29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Drugi dzień z Baltic Sail 2014 – żeglarze objęli władzę nad Gdańskiem!

nb

To był kolejny dzień wypełniony atrakcjami. Podobnie jak w czwartek, nie zabrakło inscenizacji grup rekonstrukcyjnych oraz rejsów pięknymi statkami. Dodatkowo, rozpoczął się festiwal „Szanty Pod Żurawiem” a Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz przekazał symboliczny klucz do bram miasta na ręce jednego z najbardziej znanych w Polsce żeglarzy, Zbigniewa Gutkowskiego.
Także dziś rejsy cieszyły się niesłabnącą popularnością. Tym bardziej, że po 11.00 wyszło słońce i zrobiła się wspaniała, letnia pogoda. To zapowiedź jeszcze większego zainteresowania żeglowaniem w kolejnych dniach.

O 16.00 spokój miasteczka morskiego na Targu Rybnym zmącił rozładunek statku kupieckiego. Była to kolejna inscenizacja Garnizonu Gdańsk. Mieliśmy do czynienia z bardzo burzliwym rozładunkiem, gdyż żołnierz służby celnej mocno nalegał, aby worki z kawą, którą deklarował kapitan, zostały dogłębnie przeszukane.
Co gorsza, zaginął bagaż należący do pasażerki z wyższych sfer, a załoga zdenerwowana na swojego mata chwyciła za muszkiety i padły strzały. Historia rodem z XVIII wieku zakończyła się jednak happy-endem i mat uciekł w ostatniej chwili.
W międzyczasie swoje przygotowania rozpoczęły zespoły szantowe.


Po pierwszych występach, w ramach krótkiej przerwy, Prezydent Gdańska, przekazał żeglarzom symboliczny klucz do bram miasta. W imieniu ludzi morza odebrał go na scenie znany kapitan Zbigniew Gutkowski, a całą ceremonię poprowadził Komandor Zlotu, Mistrz Olimpijski, Mateusz Kusznierewicz.

„Kilka razy w roku przekazuję ten klucz i dzielę się władzą nad miastem. Jak zawsze, trafia w dobre ręce – tym razem w ręce braci żeglarskiej”, mówił podczas przekazania klucza prezydent Paweł Adamowicz.
„Dziękuję serdecznie za ten zaszczyt. Mimo, że rzeczywiście opłynąłem kawał świata, zawsze z ogromną przyjemnością wracam do naszego Gdańska”, podkreślał kapitan Gutkowski.

Zaraz po tej części, na scenę wkroczyli kolejni wykonawcy szant. Były wśród nich zespoły nie tylko z Polski, ale także z Niemiec i Hiszpanii.

Ostatnim zaplanowanym punktem programu było „Kino pod Gwiazdami” z filmem „Zapomniana Melodia” z 1938 roku.

Fot. Maciej Moskwa /Testigo

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież