24kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

"National Geographic Explorer" przypłynie do Gdańska

nge nb aktualnosci2013

W środę 22 maja spodziewany jest kolejny statek w ramach „sezonu wycieczkowców” w 2013 roku.
Do Gdańska przypłynie ekspedycyjny statek "National Geographic Explorer".
Jego przybycie planowane jest na godzinę 8.00, miejsce cumowania to nabrzeże WOC II (wolny obszar celny) Wszystkich, którzy chcą zobaczyć wejście do portu Gdańsk, zachęcamy jednak, żeby być wcześniej na miejscu.

"National Geographic Explorer" to wycieczkowiec należący do amerykańskiego armatora Lindblad Expeditions w Nowym Jorku.
Nie jest to statek nowy, w życiu zaliczył wiele przebuów i wiele różnych stoczni. Poznajmy kilka z nich.

Statek zbudowany został w końcu 1982 roku w stoczni Ulstein Hatlø A/S in Ulsteinvik (numer stoczniowy 176) dla Troms Fylkes Dampskibsselskap. Przeznaczony był do żeglugi w warunkach polarnych i otrzymał nazwę „Midnatsol”. Krótko później przejęła go słynna norweska firma Hurtigruten ASA, eksploatując go na tzw. „linii pocztowej” wzdłuż wybrzezy Norwegii. W marcu 1988 roku przebudowano go za 40 milionów koron w Motorenwerk Bremerhaven (Niemcy), dokładając na rufie szpetną „skrzynię” z dodatkowymi kabinami dla 156 pasażerów oraz panoramicznym salonem. Przy tej okazji powiększono także restaurację o 68 miejsc i podwyższono komin. Dodanie nowych sterów (system Becker) poprawiło zdolności manewrowe na sztormowych akwenach.
W tym samym roku „Midnatsol” udał się w inauguracyjny rejs do Murmańska, ktory później stał sie stałym celem jednej z tras Hurtigruten.
Kolejna przebudowa miała miejsce na przełomie 1994 i 1995 roku w stoczni Mekaniske Verksted w Haugesund.
Służbę w Hurtigruten statek zakończył w kwietniu 2003 roku, kiedy zastąpiono go nowym wycieczkowcem o tej samej nazwie. Już jako „Midnatsol 2” stał w stoczni Fiskerstrand Verft w Ålesund, czekając na kupca. Oferty sprzedaży rozysłano po calym świecie, jednak do czerwca 2005 nie znalazł się ani jeden chętny. W związku z tym armator zdecydował, ze bardziej opłaca mu się ponowne wcielenie statku do służby. „Midnatsol 2” przeholowany został do Fosen Werft w Trondheimfjord, gdzie dokonano koniecznego remontu. Niezręcznie byłoby jednak mieć dwa statki o tej samej nazwie, przemianowano go więc we wrześniu 2005 na „Lingen”. Pod tą nazwą statek wykonał kilka rejsów, zimą pełniąc ze szczątkową załogą na pokładzie funkcje jednostki zastępczej.
W grudniu 2006 roku „Lingen” znów znajduje się w stoczni. Tym razem z powodu awarii maszyn.
W początku września 2007 zakupił go za zaledwie 8,6 milionów noorweskich koron amerykański armator Lindblad Expeditions. Kolejnych, najpoważniejszych w swej historii zmian wycieczkowiec doświadczył w stocznach w Göteborgu oraz w Astican Werft w Las Palmas.
Od czerwca 2008 roku, już pod obecną nazwą „National Geographic Explorer” statek wychodzi w rejsy po wodach Kanady i Arktyki.

Obecnie statek zabiera na pokład zaledwie 148 pasażerów, którzy ulokowani są w 81 wyłącznie zewnętrznych kabinach, w tym 13 kabinach z balkonem, 6 suitach i 14 kabinach, zaprojektowanych specjalnie z myślą o pasażerach podróżujących solo. Do dyspozycji gości są też dwie restauracje , bar i salon widokowy, a także fitness center i wellness center z obowiązkową szwedzką sauną. Aktywnym turystom do eksploracji polarnych wód służy 14 15-osobowych, pneumatycznych łodzi Zodiak i 36 dwuosobowych kajaków dmuchanych AIRE oraz różnoraki sprzęt, jak podwodna kamera, sterowany podwodny robot , mogący zejść na głębokość 300 metrów, wideomikroskop do podwodnych obserwacji, zawieszona na maszcie obrotowa, pracująca non-stop kamera, obraz z której oglądać można w kabinach na telewizyjnym ekranie oraz ubrania i sprzęt do nurkowania. Ciekawostką jest, że mostek jest stale otwarty dla pasażerów, co nie ma miejsca na innych wycieczkowcach.

Statek ma 112 m długości, 16,5 m szerokości i zanurzenie 4,7 m. Pojemność brutto (GT) wynosi 6471, netto (NRT) 1492, nośność (DWT) 1301 ton.
Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Bergen Diesel KVM-16 o mocy 4.760 kW (6.472 PS), napędzające dwie nastawne śruby. Statek osiągnąć może maksymalną predkość 19 węzłów (35 km/h).

Numer IMO: 8019356, sygnał wywolawczy: C6WR2, bandera: Wyspy Bahama, port macierzysty: Nassau.

Inne jednostki, które mają w swojej nazwie National Geographic to:
"National Geographic Endeavour", "National Geographic Islander", "National Geographic Sea Bird", "National Geographic Sea Lion" oraz "National Geographic Orion"

baseny portowe port gdansk woc2

Opracowanie: Antoni Dubowicz, Dominik Dzigman

Źródła: Lindblad Expeditions, National Geographic, Port Gdańsk, Logbuch, Hurtigruten, ShipSpotting, Wikipedia...

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież