20kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt odwiedziła Gdynię

1 Duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt

Najnowocześniejszy okręt rakietowy duńskiej floty zacumował przy nabrzeżu Polskim w Gdyni (16.09.2018). Wizyta była doskonałą okazją do poznania walorów fregaty Iver Huitfeldt oraz możliwością spotkania się przedstawicieli polskiego przemysłu stoczniowego z przedstawicielami tego przemysłu z Danii i Wielkiej Brytanii.

Fregaty typu Iver Huitfeldt to seria trzech okrętów budowanych dla marynarki duńskiej: HDMS Peter Willemoes (F362) i HDMS Niels Juel (F363) i HDMS Iver Huitfeldt (F361). Ten ostatni, 16 września zacumował w gdyńskim porcie.


– Witamy Państwa, moim skromnym zdaniem, na najlepszym okręcie na świecie – witał gości dowódca fregaty, Bo Overgaard.

2 Duńska fregata HDMS Iver Huitfeldt
Okręty rakietowe typu Iver Huitfeldt weszły do służby w latach 2012-2013 i zostały zaprojektowane w zgodzie z rodzimym systemem Standard Flex. Jest to koncepcja modułowości, w ramach której można dokonać stosunkowo łatwej wymiany uzbrojenia i wyposażenia na okręcie, aby przystosować go do wypełniania różnych zadań. Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas prezentacji fregaty i jej kluczowych cech.

– Dziś duńska fregata Ivar Huitfeldt odwiedziła port w Gdyni. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście zaprezentowano tę wyjątkową i nowoczesną jednostkę. Warto zaznaczyć, że jednostka ta jest inspiracją dla projektu Arrowhead 140 zaprezentowanego wiosną 2018 roku. Wspólny projekt firm z Królestwa Wielkiej Brytanii i Dani jest jednym z najnowocześniejszych w branży. W trakcie spotkania przedstawiciele Marynarki Wojennej, stoczni i innych branży zainteresowanych tematem mieli możliwość spotkania się ze specjalistami odpowiedzialnymi za jej projekt i budowę – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Jednostki mają 138,7 m długości, 19,75 m szerokości i 6 645 t pełnej wyporności. Zostały wyposażone w dwie uniwersalne wyrzutnie pionowego startu Mk 56 VLS dla 24 pocisków przeciwlotniczych RIM-162 ESSM, a także od 8 do 16 pocisków przeciw-okrętowych RGM-84 Harpoon Block II, pojedynczą 35-mm armatę morską Oerlikon Millennium, dwie 76-mm armaty morskie OTO Melara i dwie wyrzutnie lekkich torped MU90/IMPACT. Okręty zostały również wyposażone w 32 uniwersalne wyrzutnie pionowego startu Mk 41 VLS dla rakiet SM-2 Block IIIA.

Fot. Marta Jaszczerska
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież