16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Finansowanie budowy falochronu w Świnoujściu.

NB

Do końca 2014 r. - o rok dłużej - będzie finansowana budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu - zdecydował rząd. Celem zmiany jest dostosowanie wydatkowania środków przewidzianych na to przedsięwzięcie do realnego procesu budowy inwestycji.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że Rada Ministrów zmieniła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu".

"Podstawowa zmiana dotyczy wydłużenia okresu finansowania budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu o rok, tj. do końca 2014 r. Chodzi o dostosowanie wydatkowania środków przewidzianych na realizację programu do realnego przebiegu procesu budowlanego. Całkowity koszt realizacji programu nie zmieni się, czyli nadal będzie to 1.016.754 tys. zł" - czytamy w komunikacie CIR.

Jak przekazano, do końca 2014 r. konieczne jest wykonanie zadań mających na celu dostosowanie istniejącego toru wodnego w Świnoujścia do ruchu gazowców LNG. Chodzi m.in. o pogłębienie i poszerzenie toru istniejącego do parametrów wymaganych dla gazowców LNG oraz wykonanie prac pogłębiarskich na nowym torze wejściowym i obrotnicy statków w porcie zewnętrznym.

"Terminowo zakończono zasadnicze roboty budowlane obejmujące budowę falochronu osłonowego, ostrogi zachodniej oraz obrotnicy statków i nowego toru wodnego podejścia do portu zewnętrznego" - napisano.

Celem programu jest wybudowanie falochronu osłonowego dla terminalu LNG w Świnoujściu. Będzie on miał długość ok. 3 km i - wraz z istniejącym falochronem wschodnim, do którego dobudowana zostanie 250-metrowa ostroga zabezpieczająca przed falowaniem - utworzy półotwarty akwen. Inwestycja ta pozwoli obsługiwać większe jednostki pływające, w tym gazowce LNG, zwiększy możliwości przeładunkowe portu, a zbudowanie terminala dla odbioru skroplonego gazu ziemnego wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju. Port będzie obsługiwał statki o długości do 315 m, w tym gazowce LNG o zanurzeniu do 12,5 m oraz inne statki o zanurzeniu do 13,5 m.

Źródło: wyborcza.biz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież