16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Stocznia Remontowa „Nauta” w tarapatach

Oceanograf DSC 0753

Kłopoty ma Stocznia Nauta w związku z poniesionymi kosztami budowy „Oceanografa”, statku badawczego dla Uniwersytetu Gdańskiego. Umowę z UG na budowę 40 metrowej w zamierzeniu jednostki podpisał w styczniu 2013 roku ówczesny zarząd Stoczni Remontowej „Nauta”, jednak niezgodnie z procedurami. Nie wystąpiono bowiem o zgodę rady nadzorczej spółki, konieczną przy tak wysokim zamówieniu. Mało tego, opiewającą na 33,2 mln zł kalkulację wykonano bez niezbędnych badań modelowych, a kontrakt zawarto bez możliwości dodatkowego wynagrodzenia dla stoczni w razie zmian w założeniach projektowych. Było to dla stoczni ewidentnie niekorzystne.

Jak było bowiem do przewidzenia, po zakończeniu prób modelowych okazało się, że budowany już w tym czasie statek (stępkę położono w marcu 2013), by w ogóle mógł spełniać swe zadania, musi być o 9,5 metra dłuższy, siłą rzeczy też o ok. 14 mln zł droższy. A właśnie taki, większy statek zażyczył sobie teraz UG. W sprawie przejęcia przez UG również dodatkowych kosztów stocznia próbowala negocjować, jednak bezskutecznie. Mało tego, w listopadzie 2013 podpisany został aneks do umowy, w którym - mimo protestów kierownika projektu – znalazł się zapis, że koszty w całości pokryje stocznia. Podobno miało to kontekst polityczny.

Teraz, po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych i dokonanych zmianach w zarządzie Stoczni, a także po jej wejściu do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prezes zarządu PGZ złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie statku "Oceanograf". Media zostały o tym poinformowane 9 listopada na specjalnie dla nich zaaranżowanym show w budynku Stoczni Remontowej „Nauta”.

Statek naukowo-badawczy „Oceanograf” został ochrzczony w czerwcu 2016 r. To katamaran o długości 49,5 m i szerokości 14 m. Może osiągać maksymalną prędkość 12 węzłów. Będzie wykorzystywany do prowadzenia interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego, badań biologicznych, chemicznych, fizycznych i geologicznych oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów kierunku oceanografia i innych. Właścicielem „Oceanografa” będzie Wydział Oceanografii i Geografii UG, portem macierzystym Gdynia.

Jak podano na ww konferencji prasowej, statek jest w pełni ukończony i szykuje się do zdania armatorowi, jednak konkretnej daty przekazania jeszcze nie ma. Uniwersytet Gdański zaś na temat sprawy nie wypowiada się w ogóle.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

opracowanie - na podstawie doniesień medialnych – redakcja nb /AD

foto („Oceanograf” w basenie stoczniowym w marcu 2016) © Antoni Dubowicz

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież