19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Wrak holownika "Bolek" będzie wydobyty z Jeziora Dąbie

Holownik parowy Bolek

Jak informuje na swoim portalu Radio Szczcin Wrak holownika "Bolek" będzie wydobyty z Jeziora Dąbie - zapowiada Andrzej Kocewicz z firmy UW Service. Stanie się to jeszcze w tym roku. Kadłub parowego holownika z 1912 roku leży w mule na głębokości ośmiu metrów.

Badania wraku prowadziło m.in. Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza. Według jego działaczy, "Bolek" to unikat, bo jest zachowany prawie w całości.

Po apelu stowarzyszenia w mediach zgłosili się członkowie załogi "Bolka". - Holownik najprawdopodobniej przymarzł do lodu na jeziorze, a następnie, gdy poziom wody w jeziorze podniósł się, to zalało go od góry - mówi Kocewicz. - To znaczy, że kadłub jest nieuszkodzony i że da się go wyjąć oraz odtworzyć mu pływalność. To jest bardzo istotne dla dalszej operacji.

Koszt wydobycia holownika oszacowano na 100 tysięcy złotych. Nie wiadomo kiedy dokładnie to nastąpi. Firma nie che zdradzać, kiedy spróbuje podnieść jednostkę z dna.

Holownik "Bolek" został wybudowany w Holandii, ale po wojnie trafił do Szczecina i tu, prawdopodobnie na początku lat 70., zatonął. Pod koniec swojej służby był używany przez członków Ligi Obrony Kraju.

Holownik Parowy „BOLEK”

Dane techniczne: ( archiwum Polskiego Rejestru Statków)

Długość: 18,00 m
Szerokość: 4,51 m
zanurzenie: 1,98 m
wyporność: 37 BRT
napęd: 1 maszyna parowa podwójnego rozprężania firmy Van Smith, Rotterdam
moc: 120 KM
prędkość max: 9,5 węzła
załoga: 6 osób

Rys historyczny jednostki:

Prawdopodobnie wybudowany w jednej z holenderskich stoczni w 1912 roku. Brak jest zachowanych dokładnych informacji o losach holownika przed 1945 r. W 1927 roku przeszedł remont podczas którego wyposażono go w maszynę parową Van Smith o mocy 120 KM. Nieznane losy w trakcie działań wojenny 1939-1945. W 1947 roku jego wrak został wydobyty z dna Zalewu Wiślanego i wyremontowano w Stoczni Rzecznej w Elblągu. Od 1948 roku już jako „Bolek” figuruje w spisie jednostek w Urzędzie Morskim w Gdańsku. W 1950 roku przekazany zostaje Przedsiębiorstwu Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku. Od 1956 roku w Bazie Sprzętu PRCiP w Szczecinie.
Wycofany w 1968 roku. Rok później przekazany Lidze Obrony Kraju w Szczecinie.


Foto. arch.: Waldemar Danielewicz
Źródło: Radio Szczecin radioszczecin.pl, Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież