29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

W gdańskim porcie oficjalnie przekazano do użytku Gdański Terminal Masowy (GBT)

terminal masowy 2013

W gdańskim porcie we wtorek oficjalnie przekazano do użytku Gdański Terminal Masowy (GBT), jeden z największych na wybrzeżach Bałtyku. Koszt inwestycji to ok. 50 mln złotych. Rocznie terminal może przeładować ok. 400 tysięcy ton ładunków.

Położony na Nabrzeżu Bytomskim w Porcie Gdańsk terminal masowy działa od ok. pół roku. Specjalista ds. handlowo-administracyjnych GBT (Gdansk Bulk Terminal), Grzegorz Jaśniak poinformował PAP, że terminal posiada pięć zbiorników stalowych o pojemności 3,5 tys. ton każdy oraz magazyn płaski o pojemności ok. 6 tys. ton. Jest wyposażony w kompleksową technologię suszenia oraz czyszczalnie do wstępnego czyszczenia ziarna. W terminalu przeładowywane będą towary pochodzenia zbożowego np. śruta, jęczmień, słód, kukurydza. Nowy terminal jest przystosowany do importu i eksportu ładunków masowych.

Porozumienie o utworzeniu GBT (Gdansk Bulk Terminal) zawarły w październiku 2010 roku Malteurop Polska i Copenhagen Merchant. Jak informuje strona internetowa GBT, Malteurop jest obecnie największym producentem słodu na świecie. W Europie, Ameryce Północnej, Oceanii i Azji posiada 23 oddziały przemysłowe i wytwarza ponad 2,2 mln ton słodu rocznie. W Gdańsku Malteurop kupiła działającą na Nabrzeżu Bytomskim od 1997 roku, spółkę Baltic Malt.

Copenhagen Merchants jest wiodącym międzynarodowym brokerem zbóż, koncentrującym się głównie na ziarnie pochodzącym z krajów skandynawskich, Niemiec oraz z rejonu Morza Bałtyckiego. Posiada terminale przeładunkowe w Danii i Łotwie o łącznej zdolności składowania około 335 tys. ton zbóż.

 

 

Źródło: wnp.pl

Film: trojmiasto.tv

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież