25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

20 lutego 1932 r. Podniesienie polskiej bandery na ORP "Żbik"

ORP ŻBIK

Zbudowany w stoczni Chantiers Naval Francais w Caen okręt podwodny "Żbik" został zwodowany w czerwcu 1930 roku. Niecałe dwa lata później, 20 lutego 1932 roku, podniesiono na nim polską banderę.
W czasie niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku ORP "Żbik" postawił zaporę z min w Zatoce Gdańskiej, a pod koniec września - z powodu uszkodzeń oraz w wyniku braku paliwa - został zmuszony do zawinięcia do neutralnego portu w Sztokholmie.

Nie oznacza to, że ORP "Żbik" nie miał żadnych wojennych osiągnięć. Na minach postawionych przez polski okręt zatonęły niemiecki trałowiec "M-85" oraz niemiecki trawler "Muehlhausen PG".
Po wojnie ORP "Żbik" powrócił do ludowej już Polski, gdzie pozostawał w służbie do 1955 roku.

Interesujące są losy polskich marynarzy z ORP "Żbik" i innych internowanych w Sztokholmie okrętów (ORP "Ryś" i ORP "Sęp"). Początkowo przetrzymywani w podsztokholmskiej twierdzy Vaxholm, w 1940 roku trafili do miasteczka Mariefred na jeziorem Melaren, gdzie znajdował się ośrodek dla internowanych żołnierzy. Po wojnie wielu z ich założyło tam rodziny i do dziś w tamtej części Szwecji mieszkają osoby o polskich korzeniach.

Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Źródło: nowahistoria.interia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież