16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

OPERACJA W KOŁOBRZESKIM PORCIE

nb

W czwartek nad ranem (12 czerwca 2014 ) do portu w Kołobrzegu weszły okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wspólnie z pododdziałami brzegowymi flotylli realizowały one zadania w ramach największych tegorocznych ćwiczeń sił 8. FOW pod kryptonimem „WARGACZ 2014”.

Przed przybyciem okrętów przy nabrzeżach rozwinięto Punkt Załadunku Min. Na portowe nabrzeże wjechały ciężarówki z minami morskimi oraz dźwig. Wystawiono dodatkowe punkty kontrolne oraz wzmocniono ochronę całego rejonu. Bezpośrednio przed wejściem okrętów do portu sprawdzono również bezpieczeństwo żeglugi na kanale portowym - szukano m.in. improwizowanych ładunków wybuchowych.

Wszystkie prace wykonywano w ciemnościach używając jedynie niezbędnego oświetlenia. O ustalonej godzinie, pojedynczo, do Kołobrzegu wchodziły okręty - trałowce oraz kuter transportowy biorące udział w ćwiczeniach. Po zacumowaniu okrętów, pod osłoną nocy i w ciszy radiowej, na ich pokład ładowano miny.

Kolejny epizod ćwiczenia zrealizowany dzisiaj w Kołobrzegu dotyczył walki z bronią masowego rażenia. Specjaliści z Kompanii Chemicznej 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, nad ranem, na terenie portu rozwinęli Okrętowy Punkt Likwidacji Skażeń. Po zacumowaniu potencjalnie skażonego okrętu, natychmiast przystąpili oni do prowadzenia działań. Na wstępie określono rodzaj skażenia. Przeprowadzona analiza potwierdziła obecność sarinu. W tym czasie żołnierze plutonu likwidacji skażeń przygotowywali się już do rozpoczęcia procesu neutralizacji skażenia. Na okręt podane zostały węże wodne, które umożliwiły załodze spłukanie substancji niebezpiecznej z pokładu.

Po wstępnym spłukaniu okrętu, do akcji weszły specjalistyczne pojazdy IRS-2M, wyposażone w urządzenia do likwidacji skażeń. Po odkażeniu okrętu specjaliści kompanii chemicznej sprawdzili czy proces neutralizacji substancji niebezpiecznych został wykonany skutecznie. Po potwierdzeniu skuteczności procesu, załoga i uczestniczący w akcji chemicy udali się do punktu likwidacji skażeń stanów osobowych, gdzie wszyscy zostali odkażeni. Bezpośrednio przed opuszczeniem portu uzupełniono zapasy okrętowe - zatankowano wodę oraz paliwo.

W ćwiczeniu pod kryptonimem WARGACZ 2014, oprócz pododdziałów brzegowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża udział biorą trałowce, okręty transportowo – minowe, kutry transportowe oraz pomocnicze jednostki pływające: holownik, zbiornikowiec i stacja demagnetyzacyjna. Ćwiczenia te to doskonalenie wyszkolenia sił 8. FOW w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.


Fot. Jacek Kwiatkowski

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież