23kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

"Niewidzialna" korweta typu Visby w Gdańsku

visby

Szwedzka korweta typu "Visby" po raz pierwszy w historii odwiedziła Gdańsk . Kanciaste kształty, nietypowa konstrukcja i specjalna farba, rozpraszająca fale radiowe, sprawiają, że okręt może pozostać niewidoczny dla urządzeń wykrywających nawet z odległości 8 km. Korweta przypłynęła z okazji targów MAST, prezentujących techniki wojenne.
Zbudowana w technologii "stealth" w Karlskronie korweta wygląda niepozornie. Według niektórych kształtem przypomina wręcz kaczkę, ale tak właśnie miało być - dzięki temu wiązki radarowe są skutecznie rozpraszane.

 W tym właśnie celu cała konstrukcja znacznie odbiega od większości okrętów. Powierzchnie nadbudówek i kadłuba są nachylone do siebie pod kątami ostrymi i pokryte farbami rozpraszającymi promieniowanie. Do tego idealnie gładkie burty, a pokład pozbawiony anten, radarów, a nawet uzbrojenia, które w razie potrzeby wysuwane jest na zewnątrz. Dzięki temu echo okrętu wygląda na ekranach radarów jak boja. W niektórych warunkach korwety typu "Visby" mogą podpłynąć do przeciwnika nawet na odległość 8 km przed wykryciem.

Korwetę HSwMS Nyköping będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy w historii. Niestety - tylko z daleka. Na K34 Nyköping będą mogli wejść tylko specjaliści, uczestnicy konferencji i targów MAST Europe (Maritime Systems and Technologies), podczas których prezentowane będą techniki wojskowe. Korweta zostanie w Gdańsku do 6 czerwca, a więc do końca targów w Amber Expo.

Do tej pory Szwedzka Marynarka Wojenna wyprodukowała 5 okrętów typu „Visby”. Ich produkcje rozpoczęto w 2002 roku.

Historia korwet typy "Visby":

Prace nad nowymi szwedzkimi korwetami rozpoczęły się w 1993. Nowe okręty miały zastąpić w służbie kutry rakietowe typu Hugin i Norrköping. Prace projektowe oparto o doświadczenia wyniesione z eksploatacji eksperymentalnej jednostki "Smyge", którą zwodowano w 1991. Początkowo planowano budować nowe korwety w układzie poduszkowców bocznościennych, jednak ostatecznie zdecydowano się na okręty jednokadłubowe. Cechą charakterystyczną nowych okrętów było zastosowanie przy ich budowie technologii stealth. Oprócz kształtu jednostki ograniczoną wykrywalność okrętów uzyskano także dzięki wykorzystaniu przy budowie ich kadłuba włókien węglowych.
Początkowo zamierzano zbudować ok. 20 okrętów w dwóch podstawowych wersjach: okrętów przeciwminowych z możliwościami ZOP i okrętów do zwalczania sił nawodnych. Z powodu ograniczeń budżetowych liczbę budowanych jednostek znacznie ograniczono. Do 2008 powstało 5 okrętów tego typu, 4 w wersji przeciwminowej i ZOP oraz jedna przeznaczona do zwalczania sił nawodnych. Podczas projektowania planowano wyposażyć jednostki w hangar dla śmigłowców, jednak z powodu braku miejsca zrezygnowano z tej koncepcji. Planuje się powrót do pomysłu wyposażenia okrętów w śmigłowce pokładowe po wprowadzeniu do służby śmigłowców Hkp15B. Ze względów oszczędnościowych zrezygnowano także z wyposażenia w pociski przeciwlotnicze.
Prace nad pierwszą jednostka serii "Visby" rozpoczęły się w stoczni Kockums w Karlskronie w 1996. Wodowanie nastąpiło w roku 2000, wejście do służby w 2002.

Dane taktyczno-techniczne:
Wyporność: 650 t
Długość: 72 m
Szerokość: 10,4 m
Zanurzenie: 2,5 m
Napęd: 4 turbiny gazowe i 2 silniki wysokoprężne zasilające 2 pędniki strugowodne KaMeWa
Prędkość: 35 węzłów
Uzbrojenie: 8 wyrzutni pocisków przeciwokrętowych RBS-15, 1 armata 57 mm, miny, 2 wyrzutnie torped kaliber 400 mm

 

Źródło: trojmiasto.pl, tvn24, wikipedia,

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież