29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Świnoujście - IX Finał Turnieju Morskiego

poznan aktualnosci 2013 swinoujscie

Jutro, 22 czerwca, reprezentacje pięciu miast, których nazwy noszą okręty Marynarki Wojennej będą rywalizowały w finale Turnieju o "Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej RP". Turniej ten odbywa się co roku w ramach projektu edukacyjnego „Miasta-Okręty”. Tegoroczny finał rozpocznie się o godz. 12.00 na terenach portu jachtowego (Basen Północy) w Świnoujściu.

 Gospodarzem turnieju jest 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie w składzie tej Flotylli znajduje się 5 okrętów transportowo-minowych, które noszą nazwy ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”. W 2005 roku miasta patronujące okrętom podpisały wspólnie z Marynarką Wojenną (8 Flotyllą Obrony Wybrzeża) porozumienie o wspólnym projekcie „Miasta-Okręty”, który ma popularyzować wiedzę o MW, edukację morską i podkreślać związki miast z okrętami. Jeszcze w tym samym roku zorganizowano pierwszy turniej wieloboju morskiego dla młodzieży z tych miast. Od tego czasu odbywa się on co roku. W turnieju uczestniczy także reprezentacja Świnoujścia, jako miasta-gospodarza.

Tegoroczny finał turnieju czyli IX Wielobój Morski poprzedzony był eliminacjami. Przeprowadzono je w poszczególnych miastach. O prawo startu w finale walczyli uczniowie klas gimnazjalnych. Podczas turnieju w Świnoujściu zwycięzcy lokalnych eliminacji zaprezentują swoje miasta w walce o główne trofeum zawodów - „Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej”. Zawodnicy będą walczyli w czterech konkurencjach marynarskich: przeciąganie liny, walka na bomie, sztafeta z odbijaczem oraz rzut kołem ratunkowego. Konkurencje zręcznościowe poprzedzi konkurs wiedzy marynistycznej.

Założeniem projektu „Miasta – Okręty” jest podkreślanie związków różnych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną. Projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. Ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Najbardziej atrakcyjnym, corocznym wydarzeniem projektu „Miasta - Okręty” jest turniej „Wielobój Morski”, podczas którego reprezentacje miast rywalizują o „Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej”. Turniej ten wszedł już na stałe do kalendarza wydarzeń 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i jednocześnie stał się jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

ORP „Lublin” na monecie NBP

Jutro, podczas obchodów „Dni Morza” w Świnoujściu, przedstawiona zostanie nowa moneta Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego ORP „LUBLIN”. Jest to już siódma moneta emitowana przez NBP z serii „Polskie Okręty”. Dla kolekcjonerów przygotowano 800 tys. dwuzłotówek ze stopu Nordic Gold.

Rewers monety przedstawia wizerunek okrętu ORP „LUBLIN” na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Monety na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska. Moneta, na której uwieczniono ORP „Lublin”, jest siódmą w serii „Polskie Okręty”. Do tej pory ukazały się monety z wizerunkami: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” oraz ORP „Warszawa”. Seria „Polskie Okręty”, na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta – Fregata ORP „Gen. K. Pułaski”.

moneta orp lublin

Nowatorski w skali światowej projekt okrętów projektu 767 ( od nazwy pierwszego z serii - klasa Lublin) powstał pod koniec lat 80 w gdańskiej Stoczni Północnej. Również tam, 12 października 1989 r., na okręcie po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną. Obecnie ORP „LUBLIN” służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego wyporność wynosi 1745 ton, może rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Zasięg okrętu wynosi 1500 mil morskich.

Promocja monety z wizerunkiem „Lublina” odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 14.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu. W uroczystościach udział weźmie prof. Małgorzata ZALESKA - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, kontradmirał Krzysztof TERYFTER - dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz kpt. mar. Piotr MAZUREK dowódca okrętu ORP „LUBLIN”. W programie m.in. zwiedzanie ORP „LUBLIN” oraz rozgrywki w grę wielko planszową „statki”. Na terenie portu znajdzie się punkt zamiany monet NBP, w którym będzie można wymienić obiegowe dwuzłotówki na monety z wizerunkiem okrętu.


Źródło: 8fow.mw.mil.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież