28marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rozpoczął się trzeci etap operacji rozminowania gdyńskiego portu

rozminowywanie gdyńskiego portu

O godzinie 08.10 rozpoczął się trzeci etap operacji rozminowania gdyńskiego portu. Nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podniosą z dna basenu II minę denną typu GC. W niedzielę 29 marca, do godziny 17.00 obowiązuje absolutny zakaz kąpieli w Zatoce Gdańskiej – na długości wybrzeża od Rewy w gminie Kosakowo do Gdańska Brzeźna

Akcja, w ogólnych założeniach, będzie wyglądać tak samo jak w czwartek 19 i piątek 20 marca. Jedyną różnicą jest początkowy, najtrudniejszy etap – podniesienie miny i wyholowanie jej przez główne wejście do Portu Gdynia, o szerokości 150 metrów. Jeszcze wężej, 100 metrów, jest między Nabrzeżem Wendy a falochronem. Mina znajduje się w odległości 80 m od Nabrzeża Śląskiego. Nurkowie-minerzy rozpoczną podnoszenie i holowanie dopiero po wejściu promu z Karlskrony, o godz. 9.40.

Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, operacja może zostać przerwana. Wiatr z kierunku wschodniego wieje z prędkością 5-6 m/s, w porywach do 12. Jeśli falowanie będzie zbyt mocne, to wojskowi podejmą decyzję o odłożeniu miny w miejscu, gdzie znajdowały się poprzednie. Dopiero, gdy pogoda się poprawi, niewybuch zostanie odholowany na miejsce detonacji. 


Firmy działające na terenie Dalmoru i części stoczni Nauta wstrzymały prace. Załogi jednostek cumujących w basenie III do odwołania nie mogą przebywać na pokładzie oraz w nadbudówce. Przypomnijmy, promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. Strefa ochrony dla statków wynosi 700 metrów.


W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków. Na lądzie za bezpieczeństwo odpowiedzialne są służby mundurowe - straż miejska i policja. W Gdyni jest to około 100 osób. Teren portu zabezpieczą pracownicy ochrony oraz straż portowa.

Aktualizacja:

- godz. 8.57 - nurkowie zeszli pod wodę, rozpoczynają przygotowania do podniesienia niewybuchu. Wcześniej jednak do portu musi wejść prom z Karlskrony - planowo o godz. 9.40.

- godz. 9.49 - prom w porcie, wojskowi rozpoczęli pompowanie pontonu, do którego podczepiona zostanie mina. Wszystko jednak wskazuje na to, że pogoda nie pozwoli na detonację miny.

- godz. 10.02 - 8. Flotylla Obrony Wybrzeża potwierdza rozpoczęcie holowania niewybuchu.

- godz. 10.22 - mina znajduje się w kanale Wendy, najwęższym punkcie całej operacji. Między nabrzeżem a falochronem jest 100 metrów.

- godz. 10.39 - niewybuch znajduje się w główkach portu. Można powiedzieć, że najbardziej newralgiczny punkt operacji już za nami. Teraz rozpocznie się holowanie na tymczasowe miejsce składowania, detonacji dziś nie będzie. Wiatr jest za silny.

- godz. 10.55 - rozpoczyna się operacja opuszcznia miny. Tymczasowe miejsce znajduje się około 380 metrów za falochronem, na północ od głównego wejścia do portu. To bezpieczny dystans, który przy kolejnej próbie detonacji nie wpłynie, aż tak bardzo jak dziś, na funkcjonowanie portu. Od godz. 11.00 przywrócona zostaje normalna praca zakładów mieszczących się na terenie portu.

- godz. 11.05 - niewybuch leży na dnie Zatoki Gdańskiej. Koniec zakazu kąpieli, ale tylko w Gdańsku. Za 15-20 minut odwołane zostaną służby w Kosakowie, Gdyni i Sopocie.

- godz. 11.40 - definitywny koniec operacji. Mina zabezpieczona, wszystkie jednostki na lądzie zostały odwołane - można się kąpać w całej Zatoce Gdańskiej. Wznowienie działań dopiero po Wielkanocy, ponieważ prognozy na najbliższe dni są niekorzystne.

 Fot. 8. FOW
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież