20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Karol Olgierd Borchardt - Najwybitniejszy polski marynista

Karol Olgierd Borchardt

Najwybitniejszy polski marynista - kronikarz pionierskich lat polskiego szkolnictwa morskiego, polskiej bandery handlowej. Dzięki znakomitym, pełnym humoru i historycznych detali opowiadaniom, poznajemy realia nauki w tczewskiej Szkole Morskiej, służby na "Lwowie" i "Darze Pomorza", świat dawnej Gdyni, pokłady polskich transatlantyków i przenikliwe charakterystyki słynnych ludzi polskiego morza. Kultowe dla każdego miłośnika spraw morza "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Somosierry" czy "Szaman morski" to perełki polskiej marynistyki.

Karol Olgierd Borchardt urodził się 25 marca 1905 w Moskwie, najmocniej związany był jednak z Wilnem, gdzie spędził lata młodzieńcze. Jako piętnastoletni ochotnik walczył i odniósł rany w wojnie polsko-bolszewickiej - uhonorowany po raz pierwszy Krzyż Walecznych.

W 1925 roku rozpoczął naukę w Szkole Morskiej w Tczewie, którą ukończył w roku 1928. Następnie pływał na transatlantykach GAL-u, pełniąc kolejne funkcje oficerskie. W 1936 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej,a dwa lata później rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, obejmując stanowisko starszego oficera fregaty "Dar Pomorza".

Wybuch II wojny światowej zastał go na "Darze Pomorza" podczas bałtyckiej podróży szkolnej. Po internowaniu żaglowca w Sztokholmie, ewakuowany wraz z uczniami na polskim statku do Wielkiej Brytanii. Został starszym oficerem transatlantyka "Piłsudski" - w listopadzie 1939 r. przeżył jego zatopienie. Następnie objął funkcję starszego oficera transatlantyka "Chrobry" - w 1940 r. przeżył jego zbombardowanie i zatopienie w kampanii norweskiej. Za ewakuację załogi "Chrobrego" otrzymał ponownie Krzyż Walecznych. Odniesione rany sprawiły jednak, że przeszedł do służby na lądzie. Był m.in. organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landywood w Anglii.

Po powrocie do Polski, na skutek wojennych kontuzji uznany za niezdolnego do pływania, rozpoczął pracę dydaktyczną w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego, następnie Technikum Rybołówstwa Morskiego, Państwowej Szkole Rybołówstwa Morskiego (1954–1968) wreszcie Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, w której wykładał aż do przejścia na emeryturę w listopadzie 1970.

Karol Olgierd Borchardt - pisarz, wychowawca pokoleń ludzi polskiego morza zmarł 20 maja 1986 roku. Spoczął na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Źródło: am.gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież