20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Port Gdańsk: Możemy ogrzać promy z lądu, jeśli armatorzy będą tego chcieli

Port Gdańsk

W sytuacji, w której armatorzy zgłoszą takie zapotrzebowanie, w Porcie Gdańsk byłoby możliwe utworzenie instalacji do ogrzewania statków z lądu – informuje Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
Na uruchomienie pierwszego takiego systemu na świecie zdecydowały się niedawno władze portu w Goeteborgu we współpracy ze Stena Line i władzami miasta. Instalację grzewczą na promie Stena Danica przebudowano w taki sposób, by można go było podłączyć, w momencie postoju w porcie, do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W porcie w Goeteborgu, gdzie zamontowano zasobnik wyposażony w wymiennik ciepła oraz rury prowadzące do miejskiej sieci ciepłowniczej, które podłącza się bezpośrednio do statku. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu emisja związków węgla w mieście zostanie zmniejszona o ok. 500 ton rocznie. Władze Stena Line nie wykluczają, że jeśli system okaże się efektywny, będzie on instalowany również na innych promach.

Co na to w Gdańsku? W chwili obecnej Zarząd Morskiego Portu Gdańsk nie posiada sieci ciepłowniczych przystosowanych do zasilania w energię cieplna statków z lądu. Jest to spowodowane brakiem zainteresowania armatorów na dostawę takiego medium jako czynnika grzewczy dla promów. – mówi w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Anna Niedziółka, dyrektor Biura Administracji w ZMPG. – W przypadku zainteresowania takim innowacyjnym sposobem ogrzewania statków, możliwe jest wykonanie systemu grzewczego z istniejących centralnych węzłów ciepłowniczych zasilanych z sieci miejskich zlokalizowanych w lewobrzeżnej części portu lub indywidulanych źródeł ciepła w postaci kotłowni gazowo-olejowych zlokalizowanych w prawobrzeżnej części portu.

Prace przygotowawcze dla realizacji specjalistycznego systemu ogrzewania muszą zostać poprzedzone wnioskiem armatora bądź armatorów, uwzględniającym lokalizacje i moc grzewczą – dodaje Anna Niedziółka.

Podobnych działań nie przewidują władze portu w Gdyni. Natomiast projektowany obecnie nowy terminal promowy będzie wyposażony w instalacje do podłączenia promu w czasie postoju do zasilania z lądu w energię elektryczną.

Fot. Antoni Dubowicz / Port Gdańsk
Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież