18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rekonstrukcja "Bitwy Morskiej o Twierdzę Wisłoujscie"

nb

Zapraszamy do udziału w tegorocznej rekonstrukcji "Bitwy Morskiej o Twierdzę Wisłoujscie"(Sobota 26.07.2014 godz.14-15), która odbędzie się w ramach IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Dwustu osiemdziesięciu rekonstruktorów z kilku europejskich krajów (Polska, Czechy, Litwa), trzy potężne galeony (Czarna Perła, Lew i Regina), 40 armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Twierdzy Wisłoujście oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, krzyki rannych.

W latach poprzednich inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilkanaście tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:

 

I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
I miejsce w kategorii "Impreza turystyczna" w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria "Imprezy i wydarzenia"
W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprą komentarzami dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak, wybitni znawcy wojskowości nowożytnej.

Scenariusz bitwy zakłada, że jeden z okrętów pod niezależną banderą chce wpłynąć do Gdańska. Podczas rutynowej kontroli celnicy odkrywają angielski spisek. Marynarze statku są przebranymi żołnierzami. Wyrzucili oni przez burtę gdańskich celników. Na pomoc w obronie miasta zostały wyznawane dwa polskie okręt, które stoczą bitwę z wrogim statkiem.

Statystyka Bitwy:

- 280 rekonstruktorów z kilku europejskich krajów (Polska, Czechy, Litwa…)

- 40 armat rozstawionych na wałach Twierdzy oraz okrętach

- 3 potężne galeony

- 100 kilo prochu + efekty pirotechniczne

- Czasy odtwarzane – początek XIX wieku – fabuła inscenizacji nawiązuje luźno do oblężenia Gdańska i próby wdarcia się obcego okrętu do miasta.

- dwóch narratorów – specjalistów od epoki – dr Andrzej Nieuważny i Andrzej Trzeciak

partner wydarzenia – Zarząd Morskiego Portu Gdańsk

Komunikacja:

Parkingi dostępne dla widzów za darmo to parking przy Amber Expo, PGE Arenie P3, P4 i P5, przy którym zlokalizowana jest Fun Arena.
Z tych parkingów będą również jeździć darmowe autobusy do miejsca, w którym będzie publiczność.
Zamknięta zostanie ul. Wyzwolenia, która dochodzi od ul. Marynarki Polskiej do miejsca publiki, proponujemy zatem zostawić samochody na parkingach.

nb

Twierdza Wisłoujście - HISTORIA

Już w czasach krzyżackich, w XIV wieku, w miejscu gdzie Wisła wpadała do Morza Bałtyckiego znajdowała się drewniana wartownia, spalona przez husyckie sierotki w pierwszych dniach września 1433. W 1482 wybudowano w tym miejscu ceglaną wieżę z latarnią. Jej zadaniem była kontrola ruchu statków na rzece oraz bronienie dostępu do gdańskiego portu. Wokół wieży powstał wieniec artyleryjski a całość założenia ufortyfikowano czterobastionowym fortem. Twierdza Wisłoujście wielokrotnie była celem w kampaniach wojennych. W 1577 oblegał ją bezskutecznie Stefan Batory, w czasie bitwy pod Oliwą (1627) ostrzeliwała szwedzką flotę, w 1734 atakowały ją wojska rosyjsko-saskie, w 1793 pruskie, 1807 – Napoleon, a w 1814 znowu Prusacy. W latach 1622-1629 twierdza, zwana też Latarnią, stała się bazą polskiej floty wojennej, kotwiczącej pod osłoną dział twierdzy. W nocy z 5 na 6 lipca 1628 polskie okręty pod Wisłoujściem zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska lądowe z użyciem artylerii, w wyniku czego zostały zatopione okręty "Żółty Lew" i galeon "Święty Jerzy".

Po drugiej stronie Martwej Wisły istniał analogiczny szaniec, zwany Szańcem Zachodnim, który został rozebrany w końcu XIX wieku. W 1627 Rada Miasta Gdańska zdecydowała o wybudowaniu Szańca Zachodniego, na miejscu rozebranej Karczmy Zachodniej w Nowym Porcie (przy lewym brzegu Wisły). W 1639 roku szaniec uzupełniono o dwa półbastiony. Umocnienie to było częścią i przyczółkiem leżącej po drugiej stronie rzeki twierdzy. Szaniec przylegał bezpośrednio do Wisły i był długości 250 m na 160 m. W 1648 stan załogi wynosił 150 osób w czasie pokoju, a 300 osób w razie wojny. W ciągu następnych dwóch wieków umocnienia rozbudowywano i przebudowywano. W czasach napoleońskich szaniec ten był nazywany Fortem Montebello. W XX wieku na terenie zlikwidowanego szańca wybudowano bazę paliwową, która została zamknięta ok. 1985. Zaplanowana jest rewitalizacja tego obszaru i utworzenie parku miejskiego oraz terenu rekreacyjnego.

Niesiony przez rzekę piach spowodował, że zbudowany pierwotnie na styku rzeki i morza obiekt, znalazł się ok. 500 m od brzegu Bałtyku. Od końca XVIII wieku zadanie obrony ujścia Wisły przejęły pruskie fortyfikacje na Westerplatte oraz Szaniec Mewi. W XIX wieku Twierdza odgrywała rolę więzienia, a w okresie międzywojennym mieścił się tam klub żeglarski. W 1945 Armia Czerwona po zrównaniu z ziemią historycznej części Gdańska przystąpiła do destrukcji zabytkowej twierdzy. Do dzisiaj nie została w pełni odbudowana (brak dachu latarni, zarastające wały szańca etc). Sytuacje mają poprawić amerykańskie dotacje przeznaczone dla najbardziej zagrożonych zabytków. W 1974 zespół Twierdzy Wisłoujście został oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jako jedna z dwóch (obok twierdzy w Bałtijsku) twierdz morskich na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego i ze względu na swą historyczną wartość trafiła na listę World Monuments Watch stu najbardziej zagrożonych zabytków na świecie. W 2009 władze Gdańska podjęły decyzję o częściowym odtworzeniu Szańca Zachodniego.

Źródło: MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSKA

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież