18kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odwołany

Statek SZCZECIN w PORCIE

Rada Nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odwołała zarząd spółki. Tymczasowo obowiązki zarządu pełni Igor Frydrykiewicz, członek Rady Nadzorczej ZMPSiŚ. Postępowanie dotyczące wyłonienia nowego składu zarządu spółki ma nastąpić 16 lutego br.

Nord Stream

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, powodem odwołania zarządu była krytyczna ocena jego działalności. Wskazano m. in. „rażące zaniechania w postępowaniu przed niemieckim sądem administracyjnym w Hamburgu, dotyczącym budowy Gazociągu Północnego przez Nord Stream”. W grudniu 2015 roku skarga strony polskiej została odrzucona przez sąd w Hamburgu. Tymczasem zbyt płytko położony na dnie Bałtyku gazociąg blokuje rozwój zachodniopomorskiego portu oraz Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiadał już wcześniej zajęcie się tą sprawą. – Dla województwa zachodniopomorskiego najważniejsze jest to, aby zająć się kwestią Gazociągu Północnego. To była dotychczas sprawa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, teraz przejdzie ona na poziom rządowy – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Marek Gróbarczyk. – Poprzedni rząd nie traktował sprawy priorytetowo i teraz widzimy jaki jest tego wynik. Stroną w tym sporze był jedynie zachodniopomorski port, a nie Polska. Jedynym plusem jest to, że teraz rozprawa przejdzie na szczebel rządowy – dodaje.

Nowy zarząd z głównym zadaniem

Jednak czy odwołanie zarządu i powołanie nowego to dobre rozwiązanie? Głównym zadaniem zarządu, który zostanie powołany 16 lutego br. ma być wypracowanie nowej strategii działania wobec spółki Nord Stream. Zmiany mają także służyć nadaniu nowej dynamiki w działalności spółki i przyspieszeniu procesów inwestycyjnych. – Ten gazociąg blokuje kluczowe dla polski inwestycje. Nie chodzi tu tylko o uniemożliwienie wpłynięcia do Portów Szczecin i Świnoujście statków o zanurzeniu większym niż 13,5 m. To blokuje rozwój Polski Zachodniej, a w tym korytarza transportowego na Odrzańskiej Drodze Wodnej, którego rozwój znajduje się w założeniach Unii Europejskiej – komentuje Gróbarczyk.

Stanowiska w ZMPSiŚ utracili prezes Zbigniew Miklewicz oraz wiceprezesi Krzysztof Sadowski i Paweł Adamarek. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest spółką akcyjną z większościowym udziałem skarbu państwa.

Fot. port.szczecin.pl
Źródło: Leonard Dolecki / rynekinfrastruktury.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież