24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

"Horyzont II" - statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni płynie w lody Arktyki

nb

Specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica, ufundowana staraniem JM Rektora Akademii Morskiej, ze wsparciem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, odsłonięta zostanie (godz. 13.30) przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i zmarł kapitan Gorządek. W ceremonii weźmie również udział poczet sztandarowy wystawiony przez studentów Wydziału Elektrycznego AMG, ze szkolnej załogi "Horyzonta II", z kapitanem statku. Tego samego jeszcze dnia popłyną na Spitsbergen, szlakiem którym wielokrotnie prowadził "Jana Turlejskiego" kapitan Wiktor Gorządek.

Podróż nr XXXIII - o godz. 15.00 w kolejny, pierwszy tegoroczny, rejs z zaopatrzeniem dla stacji polarnej PAN na Spitsbergenie, "Horyzont II" wyruszy z Nabrzeża Pomorskiego (Gdynia). Obok ekipy polarnej popłynie, w ramach praktyki morskiej, 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG. Powrót do Gdyni zaplanowany jest na 19 lipca.

Kapitan Wiktor Gorządek – legenda polskiego rybołówstwa

Urodził się 1 grudnia 1908 r. w Taszkiencie. Po służbie w Marynarce Wojennej ( Flotylla Pińska), w 1931 r. przeniósł się do Gdyni i podjął pracę jako rybak w Polsko-Holenderskiej Spółce „Mopol”. Następnie pływał na statkach przedsiębiorstw połowowych „Mewa” i „Pomorze” oraz kończył kursy motorowy i nawigacyjne dla rybaków. Wybuch wojny zastał go – wówczas bosmana – na łowisku Morza Północnego.

W Wielkiej Brytanii początkowo pływał na trawlerach brytyjskich, następnie polskim statku handlowym „Kromań”, w którego załodze uczestniczył m.in. w słynnej ucieczce z francuskiego Dakaru. Po powrocie na wyspy brytyjskie pływał na polskich statkach rybackich, zdobywając kolejne dyplomy szyprowskie. Pod koniec 1945 r. przeszedł do pracy w polskiej Szkole Połowów Dalekomorskich i Przetwórstwa Rybnego w Aberdeen w Szkocji, a latem 1946 r. wrócił do kraju przyprowadzając do Gdyni trawler „Ławica”.

Przez kolejne lata pływał w rybołówstwie, od 1949 r. w przedsiębiorstwie „Dalmor”, prowadząc m.in. pierwszą polską wyprawę 3 trawlerów na Morze Barentsa. W 1954 r. – Wiktor Gorządek, pierwszy szyper Polak w naszym rybołówstwie i pierwszy kapitan żeglugi wielkiej rybołówstwa morskiego (od 1959 r.), obejmuje trawler Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni „Jan Turlejski”. Prowadził pionierskie dla całej naszej floty rybackiej wyprawy na łowiska zachodnich brzegów Afryki, Wyspy Niedźwiedziej, zachodniej Grenlandii aż po granice lodów w rejonie wyspy Disco. W trakcie tych rejsów rozpoznawano nieznane wtedy jeszcze dla polskiego rybołówstwa akweny, badano możliwości stosowania odpowiedniego sprzętu i technik połowowych. „Jan Turlejski” odbywał także rejsy z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie, pływał na wody Morza Śródziemnego, Czarnego, Wyspy Kanaryjskie.

Praktycznie cała kadra polskiego rybołówstwa dalekomorskiego wychowała się pod okiem kapitana Gorządka. Dowodził „Janem Turlejskim” do 1980 r. Kapitan Wiktor Gorządek był postacią nietuzinkową, jedną z najbarwniejszych w całej naszej flocie. Zmarł w Gdyni 11 lipca 1988 r.


Fot. Horyzont II - Łukasz Pacholski
Źródło: AKADEMIA MORSKA W GDYNI - am.gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież