24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Akcja rozminowania portu w Gdyni - dzień drugi

Akcja nurków minerów na Zatoce Gdańskiej - dzień drugi

W piątek 20 marca o godz. 8.30 rozpoczął się drugi dzień operacji rozminowania dna Zatoki Gdańskiej, w okolicach wejścia do gdyńskiego portu. Podobnie jak w czwartek nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podejmą z dna, odholują a następnie zdetonują minę denną typu GC pochodzącą z czasów II wojny światowej.

W związku z operacją do godz. 17.00 obowiązywał całkowity zakaz kąpieli – na odcinku wybrzeża od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna. Dotyczył on zarówno ludzi jak i zwierząt. O godzinie 8.45 jednostki z Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska potwierdziły pełną gotowość.

Mimo, że wojskowi prawdopodobieństwo niekontrolowanej eksplozji określi jaki znikome, konieczne było zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa – zarówno pod wodą, jak i na wodzie a także na lądzie. Podobne akcje, z takimi samymi minami przeprowadzane były już wielokrotnie. Także w przypadku gdyńskich min, cała operacja została wcześniej przygotowana, zatem nie ma mowy o działaniu po omacku. Każdy kolejny krok jest zaplanowany – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik prasowy 8. FOW.

Akcja rozminowania portu w Gdyni

W akcji na wodzie brało udział 60 marynarzy z Grupy Nurków Minerów i z załogi niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców. Operacją dowodził kmdr ppor. Jacek Barczak. Mina została odholowana w okolicę tego samego miejsca co wczoraj. Warto wspomnieć, że jest to lokalizacja zatwierdzona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Akcja rozminowania portu w Gdyni

Aktualizacja wydarzeń:

- godz. 9.11 - Nurkowie zeszli pod wodę i zaczynają przygotowania do podniesienia miny. W stosunku do wczorajszej operacji ten etap roczpoczął się 25 minut szybciej.

- godz. 9.15 - ORP Mamry rozpoczął odstraszanie ryb i ssaków morskich.

- godz. 9.40 - nurkowie wynurzyli się z wody.

- godz. 10.03 - napełnianie pontonu służącego do podwieszenia i holowania niewybuchu zanurzonego w wodzie. W stosunku do wczorajszego grafiku operacja przebiega aktualnie około 50 minut szybciej.

- godz. 10.08 - ponton z podwieszoną miną jest już na powierzchni. Niewybuch będzie holowany pod wodą z prędkością około 1 węzła.

- godz. 10.42 - ORP Flaming rozpoczął holowanie miny w stronę wyznaczonej lokalizacji.

- godz. 11.00 - szacunkowo ORP Flaming powinien być na miejscu około godz. 11.40. Równolegle cały czas trwa płoszenie ryb i ssaków morskich oraz ptaków.

- godz. 11.32 - jest zgoda na otwarcie głównego wejścia do portu w Gdyni. Jednostki nie mogą korzystać z wejścia południowego. ORP Flaming znajduje się około pół mili od docelowego miejsca.

- godz. 11.55 - Flaming "wylądował", czyli jednostka 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jest już na miejscu. Rozpoczęło sie opuszczanie miny na dno. Kolejne etapy to założenie ładunków, ich uzbrojenie i na koniec detonacja. Utrzymuje się godzinne wyprzedzenie w stosuknu do wczorajszego grafiku, czyli detonacja może nastapić koło godz. 15.00.

- godz. 12.26 - służby mundurowe raportują, że nie ma żadnych incydentów związanych z łamaniem zakazu kąpieli w Zat. Gdańskiej.

- godz. 13.30 - nurkowie zeszli pod wodę i rozpoczną zakładanie ładunku wybuchowego, który posłuży do detonacji miny.

- godz. 14.16 - przedłużają się prace nurków przy montowaniu ładunków.

- godz. 15.07 - mamy nowy meldunek od nurków minerów. Detonacja przewidziana jest w godz. 16.00-16.15.

- godz. 15.45 - ładunki założone, za około 10-15 minut zostaną uzbrojone.

- godz. 15.55 - ładunki wybuchowe uzbrojone, ostatnie przygotowania do detonacji - w tym między innymi odstraszanie ryb i ssaków.

- godz. 16.26 - detonacja. Druga mina zniszczona. Kończy się akcja służb mundurowych na lądzie, koniec zakazu kąpieli. Według wstępnych planów w niedzielę 29 marca unieszkodliwienie miny w basenie II.

Fot. 8. FOW
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież