19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Baltops 2012

baltops212logo

Manewry morskie "Baltops" organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantycki. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie "Baltops" jest organizowane w ramach programu

Partnerstwa dla Pokoju.
Scenariusz tegorocznego ćwiczenia "Baltops" dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Zakłada kryzys lokalny na morzu i na lądzie. Zaistniała sytuacja powoduje przyjęcie rezolucji przez Organizację Narodów Zjednoczonych, wynikiem której ma być przywrócenie pokoju i stabilizacji w regionie. Wokół spornych terenów ustanowiona zostaje wyłączna strefa bezpieczeństwa, niedostępna dla żeglugi, a siły ONZ zostają upoważnione do podjęcia odpowiednich działań, między innymi: niedopuszczenie do wspierania terrorystów oraz prowadzenie akcji wymuszania pokoju.
Międzynarodowe siły przystępują do działań. Prowadzą akcje embarga i blokad morskich w rejonie objętym kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczanie kontrabandy, przeciwdziałanie terroryzmowi na morzu, operacje przeciwminowe zmierzające do wytyczenia bezpiecznych torów wodnych oraz kontrolę żeglugi w wyłącznej strefie bezpieczeństwa. W trakcie manewrów okręty przećwiczą tym samym wszystkie elementy typowych operacji pokojowych. Scenariusz manewrów nawiązuje do potencjalnych kryzysów na świecie.

 

Od 1 do 4 czerwca, okręty przebywać będą w Gdyni, gdzie odbędzie się konferencja przed rozpoczęciem ćwiczenia - tzw. Pre-Sail Conference. To na niej ustalane są ostatnie szczegóły samego ćwiczenia, a dowódcy poszczególnych grup taktycznych przekazują pierwsze wprowadzenia dowódcom podległych okrętów.

Od 4 do 8 czerwca, w pierwszej fazie operacji na morzu okręty prowadzić będą manewry zgrywające na południowym Bałtyku. Od 9 czerwca rozpoczyna się zasadnicza faza operacji na morzu i lądzie prowadzona zgodnie z założeniami scenariusza i adekwatnie do rozwijającej się w nim sytuacji.
Od 11 czerwca, w operację włączą się także siły powietrzne i wspólnie z siłami lądowymi i morskimi prowadzić będą zintegrowaną operację usankcjonowaną wprowadzoną rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym czasie przeprowadzona zostanie także operacja desantowa na plażach litewskich.
Po zakończeniu ćwiczenia, 16 czerwca, okręty zacumują w Kilonii, aby poddać ćwiczenie analizie i wypracować wnioski na przyszłość. 

PLAN CUMOWANIA

PLAN WYDARZEŃ

- środa, 30 maja – briefing prasowy organizowany przez Marynarkę Wojenną i UM Gdynia na temat organizacji obsługi prasowej fazy portowej ćwiczenia BALTOPS. Briefing odbędzie się o godzinie 10:00 na ORP „Błyskawica” (salon Kaprów);

- piątek, 1 czerwca – na ORP „Błyskawica” rozpoczyna działalność Punkt Informacyjny dla mediów fazy portowej ćwiczenia „Baltops” – będzie to główne miejsce informowania mediów na temat wydarzeń związanych z fazą portową ćwiczenia;

- piątek, 1 czerwca – rozpoczęcie fazy portowej ćwiczenia. Okręty wchodzą do Gdyni i cumują przy nabrzeżach w centrum miasta (skwer Kościuszki), w porcie handlowym i wojennym na Oksywiu;

- sobota, 2 czerwca, o godzinie 10:30 – na pokładzie amerykańskiego okrętu USS „Normandy” (nabrzeże Francuskie, Port Handlowy) odbędzie się konferencja prasowa na temat ćwiczenia. Przed konferencją, od godziny 08:30 okręt udostępniony zostanie udostępniony dziennikarzom do zwiedzania.

- sobota, 2 czerwca, od 10:00 do 16:00 - będzie można wejść na pokłady polskich okrętów zacumowanych przy skwerze Kościuszki. Będą to trałowce ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”.

- niedziela, od godziny 10:00 do 16:00 wybrane okręty cumujące w centrum Gdyni (nabrzeża przy skwerze Kościuszki) i w Porcie Wojennym na Oksywiu będą udostępnione do zwiedzania. W tych samych godzinach na lotnisku MW w Babich Dołach zaprezentowane zostaną samoloty i śmigłowce Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

- poniedziałek, 4 czerwca – rozpoczęcie fazy morskiej – wyjście okrętów z portu w Gdyni.

PREZENTACJA OKRĘTÓW, SAMOLOTÓW I ŚMIGŁOWCÓW

Sobota, 2 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia centrum - basen Prezydenta

W godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można wejść na pokład trzech polskich trałowców: ORP „Gardno”, ORP „Jamno” i ORP „Mielno”. Okręty te będą zacumowane w basenie Prezydenta, przy skwerze Kościuszki w Gdyni (za ORP „Błyskawica”). Są to trałowce bazowe projektu 207. Polskie siły morskie posiadają siedemnaście jednostek tego typu. Stanowią one trzon sił przeciwminowych Marynarki Wojennej, a do ich zadań należy zapewnienie bezpieczeństwa siłom własnym w rejonach, w których może wystąpić zagrożenie minowe. Przeznaczone są również do zapewnienia swobodnego przejścia transportu morskiego przez akwen, na którym stwierdzono użycie uzbrojenia minowego. Ciekawostką jest to, że w konstrukcji kadłuba i pokładu tych jednostek zastosowano laminat poliestrowo-szklany. Dzięki temu ograniczono wpływ pola magnetycznego na środowisko morskie i zwiększono bezpieczeństwo bierne okrętu (jednostki te są praktycznie mało „widoczne” dla min magnetycznych). Są to okręty o wyporności ponad 200 ton. Osiągają prędkość 14 węzłów. Uzbrojone są w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne i morski zestaw rakietowo-artyleryjski, składający się z podwójnej armaty 23 mm i podwójnej wyrzutni rakiet przeciwlotniczych.
Niedziela, 3 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia centrum - basen Prezydenta
Port Wojenny na Oksywiu

Tego dnia, w godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można zobaczyć okręty cumujące w następujących miejscach:
- basen Prezydenta w centrum Gdyni (w pobliżu skweru Kościuszki)
- Port Wojenny w Gdyni Oksywiu (Basen VIII, pomiędzy terminalem kontenerowym, a Stocznią MW)
- Port Wojenny w Gdyni Oksywiu (Basen IX - brama nr 2, idąc od ronda Bitwy pod Oliwą na południe wzdłuż boiska sportowego)
Niedziela, 3 czerwca, 10:00 – 16:00
Gdynia Babie Doły, lotnisko Marynarki Wojennej

W tych samych godzinach (10:00 – 16:00) będzie można odwiedzić lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Lotnicy morscy na płycie lotniska zaprezentują (pokaz statyczny) samoloty Bryza w wersji patrolowo – rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego An-28E i transportowej An-28TD, śmigłowce ratownicze W-3RM i Mi-14PŁ/R, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec pokładowy SH-2G, oraz śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T i Mi-2. Do zwiedzania udostępniony będzie również artyleryjski zestaw przeciwlotniczy BLENDA, w skład którego wchodzi wóz dowodzenia, armaty S-60MB oraz przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM, a także specjalistyczne pojazdy zabezpieczające obsługę statków powietrznych i codzienne funkcjonowanie lotniska. Dojazd do lotniska Marynarki Wojennej z centrum Gdyni autobusem nr 109 do pętli końcowej na Babich Dołach. Wejście przez bramę główną na końcu ul. Zielonej. Od bramy głównej na wystawę będzie można dojechać autobusem wojskowym. Na lotnisko będzie można również wjechać samochodem prywatnym. Parking zlokalizowany będzie około 200 metrów od wystawy sprzętu.
Kruzenshtern – jeden z największych żaglowców świata, 2 czerwca zacumuje w Gdyni w Basenie Prezydenta. 3 i 4 czerwca (niedziela i poniedziałek) w godzinach od 10.00 do 18.00 jednostka zostanie udostępniona do zwiedzania.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież