23marzec2018     ISSN 2392-1684

00 DSC0341a

GANDALF – strażnik nabrzeża!

W strukturze Portu Gdynia Morski Terminal Masowy Gdynia (MTMG) pełni rolę „…terminalu uniwersalnego, świadcząc usługi przeładunkowe, składowania, big-bagowania (cóż za słowo!) i sortowania wszelkich ładunków masowych występujących w obrocie portowo-morskim…” Jednak na Molo Węglowym, wbrew jego nazwie, nie przeładowuje się już dzisiaj węgla i koksu, lecz prawie wyłącznie produkty rolne. Na Nabrzeżu Szwedzkim usytuowany jest magazyn ze stanowiskiem załadunkowym wyposażonym w wagę zbiornikową, połączony estakadą i systemem taśmociągów z drugim wielkim, czterokomorowym magazynem o łącznej pojemności około 60.000 ton przy Nabrzeżu Śląskim, co umożliwia swobodne dysponowanie powierzchnią.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 45
00 DSC0247a

Cumownicy z „Fairplaya”

Automatyzacja wkracza na statki szerokim frontem. Jej uboczny skutek to redukcja załóg. Pracę, przy której mozoliło się kiedyś kilkunastu, często nawet kilkudziesięciu marynarzy pokładowych, dziś wykonują maszyny. Ekstremalnym przykładem mogą tu być luksusowe żaglowe wycieczkowce, na których żagle stawia się i opuszcza za pomocą guzika i elektrycznej wyciągarki, sterowanej zdalnie przez jednego, dwóch marynarzy.

Ludzie stają się więc coraz bardziej niepotrzebni, w planach i w budowie są już nawet statki bezzałogowe. Nawet taka czynność jak obkładanie lin na polerach, cumowanie, do czego, wydawałoby się, ludzie są absolutnie niezbędni, rewolucjonizuje się. Pojawiają się nowe metody, nowe wynalazki. Już dzisiaj w niektórych, chwilowo jeszcze nielicznych portach skandynawskich pracują specjalne „przyssawki”, trzymające statek przy kei bez potrzeby użycia cum, szpringów czy brestów.

Zaraz – cumy, szpringi, bresty? Co to jest, z czym to się je, zapytacie słusznie. Dla niewtajemniczonych więc informacja – są to na oko identycznie wyglądające liny, trzymające statek przy nabrzeżu, wyprowadzone z jego dziobu i rufy. Różnica w nazwie lin wiąże się jedynie ze sposobem ich użycia. I tak cumy biegną skośnie od dziobu jednostki w przód i od rufy w tył, szpringi zaś odwrotnie, kontrując cumy. Bresty zaś prowadzone są prostopadle do nabrzeża. W zależności od wielkości statku „sznurki” te potrafią być potężnymi splotami o grubości przekraczającej nawet napięty biceps „prawdziwego” mężczyzny!

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 90
00 DSC0568a

MORTEN MAERSK – Triple-E numer 13

Kilka lat temu statki o długości 400-metrów leżały jeszcze w sferze marzeń i projektów. Spotkanie z takim gigantem stało się możliwe dopiero w lipcu 2013 roku, gdy w dziewiczą podróż wyruszył „Mærsk Mc-Kinney Møller” – pierwszy z 20 zamówionych w koreańskiej stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) kontenerowców serii Triple-E (Economy of scale, Energy efficient and Environmentally improved). Statek ten bił wszelkie światowe rekordy – zarówno długości (499,2 m) jak i pojemności (18.270 TEU – kontenerów 20-stopowych) i wzbudzał entuzjazm wszędzie, gdzie tylko się pojawił. U nas entuzjazm był szczególnie duży, kiedy dotarło do świadomości publicznej, że dziewiczy rejs zaprowadzi go do Gdańska! Stało się to 21 sierpnia 2013 roku. Byłem na miejscu, opisałem i pokazałem to w Morskich Kadrach na łamach Naszego Bałtyku: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/737-dziewiczy-rejs-maerska.html.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 119
00 DSC0697a

HMCS St. John‘s – gość z morza i z mgły

Tego dnia port Marynarki Wojennej był pusty. Wszystkie okręty, które choćby tylko na papierze miały jakąkolwiek wartość bojową, były na ćwiczeniach. Do Gdyni powrócić miały dopiero nazajutrz.  Dlatego też zaskoczyła mnie znaleziona przypadkiem na stronie pilotów gdyńskich informacja, że do portu wejdzie HMCS St. John’s. HMCS oznacza kanadyjskie siły zbrojne. Nic nie podawano, by jakikolwiek okręt kanadyjski uczestniczył w tych bałtyckich manewrach, z „obcych” udział wziąć miała tylko jedna fregata z Danii. Ale z Kanady? Co kanadyjski okręt miałby robić na Bałtyku? Co też sprowadza go do Gdyni pod nieobecność floty?

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 142
00 DSC0642a

Zimowe kadry z „Pilotami”, „Oceanografem” i „Darem Młodzieży”

Gdynia, 1 marca 2018, czwartek.

„Chodzi PILOT 3 !!!” – brzmiała informacja na stronie gdyńskiego UniPilu. Nic dziwnego, „Pilot 3” jest bowiem specjalnie zaprojektowany do pracy w warunkach zimowych i radzi sobie nawet z ekstremalnymi mrozami i kilkudziesięciocentymetrową warstwą lodu.

Teraz jednak oba „Piloty”, korzystając z przerwy między kolejnymi statkami do obsłużenia, stały akurat na swoim aktualnym miejscu przy Nabrzeżu Rybnym, w Basenie II im. Tadeusza Wendy. Dyżurna załoga wypoczywała w dobrze ogrzewanej kabinie. Postanowiłem nie zakłócać jej tej zasłużonej chwili relaksu, więc nie pchałem się na pokład. Termometr wskazywał minus 14, ale nad wodą miało się wrażenie, że jest o dobrych kilka stopni mroźniej. Krótka przerwa między opadami najwyraźniej miała się właśnie ku końcowi, bo znów zaczynało śnieżyć. Na wodzie tu i ówdzie ślizgały się kaczki. Chciałem już powiedzieć – moczyły się - ale byłoby to nieścisłe, gładka tafla wody w znacznym stopniu ścięta była bowiem cienką warstwą lodu.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 153

Przeczytaj również: