29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Światowy Dzień Morza 2015 pod znakiem edukacji morskiej

Miedzynarodowe Świeto Morza 2015

Międzynarodowa Organizacja Morska IMO, corocznym zwyczajem w czwartym tygodniu września, obchodzi Światowy Dzień Morza we wszystkich Krajach Członkowskich IMO.

EDUKACJA MORSKA I SZKOLENIE to motto przesłania Sekretarza Generalnego IMO Koji Sekimizu na rok 2015.
Dzisiejsza gospodarka światowa ewaluowała do punktu, w którym praktycznie żaden kraj nie jest samowystarczalny i jednocześnie każdy z nich jest, w większym lub mniejszym stopniu, zaangażowany w proces sprzedaży tego, co produkuje i zakupu tego, czego w nim brakuje.

Opisane powyżej procesy byłyby niemożliwe do przeprowadzenia bez sprawdzonej metody przesyłania towarów na odległość, jaką od wieków jest żegluga. A skoro świat jest uzależniony od bezpiecznej, ekologicznej i wydajnej żeglugi, przemysł żeglugowy powinien opierać się na wyszkolonej kadrze morskiej.
Obecnie na morzach pracuje ponad 1,5 miliona osób. Jeżeli flota światowa powiększy się do 2030 roku o 70% (a takie są przewidywania) to obecna ilość 500 tys. oficerów powinna wzrosnąć do 850 tys. Jak sprawić aby młode pokolenia wybierały zawód marynarza i jaki powinien być nowoczesny marynarz?

Odwaga, siła, determinacja, rozłąka – tym próbom jest poddawany każdy pracujący na morzu. Ogromna odpowiedzialność tych, którzy służą na morzu, wymaga bycia osobą kompetentną i podejmującą nierzadko niebezpieczne wyzwania. Nowoczesny oficer to ktoś więcej niż nawigator czy inżynier, a nowoczesny marynarz to ktoś więcej niż pracownik fizyczny. Wszystkie te cechy wymagają przede wszystkim nienagannego wyszkolenia, a także nieustannego szkolenia swoich umiejętności. Należy przy tym wspomnieć, że edukacja morska wychodzi daleko poza morski brzeg i obejmuje też budownictwo i inżynierię morską, prawo morskie i wiele innych dziedzin wspomagających żeglugę.

Międzynarodowa Organizacja Morska od roku 1978, kiedy to uchwaliła Międzynarodową konwencję o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy i pełnienia wacht (STCW) jest ściśle zaangażowana w ciągłe doskonalenie standardów, a spełnianie wymagań tej Konwencji jest podstawą służby na morzu.
IMO jest autorką kilkudziesięciu kursów modelowych, które służą pogłębianiu wiedzy i przestrzeganiu postanowień konwencyjnych.
Pod auspicjami IMO edukację morską prowadzą dwa światowe ośrodki naukowe: Międzynarodowy Uniwersytet Morski w Malmo oraz Międzynarodowy Instytut Prawa Morskiego na Malcie.

I nie ma przesady w stwierdzeniu, że bezpieczeństwo, ochrona środowiska morskiego i 90% światowego handlu zależy od profesjonalizmu, czyli dobrego wykształcenia i szkolenia marynarzy.


Fot. naszbaltyk.com 2015
Źródło: PRS.PL

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież