19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Ratujemy drewniany kuter WŁA 55 !!!

wla55

 Stowarzyszenie Alternatywny Cypel z Helu pozyskało w kwietniu 2013 roku od ostatniego właściciela drewniany kuter rybacki, z dowodu rejestracji wynika, że Kuter został wybudowany w Danii w 1945 roku (w Danii nosił oznaczenie H.S. 99 i nazwę LINDY GREEN 19,98 BRT, L=13,11 m, silnik Bukh o mocy 100 KM). Dostarczony do Polski w ramach pomocy UNRRA (wg. ostatniego właściciela) w roku 1946, pierwsze oznaczenie GDY 76, od początku lat 50 XX wieku jako DAR 7, wykreślony z rejestru w 1971 roku jako WŁA 55. Od lat 70 ostatni właściciel kutra własnoręcznie przy pomocy bloczków i liny wciągnął jednostkę na miejsce w którym stoi do dzisiaj.

 wla55 000001

Chcemy uratować kuter a na terenie wokół stworzyć PARK HISTORYCZNY !!!

W chwili obecnej pomysł ten potrzebuje wsparcia ze strony wszystkich podmiotów, które zainteresowane są ochroną dziedzictwa tego regionu. Dlatego zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Od przychylności mieszkańców Helu i jego władz oraz ludzi dobrej woli, zależy czy ta autorska koncepcja będzie mogła być realizowana.

Kuter znajduje się na działce należącej do gminy Hel. Jednostka wraz z otaczającym go terenem stwarza warunki sprzyjające stworzeniu historycznego parku. Sam kuter jest obiektem, którego konserwacja, ochrona i ekspozycja są niemal konieczne, gdyż podobne jednostki nie przetrwały do czasów współczesnych. Teren na którym znajduje się kuter rybacki wchodzi w obszar Nadmorskiego Parku Krajobrazowego podlegającego prawnej ochronie przyrodniczej i krajobrazowej. Unikatowa lokalizacja Cypla Helskiego podnosi walory turystyczne miasta i regionu. Jest on corocznie odwiedzany przez tysiące turystów pragnących poznać charakterystyczne nadmorskie krajobrazy wraz z historycznymi obiektami. Działka wraz z kutrem znajduje się na szlaku deptaka turystycznego, który powstał w ramach projektu „Wykonanie umocnienia brzegu w rejonie Cypla Helu wraz z zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą towarzyszącą” realizowanego przez Urząd Morski w Gdyni. Charakterystyka tego miejsca znakomicie wpisuje się w koncepcję Parku Historycznego Bity ze Strądu.

wla55 0000

Prace konserwatorskie, ze względu na gabaryty obiektu i co za tym idzie mnogość materiału do konserwacji muszą potrwać kilkadziesiąt miesięcy z zastrzeżeniem, że konserwacja odbywać się będzie w warunkach odpowiednich dla obiektu i pracowników (opady atmosferyczne, temperatura, siła wiatru). Wstępnie można przyjąć, że wszystkie prace konserwatorskie mogą potrwać kilka lat i będą podzielone na poszczególne etapy. Każdy etap prac będzie trwał do 6 miesięcy. Szacowany czas całkowitych, efektywnych prac konserwatorskich na obiekcie to około 25 - 36 miesięcy. Na każdym etapie konserwacji będzie wykonywana dokumentacja fotograficzna oraz wedle potrzeb dokumentacja rysunkowa. Po zakończonych pracach konserwatorskich zostanie stworzona Dokumentacja Konserwatorska zawierająca część opisową, fotograficzną oraz rysunkową. Docelowo na jednostce będą zamontowane takie elementy wyposażenia które znajdowały się na kutrze, takie jak: lampy nawigacyjne (odpowiadające tej wielkości jednostki), takielunek, kotwica itp.

Jako Nasz Bałtyk będziemy na bieżąco informować zarówno o postępie prac jak i wsparcia tej koncepcji.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 537-37-13-13

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #4 Paweł Bloch 2013-06-04 11:27
Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL to organizacja pozarządowa, które wszystkie swoje dochody z darowizn, grantów itp musi przeznaczać na cele statutowe. Stowarzyszenie prosiło o wsparcie mieszkańców i władz miasta Helu w celu realizacji koncepcji Bity ze Strądu - nie była to jednak prośba o pieniądze. Nie prowadzimy zbiórki publicznej na ten cel. Park Historyczny ma być zrealizowany z własnych środków finansowych Stowarzyszenia, grantów i środków sponsorskich. Pozdrawiam
Paweł Bloch - prezes Stowarzyszenia ALTERNATYWNY CYPEL
Cytować
+1 #3 Dominik Dzigman (NB) 2013-05-30 12:29
Wszystkie sugestie przesłaliśmy już do inicjatora akcji czyli Stowarzyszenia Alternatywny Cypel z Helu :)
Cytować
+2 #2 Damroka 2013-05-30 11:47
Stowarzyszenie Alternatywny Cypel jest, jak przeczytalam organizacja pozarzadowa, nie jest jednak organizacja pozytku publicznego. Jaki wiec cel przyswieca Stowarzyszeniu? Zamierzone dzialania przedstawione sa w sposob tak niejasny, ze nie sposob sie domyslec rzeczywistego celu inicjatywy. Skoro nie pro publico bono, to...? Stowarzyszenie apeluje o wsparcie. Jakie wsparcie? Trzymac kciuki czy slac pieniadze? Jesli to drugie, to jakie sa przewidywane koszty restauracji kutra? Nie mam zaufania do inicjatywy.. .
Cytować
+1 #1 IMOR 2013-05-30 11:22
normalna rzeczy koleja wstepnie okresla sie zakres prac konserwatorskic h oraz wykonuje sie szacunkowy kosztorys. Tych informacji nie ma. Nie wiem tez, czy idea historycznego parku cieszy sie poparciem wladz miejskich (kuter stoi na gminnej dzialce), kto i w jakim zakresie wykonac ma prace konserwatorskie , a co najwazniejsze - co ma z tego powstac? Pusta skorupa po kutrze (ze zdjecie nie wynika, czy zachowalo sie cokolwiek z oryginalnych wnetrz), eksponat muzealny do zwiedzania, jednostka zdolna utrzymac sie na wodzie, zdolny do plywania kuter? Znam go od lat i od lat sprawial on wrazenie kompletnej dewastacji. Wiele pytan (a to tylko niektore), malo odpowiedzi. Ciekaw jestem dalszych, bardziej konkretnych relacji.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież