjonalnym Słupsk jest również Centrum Żeglarstwa Ziemi Słupskiej w Ustce. Marina w Ustce ma powstać za ok. 45 mln złotych.

Ideą ZPT-ów jest zaangażowanie całego regionu w ramach MOF-ów. Miasto Ustka jako pomysłodawca projektu wybudowania mariny chciałoby żeby przez to podnieść atrakcyjność turystyczną ziemi słupskiej oraz zachodniej części województwa pomorskiego. Marina wypełni lukę w sieci małych portów i marin polskiego wybrzeża w zakresie bezpieczeństwa żeglugi dla małych jednostek pływających. Centralne położenie Ustki na mapie wybrzeża czyni z niej naturalny port schronienia dla małych jednostek pływających. Oczywiście marina to także poszerzenie oferty turystycznej w zakresie turystyki kwalifikowanej (żeglarstwo, kajakarstwo). Pomysłodawcy liczą też na zwiększenie udziału województwa pomorskiego w morskiej turystyce zagranicznej – marina w Ustce będzie najbliżej położonym obiektem tego typu w województwie w stosunku do duńskiej wyspy Bornholm.

Celem budowy Mariny jest także stworzenie nowego, flagowego produktu turystycznego MOF Słupska w postaci Centrum Żeglarstwa. Pomoże to też wydłużyć sezon turystyczny poprzez wprowadzenie sezonu żeglarskiego. To także szansa na kultywowanie wielopokoleniowych tradycji Morskich czy lepsze wykorzystanie produktów regionalnych nawiązujących charakterem do pasa nadmorskiego.

Nowa marina to jedna z najważniejszych inwestycji MOF Słupska. Nie będzie to wyłącznie miejsce postojowe dla jachtów. To także dodatkowa atrakcja turystyczna i otwarcie podregionu słupskiego dla gości – żeglarzy z kraju i z Europy. Marina zaktywizuje gospodarczo Miejski Obszar Funkcjonalny Słupska, podniesie wartość okolicznych terenów i przyczyni się do powstania na obszarze nowych miejsc pracy w sektorze szeroko rozumianych usług turystycznych, a także szkutnictwa oraz szkolenia i wychowywania morsko – żeglarskiego. Ponadto Projekt stworzy możliwość organizacji imprez żeglarskich na najwyższym poziomie. Obiekt będzie doskonałą bazą do prowadzenia szkoleń żeglarskich dla młodzieży. – powiedział Jarosław Teodorowicz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Integracji Europejskiej Urząd Miasta Ustka

Ponadto w marinie wybudowanie zostanie stanica kajakowa w Ustce, będąca ostatnim, najbardziej na północ wysuniętym punktem szlaku kajakowego Rzeki Słupi. Powinno to w ogromnym zakresie poprawi jego funkcjonalność. Dzięki położeniu mariny w pobliżu centrum komunikacyjnego w Ustce zostaną zintegrowane także różne środki komunikacji – rower, autobus, pociąg, samochód – tak żeby można było w łatwy sposób dotrzeć do innych atrakcji i produktów turystycznych regionu.

Przedmiotem przedsięwzięcia będą działania polegające na zagospodarowaniu zachodniej części portu oraz obszaru MPZP Uroczysko w Ustce poprzez budowę Centrum Żeglarstwa. W ramach realizowanej inwestycji powstanie nowoczesna przystań jachtowa, w której znajdzie się miejsce dla około 100 jachtów. W ramach projektu przewiduje się:

- roboty ziemne i wodne – pogłębiarskie,kafarowe, montażowe, instalacyjnych i innych związanych bezpośrednio z budową nowego basenu jachtowego,
- budowę sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej z przyłączami,
- budowę sieci energetycznej i oświetleniowej,
- budowę sanitariatów i pomieszczenia socjalno – biurowego,
- budowa ciągów komunikacyjnych i parkingu,
- zakup i montaż pomostów cumowniczych, w tym pomostów dedykowanych dla kajaków,
- komponent miękki w zakresie markowych produktów regionalnych,
- zakup mobilnego slipu do wodowania jednostek pływających,
- zagospodarowanie otoczenia,
- budowę ogrodzenia,
- zakup i instalację monitoringu wizyjnego,
- zakup urządzenia do wyciągania i transportu łodzi żaglowych,
- budowę stacji paliw,
- zakup pojemników na odpady,
- promocja projektu.

Pomysłodawcy stwierdzają też że brak mariny pomiędzy Darłowem a Łebą podważa ideę sieciowego charakteru występowania tego typu obiektów, według której nierównomierne rozłożenie infrastruktury bardzo mocno ogranicza albo wręcz uniemożliwia uprawianie tego typu turystyki oraz osłabia pozycję obiektów które należą do sieci. W związku z powyższym istnieje potrzeba wybudowania portu jachtowego w Ustce, który byłoby łącznikiem pomiędzy częścią zachodnią a wschodnią polskiego wybrzeża. W projekcie zakłada się też realizację komponentu miękkiego związanego z opracowaniem gammy markowych produktów regionalnych w oparciu o wzornictwo uwzględniające specyfikę pasa nadmorskiego, a także ich ekspozycję.

Fot. UM Ustka
Źródło: gryf24.pl , tekst: Marcin Wirkus

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież