18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Pieniądze na froncie - sprzedaż gruntów Stoczni Remonowej Nauta

 Stocznia NAUTA Zapowiadana od ponad roku sprzedaż gruntów Stoczni Remontowej Nauta obejmuje tereny w centrum Gdyni, przy ulicy Waszyngtona, o łącznej powierzchni około 8,5 ha. Nieruchomość do tej pory ściśle związana z przemysłem stoczniowym już wkrótce zmieni swoje przeznaczenie. Dzięki inwestycjom Portu Gdynia, przynajmniej częściowo utrzyma jednak związek z gospodarką morską.

Gdynia jako miasto rozwija się w kierunku morza. Już w 2006. roku miasto podjęło prace związane z opracowaniem studium zagospodarowania przestrzennego dla obszaru należącego obecnie do Stoczni Remontowej Nauta. Założenia studium przewidują rozwój w tym miejscu funkcji miejskich (punkty usługowe, sklepy, biura, hotel, parkingi, magazyny, część mieszkalna). Tereny te są także atrakcyjne dla developerów.

- Historycznie rzecz ujmując miasto nie tyle przejmuje, ile odzyskuje tereny od Portu – zauważa Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Na planach Tadeusza Wendy z lat 20. są to tereny przeznaczone właśnie na funkcje miejskie. Uległo to zmianie ze względów ekonomicznych w latach 30. kiedy eksportowano statkami ogromne ilości polskiego węgla. Załadunek z użyciem ówczesnych technologii liczony był w dniach. Obecnie długość linii cumowniczych nie ma już takiego znaczenia, a Rada Miasta wykorzystała swoje władztwo planistyczne i zatwierdziła nowe studium zagospodarowania przestrzennego.

Stocznia Remontowa Nauta przedstawiła w związku z tym projekt Waterfront (nazwa stworzona dla celów promocyjnych), o którym pisaliśmy już w naszym portalu.

- Dążenie Gdyni do zagospodarowania terenów postoczniowych wpisuje się w szerszy trend, którego dobrym przykładem jest Hamburg i nowa dzielnica mieszkaniowa tego miasta, Haffen City – mówi Paweł Matwiejko-Demusiak, wiceprezes Zarządu Stoczni Remontowej Nauta. - Podejmowane przez nas wysiłki zmierzały do uchwalenia planu zgodnego z naszą wizją dla tych terenów i miały na celu maksymalne wykorzystanie potencjału wartości drzemiącej w tym majątku bez potrzeby angażowania się w projekty deweloperskie. Na rynku funkcjonują podmioty, które doceniają unikalne walory zlokalizowanego przy ulicy Waszyngtona majątku Grupy Nauta. Obecny kształt uchwalonego w dniu 24.09.2014 roku planu zagospodarowania przestrzennego odzwierciedla naszym zdaniem potencjał tego terenu.

Zarządu Morskiego Portu Gdynia także już od dłuższego już planował inwestycję w te tereny.

- Złożyliśmy najlepszą ofertę przetargową i mamy nadzieję na sfinalizowanie transakcji zakupu terenu o powierzchni 2 ha w pierwszej połowie bieżącego roku – mówi Janusz Jarosiński, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Przylega on do terenów, na których budujemy obecnie magazyn zbożowy i przebiega tędy tor, który prowadzi na Nabrzeże Śląskie. Teren całkowicie odpowiada naszym potrzebom, a dostęp do przylegającego do niego nabrzeża nie jest nam potrzebny – dodaje.

Port Gdynia jest także zainteresowany kolejnymi przetargami dotyczącymi terenów należących do Nauty.

- Potencjalnie jesteśmy także zainteresowani terenem, na którym mógłby zostać wybudować biurowiec, w tym przypadku trudno jednak na jakiekolwiek jednoznaczne deklaracje – stwierdza Jarosiński. - Czekamy aż ogłoszony zostanie przetarg i uważnie przyjrzymy się wówczas jego warunkom.

Już teraz część budynków biurowych Portu Gdynia lokowana jest dalej od nabrzeży, które mogą pełnić funkcje przeładunkowe. W biurowcu, który mógłby powstać na terenach Nauty, mogłyby zaś ulokować się firmy morskie, współpracujące z Portem.

- W dniu 30.01.2015 roku zakończyło się postępowanie zmierzające do wyłonienia inwestorów dla spółek celowych lub działek gruntu przewidzianych w planie zagospodarowania przestrzennego na funkcje mieszkaniowe, usługowe i komercyjne – mówi Paweł Matwiejko-Demusiak. - W terminie przewidzianym warunkami postępowania wpłynęło kilka ofert, które będą przedmiotem naszych analiz. Z zadowoleniem przyjmujemy zainteresowanie Portu Gdynia akwizycją kolejnych terenów postoczniowych. Na obecną chwilę nie przewidujemy jednakże ogłoszenia kolejnego przetargu, a zamierzamy skoncentrować się na negocjacjach z oferentami oraz optymalizacji możliwych transakcji.

Z punktu widzenia Miasta praktycznie nie ma natomiast większego znaczenia kto będzie nabywcą terenów, ponieważ i tak będzie musiał zabudować je zgodnie z planem miejscowym, przy czym należy wyraźnie podkreślić, że charakter działki zakupionej już przez Port Gdynia (zaznaczonej na publikowanym przez nas zdjęciu) ma przemysłowy.

Marek Nowak

Fot. nauta.pl
Źródło: gospodarkamorska.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież