29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek wypuszczone do Morza Bałtyckiego.

fokarium0

Trzy foki szare, urodzone w tym roku na Helu, zostały wypuszczone do Bałtyku. Zwierzęta wyposażono w nadajniki, dzięki którym można będzie je śledzić. Razem z nimi na wolność wypuszczonoy został Kołobrzeżek - foka obrączkowana, którą uratował Błękitny Patrol WWF.

Jak tłumaczy Paweł Średziński z organizacji WWF Polska, która na co dzień współpracuje z helskim fokarium, wypuszczone do Morza Bałtyckiego foki świetnie sobie poradzą, bo to jest ich instynkt. – Urodziły się w
fokarium, ale były szkolone do samodzielnego życia – mówi.

 Zwierzęta zostały wypuszczone do wody w miejscowości Smołdzino.

 

Łodzik, Łacha i Ławica

 Zgodnie z tradycją nakazującą nazywanie urodzonych w kolejnych latach zwierząt imionami zaczynającymy się kolejnymi literami alfabetu, nazwano na literę Ł – Łodzik, Łacha i Ławica. Ojcem całej trójki jest Bubas.

– Przez kilka miesięcy był pod opieką trenerów ze Stacji Morskiej UG w Helu. Uczyły się sztuki przetrwania
w warunkach naturalnych. Tuż przed wypuszczeniem wyposażono je w satelitarne nadajniki, które przez
najbliższe pół roku będą wskazywać nam trasy ich wędrówek – tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

nadajnik Łodzika

Nadajnik Łodzika

nadajnik Łachy

Nadajnik Łachy

Nadajnik Ławicy

Nadajnik Ławicy


Nadajniki odpadną za około sześć miesięcy, gdy foki będą zmieniać siersć. - Dzięki danym wiemy np., że młoda foka szara potrafi pokonać w ciągu doby nawet 100 kilometrów – mówi Pietrasik.

Czwartą wypuszczaną jest foka obrączkowana. To jeden z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. W przeciwieństwie do foki szarej jest stosunkowo rzadkim gościem na polskim wybrzeżu.

- Ma na imię Kołobrzeżek, została uratowana dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF, który przez cały dzień czuwał i zapewniał odpowiednie warunki, aż do przybycia specjalistycznej pomocy medycznej z helskiego fokarium. Od miejsca znalezienia - plaży w rejonie Kołobrzegu - została nazwana Kołobrzeżkiem. Przeszła
rehabilitację i może wrócić do Bałtyku – mówi Pietrasik.

Od lat w opiece nad fokami Stacji w Helu pomaga WWF Polska. Oprócz nadajników, organizacja ta zakupiła dla Stacji USG pozwalające na badanie przebywających w fokarium zwierząt. Realizuje także projekt Błękitny Patrol, w którego ramach od stycznia 2010 roku wolontariusze mieszkający wzdłuż wybrzeża Bałtyku, prowadzą monitoring plaż, opiekują się fokami znalezionymi nad morzem, a jeśli zachodzi taka potrzeba, zawiadamiają pracowników Stacji.


Osoby, które natkną się - na przykład na plaży - na fokę, proszone są o poinformowanie o tym naukowców z helskiej stacji pod numerem telefonu 601 88 99 40 lub skontaktowanie się z członkami Błękitnego Patrolu WWF
(tel. 795 536 009).

 

Źródło: tvn24.pl, WWF Polska

Fotografie: fokarium.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #1 Damroka 2013-06-28 23:28
To byla tak niby radosna, ale troche smutna uroczystosc. oczki tez nie bardzo chcialy sie rozstac z bezpiecznym brzegiem. Stopy wody pod kilem (czy jak sie mowi fokom ? )
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież