25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2015 powędrował do kapitana Piotra Kuźniara

REJS ROKU

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2015, poddało ostatecznie ocenie 9 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości zarówno na północnej jak i południowej półkuli.

„Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2015”, Jury zdecydowało uhonorować kpt. Piotra Kuźniara, który w ramach szerokiego projektu ekspedycji na s/y „Selma Expeditions” poprowadził wyprawy po wodach stref polarnych: południowej i północnej. W ramach ekspedycji Selma Antarktyda – Wytrwałość śladami Ernesta Shackletona dowodził na ekstremalnych etapach z Hobart na antarktyczne Morze Rossa z dotarciem do rekordowej
szerokości 78 st. 43’926 S - odnotowane jako Światowy Rekord Guinnessa w kategorii „Nawigacja – najdalej na południe” i powrót przez Ocean Południowy – przylądek Horn do argentyńskiego Mar del Plata (15.01.- 04.04.2015).

We wrześniu i październiku tego samego roku poprowadził s/y „Selma Expeditions” w ramach projektu „Przejście Północno-Zachodnie śladem Amundsena i północnych wypraw polarnych” na trasie Grenlandia – Dutch Harbor na Aleutach.

Wyprawy, których animatorem, organizatorem i na szczególnie trudnych etapach kapitanem jest Piotr Kuźniar, to w pełni profesjonalnie przygotowane przedsięwzięcia, o ambitnym żeglarsko programie, z nawiązaniem do najwspanialszych morskich tradycji i bogatym edukacyjnym przesłaniu.

Pokonanie bariery lodowej, żegluga po niedostępnym Morzu Rossa, zatknięcie bandery na najbardziej wysuniętej na południe pozycji w historii światowej żeglugi antarktycznej, opłynięcie Hornu, to istotne punkty tej wyprawy.

Na północy „Selma Expeditions”, jako jedyny w 2015 roku i piąty w historii polski jacht, pokonał z kolei Northwest Passage. W sumie podczas wyróżnionych wypraw kapitan Piotr Kuźniar na s/y „Selma Expeditions” przepłynął: – na wodach Antarktyki z rekordem żeglugi „najdalej na południe” na Morzu Rossa (15.01.-4.04.2015 – 9 172 Mm) oraz – na wodach Arktyki z pokonaniem Przejścia Północno Zachodniego (04.08.-18.09.2015 – 3 686 Mm).

s/y „Selma Expeditions”

selma foto 001

Jacht Selma stalowy kecz, zaprojektowany przez znanego francuskiego konstruktora Georga Azueppe-Brennera, został zbudowany w stoczni CM Merret w Bretanii. Linie teoretyczne oparto na liniach znanego w tamtym czasie z prędkości i dzielności morskiej jachtu regatowego Kriter.

Selma posiada dwa niezależne stanowiska sterowania. Jedno umieszczone w kokpicie, drugie w wygodnej sterówce. Komora przeciwzderzeniowa w dziobie, odcinane drzwiami wodoszczelnymi forpik i maszynownia, oddzielony grodzią wodoszczelną achterpik, miękkie wejście w wodę stewy dziobowej dają bezpieczny jacht do żeglugi na daleką północ lub południe. Długie, rozwijane cumy pozwalają na cumowanie w nietypowych miejscach. Sonar pomaga w nawigacji na płytkich i słabo zmapowanych akwenach.

Selma wyposażona jest w sprężarkę do napełniania butli nurkowych. Butle, ołów, automat, jacket, suchy skafander uzupełniają nurkowe wyposażenie jachtu.
Konstrukcja oraz wyposażenie sprawiają, że Selma to dzielny jacht wyprawowy, przeznaczony do żeglugi w trudnych warunkach.

- długość kadłuba : 20,28 m
- szerokość : 4,95 m
- wysokość boczna : 3,96 m
- zanurzenie : 2,67 m
- materiał kadłuba : stal
- rok budowy : 1981
- ilość miejsc : 12
- typ ożaglowania : kecz
- ożaglowanie :
żagle przednie na rolerach
grot,
bezan,
genaker
żagle sztormowe
- pow. całkowita : 162 m2
- pow. podstawowego kompletu: 210 m2
- pokład :
winda kotwiczna Lofrans
kabestan centralny Barlow
(napędzany przez coffee-grinder)
kabestany w kokpicie (8 sztuk) Harken, Holmatro
kabestany pokładowe Barlow, Lewmar, Holmatro
ster strumieniowy
- silnik : Perkins 6.354M
- moc : 122 KM (89,5 kW)
- dwa alternatory 24V: 120A i 40A
- agregat prądotwórczy: 3,5 kVA
- elektrownia wiatrowa D400 Eclectic Energy

Plan wnętrza

plan jachtu


Źródło: rejsroku.pl,selmaexpeditions.com

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież