25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Na Bałtyku rozpoczynają się cykliczne manewry 3. Flotylli Okrętów

ORP PIORUN

Dzisiaj, 20 października, na Bałtyku rozpoczynają się cykliczne manewry 3. Flotylli Okrętów. Tym razem w skład grupy zadaniowej prowadzącej operację osłony morskich szlaków komunikacyjnych wejdzie dodatkowo pięć jednostek z Holandii i Litwy. Działania okrętów na morzu wspierać będą załogi samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, holenderski śmigłowiec pokładowy NH90 oraz samoloty MiG-29.

To kolejne w tym roku ćwiczenia sił Marynarki Wojennej, których głównym celem jest doskonalenie działań wykorzystywanych w operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju oznaczającej odcięcie od ważnych źródeł zaopatrywania i wsparcia sojuszniczego. Cykliczne manewry tak zwanych Okrętowych Grup Zadaniowych obejmują wspólne działania okrętów i lotnictwa na rzecz doskonalenia zdolności przeciwdziałania atakom z wody, powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. Scenariusz tego ćwiczenia przewiduje także treningowy załadunek rakiet i torped, zabiegi odkażania skażonych okrętów, zaopatrywanie okrętów w morzu oraz wykonanie strzelań artyleryjskich i torpedowych.

ORP GROM

ORP "GROM" w Gdyni  Fot. Łukasz Pacholski

W zaplanowanych na 5 dni manewrach uczestniczyć będzie łącznie 11 okrętów z Polski Holandii i Litwy w tym: fregata rakietowa ORP „Kościuszko”, okręty rakietowe ORP „Piorun” i ORP „Grom”, okręt podwodny ORP „Sokół”, fregata HNLMS Evertsen, okręt patrolowy HNLMS Zeeland, okręt zaopatrzenia HNLMS Amsterdam, oraz okręty patrolowe LTU Dzukas i LTU Aukstaitis.

Na Bałtyku codziennie przebywa od 2 do 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W ubiegłym roku w polskich portach przeładowano aż 70 milionów ton ładunków. Tylko jeden kontenerowiec jest w stanie dostarczyć jednorazowo już ponad 15 tysięcy kontenerów, a na jednym wycieczkowcu może być ponad 3 tysiące pasażerów. To tylko wybrane przykłady rosnącego znaczenia transportu morskiego, a tym samym potrzeby obecności okrętów pod biało-czerwoną banderą. Z powyższej sytuacji w dużej mierze wynikają scenariusze ćwiczeń sił Marynarki Wojennej, które skupiają się m.in. na operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju, która oznaczałaby odcięcie od źródeł zaopatrywania.

Dużo ćwiczeń obejmuje zatem działania okrętów i lotnictwa morskiego na rzecz osłony transportu morskiego i bezpieczeństwa żeglugi. Chodzi głównie o przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. Prowadzone są działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są także kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa na morzu koniecznej dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: 3 FLOTYLLA OKRĘTÓW im. komandora Bolesława Romanowskiego / 3fo.mw.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież