28marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Narodziny rekinów marmurkowych w Akwarium Gdyńskim

rekin marmurkowaty aktualnosci 2013

Mają największy mózg spośród ryb, 6 zmysłów i zęby rosnące przez całe życie. Wcale nie są krwiożerczymi bestiami - bardziej prawdopodobna jest śmierć od uderzenia w głowę spadającym kokosem niż wskutek pożarcia przez rekiny. I to właśnie młode rekiny przyszły na świat w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego. Rekiny wyjątkowe - marmurkowe.

Para rekinów marmurkowych pojawiła się w Akwarium Gdyńskim MIR-PIB w 2009 roku. Mniej więcej po 2 latach doszło do złożenia pierwszych jaj, które niestety nie były zapłodnione. Od tego czasu osoby odwiedzające Akwarium mogły podziwiać składane przez rekiny jaja.

Pierwszy osobnik, którego udało się odchować w Akwarium, przyszedł na świat rok temu i może śmiało zamieszkać ze swoimi rodzicami na ekspozycji Akwarium. Wcześniej kontakt z większymi rybami groził mu zjedzeniem. Co więcej - miesiąc temu wykluło się kolejne młode oraz pojawiły się następne jaja! WPUSZCZENIE MŁODEGO REKINA MARMURKOWEGO NA EKSPOZYCJĘ AKWARIUM ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK, 16 MAJA O GODZINIE 10:00.

 Rekiny marmurkowe w naturze można spotkać tylko w płytkich wodach u brzegów Australii, gdzie czas spędzając leżąc na kamienistym dnie. To jedne z najmniejszych rekinów na świecie, co nie przeszkadza im w byciu drapieżnikami - żywią się mniejszymi rybami oraz mięczakami.

W niedzielę, 19 maja (godz. 11) na co dzień niedostępne piwniczne laboratorium będzie można zwiedzać. Z okazji narodzin rekina marmurkowego pracownicy akwarium zapraszają na Dzień Rekina. Na gości czekać będą nie tylko te najmniejsze rekiny, ale również m.in. rekin brodaty lamparci i żarłacz rafowy czarnopłetwy. W naturalnych warunkach można byłoby się bać tego drugiego gatunku, a i to jedynie na głębokości powyżej 20 m. Z kolei rekiny marmurkowe dla człowieka nie są groźne.

 

Źródło: Akwarium Gdyńskie, gdynia.naszemiasto.pl

Wykorzystana fotografia pochodzi ze zbiorów Akwarium w Gdyni

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież