20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Niemal podwojenie przeładunków, z obecnego poziom 23 mln ton towarów rocznie, do 42 mln ton, zakłada Strategia rozwoju zespołu portowego Szczecin-Świnoujście na rok 2027

Poert Szczecin - Świnoujście logo

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyjął strategię rozwoju zespołu portowego Szczecin-Świnoujście na rok 2027.

Od wielu już lat najwięcej przeładowuje się tam ładunków masowych: węgla, rudy, zbóż oraz innych masowych, takich jak: kruszywo, zrębki, nawozy, smoła. Rozwijane są też przeładunki drobnicy, głównie w kontenerach – celulozy, nawozów w workach, ryb mrożonych.

Naczelnym celem strategii jest zachowanie tego uniwersalnego charakteru obu portów, stwierdza zarząd obu portów. Spółka dążyć będzie do tego, by Szczecin i Świnoujście były „wiodącymi portami na południowym Bałtyku”, co ma być osiągnięte dzięki tworzeniu dogodnych warunków rozwoju w obu portach morskich.

Osiągnięcie wyznaczonych celów nie będzie możliwe bez poprawy parametrów dostępu do portów od strony morza i lądu. Jest to nieodzowne, wobec szybko rosnących rozmiarów statków, coraz liczniej pojawiających się w żegludze. Dlatego poprawa parametrów nawigacyjnych w obu portach należy do priorytetów nowej strategii.

Obejmuje ona m.in. modernizacje toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m, czy toru podejściowego do portu w Świnoujściu - do głębokości 14,5 i 17 m. Wśród priorytetów strategicznych wymienia się również ekspansję i zagospodarowanie na cele gospodarcze dotąd niewykorzystywanych terenów.

Spółka stawia także dalszą integrację zespołu portowego w morsko-lądowym korytarzu transportowym północ-południe. Jednak, jak podkreśla zarząd portów, spełnienie tego warunku będzie zależało w znacznej mierze od podmiotów zewnętrznych: Urzędu Morskiego (pogłębienia toru wodnego), Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (modernizacja drogi ekspresowej S3), PKP Polskie Linie Kolejowe (modernizacja magistrali kolejowych CE59 i E59) oraz gminy Szczecin i Świnoujście (poprawa stanu dróg dojazdowych do obu portów).

Za cel strategiczny uznano również rozwój żeglugi śródlądowej, rozwój partnerstwa miejsko-portowego oraz rozwój turystyki i działania o charakterze promocyjnym.

[cały artykuł]

Źródło: wnp.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież