23kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Żaglowiec "Kapitan Głowacki" wreszcie do generalnego remontu

STS KAPITAN GŁOWACKI

Żaglowiec "Kapitan Głowacki" wreszcie do generalnego remontu - jest też szansa na modernizację podupadłego ostatnio Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży.

Radio Szczecin wielokrotnie informowało o konflikcie między byłym już dzierżawcą mariny a Polskim Związkiem Żeglarskim - ostatecznie to PZŻ przejął ośrodek. Powołano już, wspólnie z okręgowym oddziałem związku, fundację, która będzie zarządzać trzebieską przystanią.

Fundacja niedawno złożyła wniosek o przyznanie unijnych funduszy - około sześciu milionów złotych - na remont rozpadających się nabrzeży. Na początku przyszłego roku okaże się czy je dostanie. W historii polskiego żeglarstwa morskiego ośrodek w Trzebieży ma szczególne miejsce, w czasach PRL-u tutaj swoje patenty zdobyło wielu znanych kapitanów. Tymczasem w stoczni w Kołobrzegu jest już flagowy żaglowiec trzebieskiej mariny czyli "Kapitan Głowacki". Jednostka, która dwa lata temu wygrała nawet regaty The Tall Ships Races wśród największych żaglowców klasy A, przez zawirowania wokół mariny bardzo podupadła. W te wakacje doszło nawet do podtopienia "Kapitana Głowackiego" w trzebieskim porcie. Jak nas poinformowano w Polskim Związku Żeglarskim, koszt remontu oszacuje rzeczoznawca, prawdopodobnie będzie to przynajmniej kilkaset tysięcy złotych.

STS KAPITAN GŁOWACKI

Jednostka ta powstała przez adaptację kadłuba poniemieckiego kutra rybackiego typu Kriegsfischerkutter (tzw. KFK) znalezionego w Świnoujściu,a wyprodukowanego prawdopodobnie w 1944 roku. Kadłub miał typową dla kutrów KFK konstrukcję określaną mianem kompozycyjnej, co oznaczało że wręgom stalowym towarzyszyło drewniane poszycie burt.

Przebudowę tego nieukończonego kutra dokonała Stocznia Rybacka  w Gdyni, nadając mu charakter rybackiego kecza gaflowego. Żaglowiec oddano do eksploatacji gdyńskiej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Podczas swojej służby pływał nie tylko Bałtyku, ale i po Morzu Północnym. Były to zarówno
rejsy nawigacyjne jak i eksploatacyjne.

-W roku 1967 jednostkę przejął ośrodek Ligi Obrony Kraju w Jastarni, który już w 1970 r. przekazał ją ośrodkowi Polskiego Związku Żeglarskiego, mieszczącemu sie w Trzebieży. Bardzo zły stan techniczny statku spowodował, że na całą dekadę (1976-1986) postawiono go w stoczni.

W wyniku remontu i przebudowy przeprowadzonej we Władysławowie Rybacką Stocznię Remontową PPiUR "Szkuner"  HENRYK RUTKOWSKI
przemienił się w roku 1986 w atrakcyjną brygantynę.

Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: Radio Szczecin / radioszczecin.pl, graptolite.net

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież