25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Stocznia Remontowa Nauta powiększa potencjał produkcyjny.

NB

Z uwagi na rosnącą liczbę realizowanych projektów zarówno nowych budów, jak i konwersji oraz remontów statków, Zarząd Stoczni Remontowej Nauta poszukiwał możliwych form powiększenia potencjału produkcyjnego. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Stocznia Remontowa Nauta zawarła szereg umów, które powiększają jej aktywa produkcyjne o suchy dok SD I(240 m x 40 m) i pirs południowy w Gdyni oraz o pochylnie B1(280 m x 36 m) i B3(177 m x 28,7) w Gdańsku.

 - Jak dotychczas w segmencie remontów jednostek pływających istniały ograniczenia wynikające z technicznych możliwości posiadanych doków pływających. Wejście Stoczni w segment remontów dużych jednostek pływających, doprowadziło do ścisłej współpracy ze spółkami działającymi na bazie aktywów po byłej Stoczni Gdynia- mówi Jarosław Staluszka Kierownik ds. marketingu Stoczni Remontowej Nauta

W szczególności dotyczyło to suchych doków, tj. SD II i SD I.

Dok SD Ijest idealnym dokiem do prowadzenia prac na jednostkach typu panamax, mieszczących się w śluzach Kanału Panamskiego. Dzięki dzierżawie doku SDI Nauta ma do niego ciągły dostęp.
Dok SD II (379 x 70)był wykorzystywany przez Stocznię Crist S.A. co uniemożliwiało Stoczni Nauta korzystanie z doku w zadowalającym ją zakresie. Nauta wykorzystuje dok przez kilka miesięcy w roku na podstawie umowy o wieloletniej dzierżawie. Jej zlecenia muszą być godzone z harmonogramem prac Crist.
Dzięki wejściu spółki Energomontaż Północ Gdynia w skład grupy Mars Shipyards & Offshore oraz polityce grupy dążącej do pełnego wykorzystania efektu synergii, Nauta miała możliwość podpisania wieloletniej umowy dzierżawy doku SD I. Dok będzie wykorzystywany zarówno przez Energomontaż, jak i Nautę.

- Dotychczasowa umowa pozwalała nam na użytkowanie doku, jednak za każdym razem musieliśmy wystosować odpowiednie zapytania do kierownictwa Energomontażu Północ Gdynia, gdyż przedsiębiorstwo to realizowało swój własny program produkcyjny w oparciu o obiekt. Obecnie to my jesteśmy gestorem nieruchomości.

W 2012r. Stocznia Nauta otworzyła Dział Nowych Budów. Celem nowego wydziału było zwiększenie zaangażowania Stoczni w segmencie budowy nowych jednostek pływających. Działania te mają na celu dywersyfikację źródeł przychodu przedsiębiorstwa.

Realizowany aktualnie projekt sprzedaży terenów przy ul. Waszyngtona w Gdyni, spowoduje znaczne zmniejszenie majątku produkcyjnego i znacznie ograniczy możliwości prowadzenia podstawowej działalności przez grupę kapitałową Stoczni zarówno z zakresie remontów, jak i nowych budów.

Z tego powodu działania zmierzają w kierunku pozyskania dla grupy kapitałowej Stoczni nowych terenów produkcyjnych, wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę i oprzyrządowanie, przeznaczonych do budowy statków.

- Majątkiem, który wpisuje się w te potrzeby i pozwala na dalszy rozwój firmy są aktywa należące do spółki Synergia 99, obejmujące obszar 10,4 ha. W ich skład wchodzą dwie pochylnie wzdłużne B1 i B3, hala prefabrykacyjna o powierzchni ok 10.000m2 oraz 7 dźwigów Kone w rejonie pochylni.

Stocznia Nauta zdecydowała się na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii „C” w drodze subskrypcji prywatnej, skierowanej do MARS FIZ. Objęcie akcji nowej emisji oraz przeniesienie Udziałów Synergii 99 tytułem aportu na pokrycie tych akcji w kapitale zakładowym Stoczni Remontowej NAUTA S.A. nastąpi na podstawie umowy aportowej jaka zostanie zawarta pomiędzy Stocznią a MARS. Wkład niepieniężny w postaci udziałów Synergii 99 zostanie wniesiony przez MARS, który jest akcjonariuszem większościowym Stoczni.

Stocznia Gdańsk może w dalszym ciągu wykorzystywać dwie pochylnie na zasadach biznesowych.
- Wszystkie pochylnie, które wykorzystywaliśmy do realizacji kadłubów statków należały do Synergii 99 i korzystaliśmy z tych obiektów na zasadzie dzierżawy. Obecnie podpisaliśmy z Nautą umowę, która gwarantuje nam użytkowanie obydwu obiektów na tych samych zasadach, jak miało to miejsce do tej pory. W ciągu roku 2013 wykorzystywaliśmy pochylnię B1 do wykonywania dwóch pełnych kadłubów statków, informuje rzecznik prasowy Stoczni Gdańsk- Jacek Łęcki.

Finalizacja umowy nastąpi 18 grudnia 2013.

Wyposażenie udostępnione dzięki działaniom stoczni po uprzedniej modernizacji, umożliwi Stoczni Nauta i spółkom z jej grupy kapitałowej realizację budowy konstrukcji stalowych i w pełni wyposażonych statków.
Uruchomienie nowej produkcji znalazło już odzwierciedlenie we wzroście zatrudnienia stoczni. Nauta od lipca zatrudniła ok. 350 nowych pracowników, a docelowo w zakładzie w Gdańsku planuje zatrudnić nawet 600 osób.

Potencjał nowych terenów i ich infrastruktury wykorzystywany jest do realizacji kontraktów na budowę kadłuba statku PSV, dwóch sejnerów do połowu ryb oraz dwóch kontraktów na konstrukcje offshore.
Wszystkie poczynione inwestycje są elementem polityki mającej na celu zapewnienie stoczni możliwości skutecznego konkurowania na globalnym rynku stoczniowym.

Źródło: gospodarkamorska.pl

Fot. nauta.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież