20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdynia - budowa pomnika Polski Morskiej

budowa pomnika Polski Morskiej 1

 Ruszyły przygotowania do realizacji dyskusyjnego projektu pomnika Polski Morskiej w Gdyni. Dyskusyjnego z racji sprzeciwu wielu mieszkańców. O rozpoczęciu prac przy budowie, informuje portal gdynia.pl.

--

Na Skwer Kościuszki wjechał już ciężki sprzęt, demontowana jest płyta Marynarza Polskiego, niebawem robotnicy zaczną wylewać fundamenty pod pomnik Polski Morskiej. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpi 24 czerwca tego roku, podczas obchodów Święta Morza i święta Marynarki Wojennej. 

Płyta, na czas prac budowlanych, zostanie zabezpieczona i ostatecznie stanie się elementem nowego pomnika. Natomiast po zakończeniu sezonu letniego rozpoczną się prace nad zagospodarowaniem terenu wokół. Staną tam maszty flagowe, ławki, pojawią się trawniki z automatycznym nawadnianiem, zostaną dosadzone cisy. Projekt uwzględnia także poruszanie się osób z dysfunkcjami wzroku.

Po zmroku specjalnie zaprojektowane oświetlenie będzie eksponować zasadzone tam drzewa, w większości cisy. Dodatkowo zostanie ustawionych 14 lamp, oświetlających pomnik i jego otoczenie. Powstaną nowe chodniki, z bardzo estetycznych i wytrzymałych płyt, o zróżnicowanych kolorach. Część nawierzchni będzie wykonana z kamienia podobnego do granitu - sjenitu.  Pod ziemią znajdzie się system nawadniający, co będzie gwarantować zawsze soczystą zieleń. Nadmiar wody będzie sprawnie odprowadzany przez nowy system kanalizacji deszczowej. Pojawią się estetyczne ławki. Teren przyległy do pomnika będzie też przygotowany do funkcji reprezentacyjnych, stanie tam 6 masztów flagowych.  

budowa pomnika Polski Morskiej 3

Fot. Kamil Złoch

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdyni pomnik nie tylko będzie przypominał o polskich związkach z morzem, ale ma również edukować, spełniać funkcje reprezentacyjne i być miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Upamiętni on żeglarzy, marynarzy i rybaków, wielkich polskich samotników i żeglarzy wyczynowych, polskie służby morskie, pisarzy i poetów opiewających polskie morze, polskich dokerów i stoczniowców, bez których nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, wszystkich, którzy budowali Polskę nad Bałtykiem i którzy sławili jej morskie imię, w tym polskie kadry morskie i dorobek Wyższej Szkoły Morskiej, legendę „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”. Będzie to też miejsce silnie związane z Polską Marynarką Wojenną, jej tradycjami i historią Polski na morzach i oceanach. Można by określić ten monument  jako apoteozę związków Polski z morzem, zwłaszcza w stuleciu Polski Niepodległej. Koszt samej bryły pomnika to ok. 500 tys. zł. Zagospodarowanie terenu, włączając w to nowe chodniki i nawierzchnie, system iluminacji i oświetlenie, nową kanalizację deszczową, małą architekturę i zieleń to ok. 2,9 mln zł.   

W okresie międzywojennym Gdynia stała się żywym symbolem Polski Morskiej. Tę wizję kreowała i umacniała Liga Morska i Rzeczna, przekształcona w 1930 roku w Ligę Morską i Kolonialną. Oprócz działań związanych z budową floty czy rozwojem żeglugi, Liga przede wszystkim uczyła Polaków kochać morze, organizowała tanie i powszechne wycieczki do Gdyni, rejsy dla dzieci, promowała sporty wodne. To wokół Gdyni koncentrowała się działalność propagandowa Ligi, której hasłem było „wychowanie morskiego społeczeństwa”. Sukcesorką Ligi Morskiej i Kolonialnej jest przywrócona do życia w 1999 roku pod pierwotną nazwą Liga Morska i Rzeczna. To właśnie ta organizacja, wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, stanęła na czele koalicji na rzecz budowy pomnika Polski Morskiej. Znalazły się w niej także Polskie Towarzystwo Nautologiczne, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej i Akademia Morska w Gdyni. 

budowa pomnika Polski Morskiej 2


Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież