28marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

100 DSC 0884a

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW.

Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.

Bandery okrętów kończących służbę w polskiej Marynarce Wojennej tradycyjnie już trafiają do zbiorów Muzeum MW. Tym razem okoliczności przekazania bandery i proporca na ręce dyrektora muzeum, będą szczególne, ponieważ będą przy tym obecni dwaj dowódcy okrętu: pierwszy dowódca kmdr por. Tomasz KRASOŃ oraz ostatni - kmdr ppor. Marek WALDER. Gościem specjalnym uroczystości będzie dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr Sławomir WIŚNIEWSKI. W uroczystości wezmą również udział członkowie załogi.

20 grudnia 2017 roku, po ponad 13 latach służby w Marynarce Wojennej wycofany został ze służby okręt podwodny ORP „Kondor".

Okręt podwodny ORP „Kondor” wybudowany został w niemieckiej stoczni Nordseewerke w 1964 roku. W skład polskich sił morskich, po przejęciu od Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii, wszedł 20 października 2004 roku. Tego dnia w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen po raz pierwszy na okręcie podwodnym o numerze burtowym 297 podniesiono biało-czerwoną banderę. Chrzest okrętu odbył się 27 listopada 2004 roku w Porcie Wojennym Gdynia, a matką chrzestna jednostki została prof. dr hab. Danuta Hübner. Okręt podwodny ORP „Kondor” od 10 października 2008 do 31 marca 2009 roku, w ramach PKW Kondor, uczestniczył w natowskiej operacji antyterrorystycznej Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Działalność okrętu polegała na prowadzeniu podwodnego dozoru akwenów i skrytym rozpoznaniu, a także na identyfikacji jednostek nawodnych. Ponadto jednostka uczestniczyła w międzynarodowych ćwiczeniach Loyal Mariner, Brilant Mariner oraz czterokrotnie w ćwiczeniach Baltops, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. W 2005 roku reprezentował biało-czerwoną banderę w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk.

Okręty typu Kobben, w latach świetlności były jednym z najlepszych środków do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych. Jednostki te są trudno wykrywalne i posiadają możliwość przenoszenia różnego typu uzbrojenia. Mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Okręty typu „Kobben” są przystosowane do działania we wszystkich rejonach świata. Wyposażone są w systemy dowodzenia i łączności NATO oraz systemy kierowania ogniem. Pełną, kompleksową modernizację do najnowszych standardów światowych okręty przeszły w latach 1990 – 1992.

W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą ORP „Kondor” w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.

Informacja: 3 FLOTYLLA OKRĘTÓW im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni

Fotografie: © Antoni Dubowicz 2014 / NaszBaltyk

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież