23kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Najnowocześniejszy okręt polskiej marynarki wojennej trafił do szczecińskiej stoczni

XAWERY CZERNICKI

Najnowocześniejszy okręt polskiej marynarki wojennej trafił do szczecińskiej stoczni. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki stoi przy nabrzeżu stoczni Makrum Pomerania.

- To jedynie konserwacja, naprawa bieżąca - wyjaśnia oficer prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia, kapitan marynarki Monika Trzcińska. - Ten rodzaj remontu nie wiąże się z poważną modernizacją czy gruntowną przebudową. Kiedy konserwacja się zakończy, okręt wróci do służby i będzie dalej wykonywał swoje zadania.

Wiadomo, że remont potrwa dwa miesiące. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki jest okrętem dowodzenia siłami obrony przeciwminowej.

Może też służyć jako okręt-baza dla żołnierzy jednostek specjalnych. W tej roli sprawdził się podczas misji w Iraku w 2003 roku. Okręt prowadził działania z zespołami uderzeniowymi komandosów Marynarki Wojennej z jednostki "Formoza".

XAWERY CZERNICKI

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
Podniesienie bandery: 1 września 2001r.
Dowódca okrętu: kmdr ppor. Wojciech Paprotny

Dane taktyczno-techniczne:

- długość całkowita: 73,8 metra
- szerokość: 13,8 metra
- zanurzenie: 4,3 metra;
- wyporność: 2390 ton;
- prędkość: 14 węzłów;
- napęd główny: 2 silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 8AL25D o mocy 1080 KM każdy.

Uzbrojenie:

1 morski zestaw rakietowo-artyleryjski ZU-23-2MR;
4 wielkokalibrowe karabiny maszynowe
2 wyrzutnie rakiet typu FASTA

Charakterystyka: ORP Kontradmirał Xawery Czernicki przeznaczony jest do pełnienia roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów. Posiada rozbudowane systemy łączności i dowodzenia. Ponadto okręt ma możliwość zaopatrywania w morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję czy prowadzenia drobnych remontów.

Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. Okręt ma na rufie dwa stanowiska dla samochodów ciężarowych. Posiada dwa burtowe stanowiska przeładunkowe, służące do przekazywania ładunków o masie do 250 kg, na okręty płynące obok w odległości do 60 m oraz rufowe stanowisko do przekazywania paliwa o wydajności 100 t/h. Może przewieźć 10 standardowych kontenerów 20-stopowych. Na rufie ma lądowisko dla śmigłowca o wymiarach 20x12 m. W skład wyposażenia wchodzi też armatka wodna o wydajności 500 m3/h, za pomocą której okręt może gasić pożary – także na innych jednostkach i 2 monitory wodno-pianowe.


Fot. Łukasz Pacholski
Źródła: Radio Szczecin / www.radioszczecin.pl, 8fow.mw.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież