28marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Cztery światowe wydarzenia na IV Światowy Zjazd Gdańszczan

nb

„Korona Starego Gdańska". Nowa interinstytucjonalna atrakcja turystyczna

„Korona Starego Gdańska” obejmuje 8 najważniejszych gdańskich punktów widokowych, znajdujących się: na Wieży Ratusza Głównego Miasta, Wieży Więziennej, Wieży kościoła św. Katarzyny, Wieży Bazyliki Mariackiej, Wieży Twierdzy Wisłoujście, Wieży Przyrodników Muzeum Archeologicznego, na Górze Gradowej, w Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Po zdobyciu wszystkich punktów biorących udział w Projekcie uczestnik akcji otrzyma nagrodę w postaci odznaczenia „Zdobywca Korony Starego Gdańska”.

Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście – rekonstrukcja historyczna

Miejsce: Twierdza Wisłoujście (widownia na ul. Starowiślnej)

26 lipca 2014, 14:00-15:00

Więcej informacji we wczorajszym artykule na łamach portalu "Nasz Bałtyk" tutaj

Noc Sztuki: Z życia Gdańszczan. 300 lat historii Gdańska.

Miejsce: dziedzińce Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena, Muzeum Bursztynu

26-27 lipca 2014, godz. 19:00-1:00

Na dziedzińcach Ratusza Głównego Miasta, Domu Uphagena oraz Muzeum Bursztynu będą odgrywane scenki historyczne inspirowane codziennym życiem gdańszczan z różnych epok. W autentycznych, historycznych, nocnych sceneriach 18 rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk przedstawi żywe obrazy opierające się na udokumentowanych obyczajach. W Ratuszu Głównego Miasta będą to dyskusje sądowe i handlowe w kancelarii urzędnika miejskiego z XVII w.; w Domu Uphagena zobaczymy toaletę i posiłek XVIII-wiecznego mieszczanina, natomiast na dziedzińcu Muzeum Bursztynu znajdzie się punkt kontrolny żołnierzy z epoki napoleońskiej.

nb

Trzy wystawy czasowe: Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku w Domu Uphagena, Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach - Ławach Dworu Artusa w Teatrze Wybrzeże a następnie w Dworze Artusa oraz Kto odbudowywał Gdańsk w ratuszu Głównego Miasta

Herby mieszczan gdańskich XV-XVIII wieku
Miejsce: Dom Uphagena
Wernisaż wystawy – 25 lipca 2014 godz. 16:00

Na wystawie można będzie zobaczyć dokumenty nobilitacyjne znanych rodzin gdańskich z XV-XVIII wieku, rękopiśmienne herbarze, obrazy i przedmioty kultury materialnej z wizerunkami herbów tych patrycjuszy.
Dzięki zebranym na wystawie eksponatom możliwe będzie również ukazanie powiązań genealogicznych oraz herbów rodów zamieszkujących w mieście w ciągu wieków.

Kto odbudowywał Gdańsk po 1945 roku?
Miejsce – Ratusz Głównego Miasta
Wernisaż wystawy: 25 lipca 2014.

Wystawa ukazuje ludzi, którzy po II wojnie światowej, niczym garstka pionierów „walczyli o przekształcenie morza zgliszcz w żyjący miejski organizm”, przedstawia rozmiar zniszczeń Głównego Miasta, a na tym tle sylwetki budowniczych- od inżynierów, konserwatorów, architektów, artystów plastyków, po murarzy, cieśli i pomocników, którzy dokonali rzeczy powszechnie uważanej za niemożliwą.

Gdańskie rody reprezentowane w Bractwach - Ławach Dworu Artusa
Miejsce: Teatr Wybrzeże*
25-27 lipca 2014
* po IV Światowym Zjeździe Gdańszczan wystawa zostanie przeniesiona do Dworu Artusa

Bractwa Gdańskiego Dworu Artusa to mieszczańskie organizacje dobroczynne od wieków związane z miastem, mimo iż niezbyt znane tym, którzy nie są pasjonatami historii Gdańska, współtworzą jego dziedzictwo i dbają o zabytki metropolii, a także są ambasadorami Gdańska na Zachodzie. Jak na hanzeatyckie bractwa przystało zrzeszają ludzi różnych nacji, dla których wspólną wartością jest Gdańsk. Wystawa przybliży zarówno same bractwa, jak też rody, które często od pokoleń są w nich obecne.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież