29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Projekt „ Ochrona brzegów morskich w granicach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Wicko Morskie

nb

Celem rzeczowego projektu jest zwiększenie długości linii brzegowej przywróconej do właściwego stanu, co nastąpi poprzez zahamowanie postępu erozji na wybranych odcinkach brzegu morskiego o łącznej długości 4,5 km . Budowa systemu ochronnego brzegu morskiego pozwoli na efektowną ochronę brzegu morskiego o długości 4,5 km bieżącego wybrzeża morskiego, na kilometrażu wybrzeża od 237,00 do 250,70, zredukowane także zostaną straty ekonomiczne spowodowane niszczącym działaniem sztormu. Zwiększona odporność przybrzeża i plaży przyczyni się do ochrony miejscowości sołectwa Lędowo - Modlinek, Modła, Lędowo oraz mieszkańców miejscowości Wicko Morskie przed silnymi wezbraniami wód morskich i potencjalnymi podtopieniami, a także zwiększenie ilości terenów przywróconych do właściwego stanu, które będzie możliwe dzięki zahamowaniu postępu erozji na przedmiotowym odcinku brzegu i utrzymanie położenia linii brzegowej.

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na wybudowaniu ciągu 4 wałów przeciwsztormowych na wysokości obiektów wojskowych, usytuowanych na terenie plaży przy podstawie wydmy lub klifu. Wysokość wałów przeciwsztormowych została ustalona na 4 - 5 metrów wysokości (minimalna wysokość powinna wynosić 3,5 m), każdy wał będzie posiadał zabezpieczenie konstrukcją narzutową lub okładzinową od strony morza stworzoną z kamienia łamanego (szary granit). W przypadku dwóch skrajnych odcinków brzegu planowanych do ochrony (odcinki nr 1 i 4), zostanie on dodatkowo wzmocniony prefabrykatami żelbetonowymi lub gwiazdoblokami wstawionymi w przekrój konstrukcyjny w sposób powodujący ich całkowite przysypanie kamieniem łamanym.

Narzut lub obrzut kamienny zostanie wykonany na warstwie mat wierzbowych o budowie zbliżonej do efektywnych płyt drogowych. Zostaną one usytuowane na wcześniej wyprofilowanej do poziomu morza powierzchni plaży, druga powierzchnia obłożona nimi będzie przylegać do odmorskiego zbocza wału przeciwsztormowego służąc odpowiedniemu jego stabilizacji poprzez dodatkowe obrzucenie go kamieniem łamanym. Płyty wierzbowe leżące na zboczu korpusu ziemnego wału będą dodatkowo mocowane w korpusie ziemnym za pomocą odciągów z drutu cynkowanego i kotwione za pomocą drewnianego palowania. Na wierzchowinie wału o szerokości ok. 4-6 metrów będzie wykonana droga technologiczna służąca utrzymaniu planowanych konstrukcji we właściwym stanie technicznym.

W razie gwałtownego osiadania wału i jego miejscowego uszkodzenia inwestycja może wymagać wykonania głębszych ( kilkadziesiąt cm) wykopów pod narzut.. W takich przypadkach wykopy na terenie plaży nie będą przekraczać 1 m i zostaną uzupełnione piaskiem plażowym wraz z jego stosownym zagęszczeniem przed zakryciem go matami wierzbowymi.

U podstawy podmorskiej wałów, planuje się wykonać stopę powstrzymującą nadmierną abrazję brzegu morskiego w przypadku wystąpienia przypływu sztormowego, zbudowaną z kamienia łamanego o znacznie mniejszej granulacji zagłębioną w plaży na poziomie od – 0,5 m p.p.m. do 0,00 m. n.p.m. posiadającą szerokość ok. 2 metrów o przekroju „łyżeczkowanym”. Ma na celu dodatkowe rozproszenie sił fali powracającej, zmniejszając jej prędkość poprzez wprowadzanie dodatkowych zaburzeń powodując znaczny spadek jej siły nośnej dla piasku plażowego.

Dodatkowo w ramach planowanych działań planowane jest wykonanie sztucznego zasilania brzegu morskiego, w celu wyrównania ujemnego bilansu rumowiska skalnego na podbrzeżu i brzegu morskim, na każdym z przewidzianych do objęcia ochroną odcinków.

Wielkość deficytu rumowiska skalnego w strefie brzegowej jest wskazywana na ok. 120 m3 na 1 mb długości brzegu.

Planowane do ochrony odcinki brzegu wyznaczane na podstawie możliwego zagrożenia dla obiektów lądowego zaplecza rejonu to:
• odcinek nr 1 : km 238,8-240,1 o długości 1300 m, usytuowany na terenie województwa pomorskiego;
• odcinek nr 2: km 238,8- 250,7 km brzegu morskiego, z wyszczególnieniem na odrębne odcinki przeznaczone do ochrony. 244,8-246,4 o długości 1600 m, usytuowany na terenie województwa zachodniopomorskiego;
• odcinek nr 3: km 248,0-248,6 o długości 600 m, usytuowany na terenie województwa zachodniopomorskiego;
• odcinek nr 4: km 249,7-250,7 o długości 1000 m, usytuowany na terenie województwa zachodniopomorskiego.


Źródło: Urząd Morski w Słupsku , grafika UMS

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież