25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zardzewiała „śmierć” ciągle groźna

 Marynarka Wojenna

Marynarze z patrolu rozminowania 43. Batalionu Saperów edukowali młodzież szkolną jak zachowywać się w przypadku znalezienia niewybuchu bądź niewypału. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Marynarki Wojennej w Szkole Podstawowej nr 2 im. kontradmirała Włodzimierza Steyera we Władysławowie. To już dwunaste, ostatnie zarazem w tym roku tego typu spotkanie z dziećmi. Dotychczasową działalność edukacyjną saperzy Marynarki Wojennej będą kontynuować już na początku przyszłego roku.

Codzienna praca Patrolu Rozminowania 43. Batalionu Saperów z Rozewia polega na odbieraniu zgłoszeń o niebezpiecznych znaleziskach pochodzenia militarnego oraz ich neutralizacji. Z inicjatywy Marynarki Wojennej saperzy przyjeżdżają także do szkół, aby uświadamiać dzieci i młodzież szkolną o niebezpieczeństwach związanych z materiałami niebezpiecznymi i wybuchowymi. Informacje o niebezpiecznych znaleziskach otrzymywano już z plaż, lasów, jezior, przydomowych ogródków, placów budowy i innych miejsc, które niespodziewanie mogą odkryć swoje tajemnice.

Sami mamy dzieci i chcemy aby żyły i bawiły się bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest ich uświadomienie od najmłodszych lat i pokazywanie mechanizmów naszej pracy - mówi dowódca patrolu rozminowania chor. mar. Marcin Stańczyk W trosce o ich życie i bezpieczną zabawę na plaży, w lesie czy w parku wyczulamy i przestrzegamy przed braniem do rąk starych, zardzewiałych rzeczy znalezionych podczas zabawy. Chcemy wyczulić najmłodszych na czyhające na nich niebezpieczeństwa. Zawsze powtarzamy, że zardzewiała śmierć jest ciągle groźna. Za każdym razem prosimy, aby o niebezpiecznym znalezisku informować policję lub inny organ porządkowy. W żadnym wypadku nie należy podnosić znaleziska, zasypywać ani odkopywać. Mimo, że od czasów gdy powstały minęło już ponad pół wieku, nadal stanowią realne zagrożenie.- dodaje.

To ostatnia w tym roku wizyta saperów w szkole. Specjaliści od materiałów wybuchowych w tym roku przeprowadzili 12 tego typu spotkań z młodzieżą. podczas których pokazywali wykorzystywany w codziennej służbie sprzęt. Tłumaczyli także na czym polega ich praca i wyczulali młodzież na niebezpieczeństwa związane z niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami pochodzenia militarnego. Wraz z początkiem 2015 roku saperzy odwiedzą kolejne szkoły na Pomorzu, by kontynuować edukację profilaktyczną.

Saperzy Marynarki Wojennej, okręty obrony przeciwminowej oraz grupy nurków minerów MW prowadzą rocznie około 300 akcji rozminowania zarówno na morzu jak i w strefie brzegowej. Unieszkodliwiają niebezpieczne obiekty, które zalęgają w toni wodnej lub strefie brzegowej jeszcze od czasów II wojny światowej. Siły Marynarki Wojennej angażują się także w międzynarodowe operacje przeciwminowe w ramach NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Saperzy Marynarki Wojennej ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, ani dotykać. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie.

Fot. R. Pioch
Źródło: Kmdr ppor. Radosław Pioch Rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież