24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

III Fetiwal Wrakowy - Fotorelacja

fes wrakowy aktualnosci

Fotorelacja z III Festiwalu Wrakowego przygotowana przez ekipę Centrum Nurkowego Best Divers. Festiwal co prawda obył się pod koniec lutego 2012 ale naprawdę warto o tym wspomnieć. Zacznijmy więc od początku... W dniu 25.02.2012 r. w budynku Politechniki Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 213 odbyła się III edycja Festiwalu Nurkowania Wrakowego w Łodzi.

 

Organizatorami był Piotrek „Generał” Wytykowski i Romek „Romano” Zajder.
Uczestnicy dopisali. Zjechała się cała wrakowa Polska.
Richie Kohler przekazał na licytację widelec z napisem „Italy” wydobyty z wraku statku Andrea Doria. Podczas licytacji ten niezwykły kolekcjonersko przedmiot osiągnął cenę 900 złotych. Richie Kohler wraz z Leigh Bishop’em przekazali swoje zdjęcia, które podpisywali specjalnie dla zwycięzców aukcji. Nasz kolega Sławek „Slavko” Wojciechowski wylicytował jedno z tych zdjęć i zdobył dedykacje od wspomnianych nurków światowej klasy. Gratulujemy!
Bogusław Ogrodnik przekazał monety pamiątkowej Prezydenta Wrocławia i piasek z Atolu Bikini.
Łączny dochód z aukcji w kwocie 2280 zł został przekazany do Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci
Patronami Honorowymi byli: The Explorers Club Polska, Uniwersytet Jagielloński oraz Ambasador Republiki Tureckiej.
Patronem Medialnym był w szczególności portal internetowy Divers24.

Prelegenci:
Richie Kohler - światowej klasy nurek wrakowy, jeden z bohaterów książki R. Kursona pt: "W pogoni za cieniem", współprowadzący program Deep Sea Detectives na kanale HISTORY.
Leigh Bishop - jeden z najlepszych nurków wrakowych i fotografów podwodnych świata.
Dr Piotr Nykiel - historyk, adiunkt w Zakładzie Turkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedyny w Polsce ekspert bitwy o Cieśninę Dardanelską.
Bogusław Ogrodnik - alpinista, zdobywca Korony Ziemi, nurek techniczny, wrakowy i jaskiniowy
Marcin Trzciński- nurek i fotograf wrakowy, którego pasją jest fotografia podwodna i który tą pasję doprowadził do perfekcji.
Łukasz Piórewicz - nurek wrakowy, instruktor nurkowania technicznego, organizator i członek wielu ekspedycji nurkowych na wraki Morza Bałtyckiego.
Tomasz Stachura - nurek wrakowy z ponad 30 letnim doświadczeniem. Eksplorował większość słynnych bałtyckich wraków. Współzałożyciel konferencji nurkowej Baltictech oraz założyciel firmy Santi Diving.
Marcin Jamkowski- nurek wrakowy, podróżnik, dziennikarz, team lider międzynarodowej ekspedycji na wrak okrętu Steuben. Członek The Explorers Club.
Adam Wysoczański- nurek i fotograf wrakowy, instruktor nurkowania technicznego. Uczestnik wielu międzynarodowych ekspedycji wrakowych.
Sebastian Długi - nurek techniczny specjalizujący się w konfiguracji side mount.
Aukcja.
Przed losowaniem nagród od naszych sponsorów odbyła się aukcja na rzecz Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. Na aukcji wylicytowane zostały fotografie Richie Kohlera i Leigh Bishopa z dedykacją i autografem dla zwycięzców. Richie Kohler przekazał widelec z napisem: "ITALY", który wydobył z wraku Andrea Doria i który został wylicytowany za kwotę 900 złotych. Cały dochód z aukcji osiągnął niespodziewaną sumę 2.280 złotych.

Tematy prezentacji Richie Kohlera:
"W pogoni za cieniem"
W 1991 roku u wybrzeży New Jersey (USA) zespół nurków odkrywa i eksploruje nieznany dotąd wrak. Niemiecki U-boot - zagadka, którego tajemnicy nie był w stanie wyjaśnić ani niemiecki, ani amerykański rząd, ani również żaden historyk i ekspert. Zadania tego podjęła się grupa nurków wrakowych pod przewodnictwem Richie Kohler’a i John’a Chatterton’a. Przedsięwzięcie kosztowało sześć długich lat pracy i życie trzech nurków, aby w końcu zidentyfikować cyfry przy tajemniczym U-?
"Titanic: Zagubione szczątki"
Jeden z największych, a na pewno najbardziej sławny wrak współczesnej historii - RMS Titanic. Prawie sto lat upłynęło od bezprecedensowej katastrofy, a statek marzeń, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu nadal pobudza naszą wyobraźnię i ciekawość ludzi. W 2005 roku ekspedycja prowadzona przez Richie Kohler’a i John’a Chatterton’a, złożona z najlepszych w swoich dziedzinach ekspertów, rzuciła nowe światło na wrak Titanica. Wykonana seria nurkowań batyskafem MIR na głębokość 3800 metrów przyniosła nowe zaskakujące dowody, na to co naprawdę wydarzyło się feralnej nocy 15 kwietnia 1912 roku i poszerzyła naszą wiedzę dlaczego tak wielu ludzi zginęło.

Tematy prezentacji Leigh Bishopa:
"Dziewicze wraki"
Leigh opowiedział o swojej przygodzie w odkrywaniu nowych wraków. Przez ponad 15 lat badał i eksplorował ponad 400 wraków. Jego bogaty materiał fotograficzny posłużył do powstania niezwykle interesującej prezentacji. Przedstawiony materiał przeprowadził nas podczas prezentacji przez początki w odkrywaniu i eksplorowaniu wraków wokół Wysp Brytyjskich, a prelegent opowiedział jak nurkowie identyfikowali poszczególne wraki. Omówił także jaka przez te długie lata nastąpiła ewolucja sprzętu nurkowego wykorzystywanego do eksploracji. Opowiedział również o szczegółach technicznych i metodach, które doprowadziły do identyfikacji odnalezionych wraków. Przedstawił też swoje fotografie z nad i pod wody oraz zdjęcia niesamowitych przedmiotów wydobytych z eksplorowanych wraków, przedmiotów, które teraz są eksponowane w wielu muzeach. Była to prezentacja przedstawiająca esencję prawdziwego nurkowania wrakowego.
"Wraki wód irlandzkich"
W wodach wokół Irlandii prawdopodobnie znajduje się więcej zatopionych transatlantyków, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Wiele z tych kolosów zatonęła podczas I i II wojny światowej, chociaż leżą bardzo głęboko są do dzisiaj obiektem zainteresowania i eksploracji przez angielskich i irlandzkich nurków wrakowych. Prelegent wskazał, że główne problemy z eksploracją nie polegają niestety tylko na głębokości lecz przede wszystkim na dużych ruchach wody, gdyż w większości leżą one w miejscach, gdzie występują bardzo silne prądy. Leigh Bishop przeprowadził nas swoją prezentacją przez lata eksploracji tych gigantów. W centrum uwagi były nurkowania wykonane przez grupę nurków wrakowych "Dark Star" na wrakach takich jak:

TUSCANIA - 14,348 ton linii Anchor leżąca na głębokości 100 metrów;
TRANSYLVANIA - leżąca na głębokości 135 metrów;
ANDANIA - leżąca w głębokich i zdradliwych wodach Kanału Północnego obok szkockiej wyspy Islay;
JUSTICIA;
AMAZON.
Leigh Bishop opowiedział także o efektach poszukiwań jeszcze kilku innych z zatopionych transatlantyków. Prezentacja była poparta bogatym materiałem zdjęciowo-filmowym wraków oraz przedmiotów wydobytych z ich pokładów.

Prezentacja doktora Piotra Nykiela:
Operacja Dardanelska, która rozegrała się między 19 lutego a 18 marca 1915 roku była największą w dziejach konfrontacją okrętów z zespołem fortyfikacji nadbrzeżnej i zagród minowych. Starcie to zakończyło się spektakularnym zwycięstwem Imperium Osmańskiego, a jednocześnie kompromitującą porażką działań morskich Wielkiej Brytanii i Francji. Bezpośrednim skutkiem nieudanej próby sforsowania tureckich cieśnin przy pomocy samych okrętów był desant wojsk Ententy na Półwysep Gallipoli, a w jego następstwie niezwykle krwawe walki lądowe między 25 kwietnia 1915 a 9 stycznia 1916. Również to przedsięwzięcie militarne zakończyło się porażką zachodnich aliantów. Autor najbardziej obszernej monografii na temat działań morskich w Dardanelach (18 marca 1915), jaka ukazała się do tej pory na świecie. Dr Piotr Nykiel z Zakładu Turkologii UJ nakreślił tło historyczne tych wydarzeń i omówił wyniki badań, które w 2011 roku przeprowadziła na wrakach wokół Półwyspu Gallipoli ekipa polskich płetwonurków, której był członkiem.

Prezentacja Tomasza Stachury:
Ogrzewanie staje się coraz bardziej popularną częścią wyposażenia nurka. Jedni traktują, to jako miły gadżet dla innych jest to dodatek podnoszący komfort nurkowania, a dla nurków eksploratorów ogrzewanie jest niezbędne do przeprowadzenia długotrwałych nurkowań. Masowe zainteresowanie systemami grzewczymi rodzi też nowe pytania, na które odpowiadał wyczerpująco, m.in. jak zabezpieczyć się w przypadku utraty jednej z części systemu oraz jakie są niebezpieczeństwa związane z używaniem ogrzewania. Podczas przerw nasz kolega Sławek „Slavko” Wojciechowski przeprowadził z Tomkiem Stachurą kilka rozmów na temat systemów grzewczych, jak i mających wejść wkrótce do sprzedaży nowych, lżejszych suchych skafandrów. Więcej informacji na temat wspomnianych nowych suchych skafandrów SANTI przekażemy Wam już wkrótce.

Prezentacja Łukasza Piórewicza:
"Nowości sprzętowe w nurkowaniu wrakowym"
Nurkowanie wrakowe z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Morze Bałtyckie dzięki swoim unikalnym właściwościom stanowi idealne środowisko dla spoczywających na dnie wraków. Sprzęt niezbędny do komfortowego nurkowania w jego warunkach wodach ewoluuje od wielu lat. Podczas prezentacji Łukasz przedstawił jaki sprzęt nurkowy używany jest dzisiaj i w jakim kierunku rozwija się konfiguracja sprzętu nurka wrakowego.

Prezentacja Marcina Trzcińskiego:
Fotografia podwodna z racji specyfiki środowiska w jakim jest wykonywana znacznie różni się od tego do czego przywykliśmy wykonując tradycyjne zdjęcia na powierzchni. Fotografia wrakowa ze względu na duże obiekty, które chcemy ująć w kadrze i ograniczoną widoczność jest jeszcze bardziej zaawansowana wymagająca większej wiedzy i doświadczenia. Marcin opowiedział jak fotografować pod wodą, a przede wszystkim jak fotografować wraki. Prezentacja była bogato ilustrowana zdjęciami z różnych akwenów i różnych warunków panujących pod wodą, a podczas przerw wiele osób dopytywało jeszcze o szczegóły.

Prezentacja Sebastiana Długiego:
"Side Mount w wodach otwartych"
Sebastian opowiedział dlaczego i jak nurkować z wykorzystaniem konfiguracji side Mount. Wyjaśnił również kwestie różnic w konfiguracji rekreacyjnej i technicznej.

Prezentacja Adama Wysoczańskiego:
W 2004 roku Adam dołączył do ekipy Aldo Ferrucci, organizatora wielu wypraw nurkowych, skupiającego wokół siebie europejskich nurków rebreatherowych, pragnących eksplorować wraki leżące głęboko. Nurkowania na wrakach Andrea Doria, San Marco, Bengasi, Natal, Dornier 24, Le Protee, Il de Brehat, Viminale, Focke Wulf 58 zrealizowane przez Aldo są na liście marzeń rzeszy nurków. Adam opowiedział o swoich nurkowaniach na wraku Andrea Dorii zorganizowanych w 50 rocznicę zatonięcia Liniowca. Pokazał też zdjęcia i fragmenty filmów zrealizowanych przez siebie i Roberto Rinaldi.

Prezentacja Bogusława Ogrodnika:
Prezentacja z pierwszej polskiej wyprawy na Atol Bikini w 2006 r. przedstawiona była pięcioma obrazami filmowymi autorstwa instruktora nurkowania Krzysztofa Starnawskiego wraz z opisem uczestnika wyprawy Bogusława Ogrodnika. Po prawie dwuletnich staraniach pięciu polskim nurkom: Leszkowi Czarneckiemu, Remigiuszowi Balińskiemu, Bernardowi Afeltowiczowi, Krzysztofowi Starnawskiemu i Bogusławowi Ogrodnikowi udało się w końcu dopiąć wszelkich formalności i po długiej podróży przez Los Angeles, Hawaje, Majuro wylądowali na jednej z wysp Atolu Bikini. Słynny Atol w archipelagu Wysp Marshalla składający się z 36 wysp, tuż po II wojnie światowej stał się miejscem aż 23 testów z bronią atomową. Razem z sąsiednim atolem był poligonem jądrowym armii USA. Na nich w latach 1946 – 1958 przeprowadzono w sumie ponad 67 prób z instalacjami nuklearnymi. Pierwsze dwie nosiły kryptonim Operacji „Crossroads”. Tu też miała miejsce słynna (bo najpotężniejsza – 15 Mt) eksplozja bomby wodorowej (o nazwie „Shrimp”) w ramach projektu o kryptonimie „Bravo”. Uczestnicy tej operacji obrazowo nazwali tę eksplozję „Wybuchem Tysiąca Słońc”. Po długim okresie izolacji (spowodowanym oczekiwaniem na obniżenie poziomu promieniowania) miejsce to staje się mekką nurków z całego świata. Pod wodą zobaczyć można takie okręty jak: lotniskowiec USS Saratoga, pancernik USS Arkansas, flagowy pancernik japoński Nagato. To one głównie były celem nurkowań polskiej ekipy i one też zostały utrwalone w prezentowanym materiale filmowym. Bogusław pokazał również model okrętu USS Saratoga w skali 1:350, szczęki rekina i inne pamiątki uczestników z tej ekspedycji.

Poza rozmowami przeprowadzonymi przez Sławka z prelegentami miał on również możliwość rozmowy z Platinium Course Directorem PADI Michałem Kosutem, z którym omówił wiele kwestii dotyczących nurkowania wrakowego, w tym nurkowanie w konfiguracji Side Mount. 

Opracowanie: Sławek Wojciechowski, Centrum Nurkowe www.BestDivers.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież