19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Podpisanie umów na Miecznika i Czaplę w 2015 roku

 Marynarka Wojenna RPJak informuje portal "Defence 24" Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało nam szczegóły odnośnie etapu na jakim jest obecnie proces przygotowania postępowania w sprawie budowy okrętów obrony wybrzeża Miecznik i okrętów patrolowych z funkcja zwalczania min Czapla.

Jak się okazuje po zakończeniu dialogów technicznych dotyczących obu typu okrętów w lipcu br. dokonano oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa na podstawie Decyzji MON nr 92 z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w zakresie kwalifikowania zamówień i oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa.

Miesiąc później ostatecznie zakończono fazę analityczno-koncepcyjną programów: Miecznik, Czapla.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (zwana dalej ustawą offsetową), wystąpiono o założenia offsetowe dla programów pk. Miecznik, Czapla.

Po uzyskaniu założeń offsetowych nastąpi uruchomienie procedury pozyskania zgodnie z Decyzją MON nr 118 z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa (zwana dalej Decyzją 118). Przewiduje się, że będzie to w IV kwartale 2014 r.

Podpisanie umowy z wykonawcą przewidziano na 2015 r.

Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik mają być przeznaczone do prowadzenia działań bojowych na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO. Kadłub okrętu powinien być wykonany ze stali o podwyższonej wytrzymałości, materiały zaś użyte do budowy kadłuba i wyposażenia wewnętrznego powinny gwarantować zminimalizowanie poziomu pól fizycznych okrętu (magnetycznego, akustycznego, hydrodynamicznego, termicznego), skutecznej powierzchni odbicia w pasmach radiolokacyjnych oraz zapewnienie właściwej odporności udarowej mechanizmów okrętowych.

Zadania główne:

patrolowanie i ochrona torów podejściowych, w tym wykrywanie, identyfikacja i śledzenie celów nawodnych i podwodnych
zwalczanie celów nawodnych uzbrojeniem rakietowym, torpedowym i artyleryjskim
zwalczanie celów podwodnych uzbrojeniem torpedowym
zwalczanie celów powietrznych uzbrojeniem rakietowym i artyleryjskim
zwalczanie celów lądowych uzbrojeniem rakietowym i artyleryjskim
ochrona baz morskich i stanowisk dowodzenia.

Zadania dodatkowe:

wsparcie morskich zgrupowań zadaniowych w zakresie wykrywania i zwalczania celów nawodnych i podwodnych
szybkie rozpoznawanie torów wodnych
poszukiwanie i zwalczanie sił i środków dywersji podwodnej w rejonach bazowania
przenoszenie i wykorzystywania z pokładu bezzałogowych samolotów rozpoznawczych
współpraca z siłami specjalnymi w zakresie zabezpieczenia tych działań, w tym ich transport, wysadzanie, odzyskiwanie i wsparcie ogniowe
zdolność do przyjęcia helikoptera o masie do 11 ton


Źródło: Defence 24 / defence24.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież