18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Porozumienie w sprawy budowy Nowej Mariny w Gdyni

Wizualizacja nowej mariny w Gdyni

Baza dla ośrodków żeglarskich połączona z wielofunkcyjnym centrum hotelowo-biurowo-usługowym to przedsięwzięcie Polskiego Związku Żeglarskiego. Projekt Nowa Marina Gdynia zakłada realizację, przy współudziale gdyńskich klubów żeglarskich oraz Związku Harcerstwa Polskiego, nowoczesnego kompleksu przy nabrzeżu Beniowskiego.

Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia Właśnie zostało podpisane porozumienie wszystkich zainteresowanych stron, które formalnie pozwala rozpocząć inwestycję. Według planów, do 2018 roku, w naszym mieście powstanie profesjonalne zaplecze dla uprawiania żeglarstwa oraz sportów wodnych. Szacowany koszt inwestycji to 160 mln złotych.

To bardzo ważny moment, który krystalizował się przez wiele lat. Basen żeglarski i budynki do niego przylegających budzą najpiękniejsze i najważniejsze skojarzenia z naszym miastem, a jednocześnie są jednym z najczęściej prezentowanych fragmentów, ikoną Gdyni. Dlatego modernizacja tej przestrzeni jest dla nas niesłychanie ważna i cenna. Staje się to możliwe, mimo bardzo skomplikowanego stanu prawnego - tłumaczy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W obiekcie znajdą się powierzchnie biurowe dedykowane do obsługi portu jachtowego, sale szkoleniowe, zaplecze sanitarne o wysokim standardzie. Ważnym elementem zespołu jest cześć hotelowa, w ramach, Uroczystość wręczenia porozumienia dot. Nowej Mariny Gdynia / fot. Dorota Nelkektórej do dyspozycji turystów oddanych zostanie około 200 klimatyzowanych pokoi, każdy z widokiem na morze. Na klientów hotelu jak również na żeglarzy czekać będzie profesjonalne centrum fitness z częścią spa.

Jedną z inspiracji dla władz PZŻ, dodatkowym motywatorem do działań i dążenia do osiągnięcia porozumienia były nieudane starania naszego miasta o prawo organizacji Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Lepszą bazę i lepsze zaplecze miało hiszpańskie Santander oraz duńskie Aarchus. Nowoczesna marina pozwoli nam ponownie ubiegać się o najważniejsze imprezy nie tylko krajowe, ale o skali europejskiej i światowej.

Rozmowy nie były łatwe. Do tego klimat dla inwestycji nie wszędzie jest przychylny. Wielu pyta wprost „a dlaczego Gdynia". A gdzie mamy to zrobić? - pyta retorycznie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesław Kaczmarek. Droga do porozumienia była trudna, ale dziękuję każdej, ze stron za wytrwałość. Przed nami jeszcze długa droga, ale ten najważniejszy krok mamy już za sobą - dodaje.

Podpisanie porozumienia oznacza, że można przygotować biznesplan inwestycji, zadbać o finansowanie, czy uzyskać pozwolenie na budowę. Gdyńska Rada Miasta musi uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Realnie oznacza to, że budowa może rozpocząć się w styczniu lub lutym 2016 roku. Na początek konieczne będzie rozebranie dotychczasowych obiektów i przeprowadzkę na około 24 miesięcy dotychczasowych rezydentów mariny.

W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany teren o powierzchni ok. 6.200 m2 w tym 2.500 m2 z przeznaczeniem na miejsca parkingowe i place manewrowe zlokalizowane od strony mariny. Powierzchnia zabudowy wyniesie 9200 m2, użytkowa zaś 32000 m2 - ponad 50% do dyspozycji dostaną żeglarze. Obiekt będzie się składał z czterech kondygnacji naziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej - garażowej. W hali znajdzie się 240 miejsc postojowych.


Wizualizacje: Studio Kwadrat
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież