20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Torpedy na dnie Zatoki Gdańskiej

torpedy baltyk nb aktu 2013 kwiecien

Marynarka Wojenna prowadzi na Zatoce Gdańskiej akcję podjęcia niemieckich torped ćwiczebnych pochodzących z okresu II wojny światowej. Dotychczas podjęto 2 parogazowe torpedy ćwiczebne typu G7 kalibru 533 mm. W operacji uczestniczy niszczyciel min ORP „Mewa” oraz marynarze z Grupy Nurków-Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.
Obiekty zostały odnalezione podczas prac hydrograficznych prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni. Spoczywają na głębokości około 30 metrów, kilka mil od wejścia do portu w Gdyni. Operacja podjęcia torped z dna Zatoki Gdańskiej rozpoczęła się we wtorek, 9 kwietnia. Uczestniczy w niej załoga niszczyciela min ORP „Mewa” pod dowództwem kpt. mar. Bartosza Brola oraz marynarze z Grupy Nurków-Minerów 13 Dywizjonu Trałowców dowodzeni przez por. mar. Radosława Sieniawskiego. Dotychczas podjęto z wody 2 torpedy, które zostały przetransportowane i zabezpieczone w Punkcie Bazowania Hel. Były to niemieckie torpedy ćwiczebne typu G7 pochodzące z czasów II wojny światowej, każda o długości około 7,1 metra i wadze około 1,5 tony. Akcja marynarzy potrwa do piątku, 12 kwietnia.

Znalezisko zostało przetransportowane do punktu bazowania w Helu. Niewykluczone, że wydobyte w środę torpedy trafią do muzeum Marynarki Wojennej.

- Oczywiście najpierw musimy upewnić się, że na pewno nie będą stanowiły zagrożenia - informuje Adamczak. - One miały napęd parowogazowy. Są wyposażone w zbiorniki z gazem pod wysokim ciśnieniem i wcale nie jest wykluczone, że są teraz puste - zaznacza.


Źródło: Marynarka Wojenna, TVN24.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież