18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP „Flaming” kończy służbę w zespole okrętów NATO

MW

400 godzin pracy stacji hydrolokacyjnych, 189 misji pojazdu podwodnego i 240 zlokalizowanych obiektów to bilans ponad 6-miesięcznej służby polskiego niszczyciela min w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. W najbliższy czwartek, 11 grudnia, po przebyciu 9300 mil morskich ORP „Flaming” powróci do macierzystego portu w Gdyni.

Do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 niszczyciel min ORP „Flaming” dołączył 28 maja w Rydze, tuż po zakończeniu udziału w międzynarodowej operacji oczyszczania dna morskiego z niebezpiecznych obiektów u wybrzeży Łotwy. W ciągu ponad 6-miesięcznej służby w zespole okręt dwukrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach na Bałtyku (pod kryptonimem „Baltops” i „Northern Coasts”) a także międzynarodowych manewrach „Joint Warrior” odbywających się u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii oraz operacji usuwania niebezpiecznych obiektów w kanale La Manche. W trakcie tej operacji 7 wchodzących w skład zespołu okrętów w ciągu 13 dni przeszukało dno morskie na obszarze 100 mil kwadratowych. Z sześciu zlokalizowanych wówczas min cztery zostały zneutralizowane.

Łącznie w trakcie 115 dni służby na morzu załoga „Flaminga” zlokalizowała 240 podwodnych obiektów a 41 z nich zidentyfikowała przy wykorzystaniu specjalistycznego pojazdu podwodnego UKWIAŁ. Podczas manewrów „Northern Coasts” u wybrzeży Finlandii zidentyfikowała i zniszczyła również minę z okresu II wojny światowej.


Jedenasta w historii misja polskiego niszczyciela min pod flagą NATO to również wizyty w 18 portach 10 europejskich krajów (Łotwy, Estonii, Szwecji, Litwy, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii oraz Niemiec), w trakcie których okręt zwiedziło 4000 osób, w tym przedstawiciele brytyjskiej, łotewskiej i fińskiej Polonii. Podczas służby w natowskim zespole okręt obchodził również 48. rocznicę służby pod biało-czerwoną banderą.

ORP „Flaming” to jeden z trzech niszczycieli min 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Stacjonująca w Gdyni jednostka przeznaczona jest do działań z zakresu obrony przeciwminowej. Jej główne zadania to trałowanie rozpoznawcze i kontrolne, niszczenie pól minowych, wytyczanie bezpiecznych torów żeglugi, przeprowadzanie okrętów, zespołów i transportowców, wykrywanie oraz stawianie min kotwicznych i dennych a także niszczenie min za pomocą pojazdu podwodnego lub przy wykorzystaniu nurków minerów.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) to najdłużej działający z czterech natowskich stałych zespołów okrętów (w maju minęło 41 lat od jego powstania). Głównym zadaniem zespołu jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. W ten sposób tworzy on morski system obrony określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antypirackich, antyterrorystycznych, poszukiwawczo – ratowniczych oraz humanitarnych. Poprzez swoją stałą obecność na akwenach europejskich okręty zespołu demonstrują także determinację państw NATO do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa żeglugi. Państwa Sojuszu kierują do zespołu swoje jednostki na zasadach rotacji. Polskie niszczyciele min pełnią w nim służbę od 2002 roku. Dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, SNMCMG1 dowodził oficer polskiej Marynarki Wojennej.


Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież