18październik2017     ISSN 2392-1684

00 DSC 0016a

To będzie zimny rejs / DIAMONDE wychodzi w morze

Gdynia, 6 stycznia 2016, godzina 14:00. Z portu wychodzi w morze niewielki statek „Diamonde”. Na rufie, nad nazwą portu macierzystego w Kingstown zwiesza się smętnie bandera karaibskiego państewka Saint Vincent & Grenadines.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 38
00 DSC 0142a

Polowanie udane, PANDA ustrzelona!

Na „Pandę” zasadzałem się przez dobrych kilka lat. Zawsze jednak udało się jej schować przede mną w jakimś ciemnym zakamarku gdańskiej „Remontowej”.

A jak już wreszcie miałem ją na muszce, to dwa razy pod rząd! Pierwszy raz trafiła mi się zupełnie niespodziewanie. W kwietniu 2016, stojąc naprzeciw Wisłoujścia, kiedy zajęty byłem obserwowaniem wchodzącej do portu „Palicy”, sama wcisnęła mi się w wizjer. Płynąc w górę rzeki ścigała się z „Nosorożcem” i łabędziem, kto kogo wyprzedzi. Łabędź zrezygnował jednak szybko z uczestnictwa w zawodach i przyjął wygodną rolę obserwatora. Widać nie miał w sobie ducha sportowej rywalizacji! „Panda” i „Nosorożec” walczyły więc dalej już tylko między sobą. Przez jakiś czas szły łeb w łeb, powoli jednak „Panda” wysforowała się do przodu i wygrała.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 57
00 DSC0451a

No i po sezonie!

Tegoroczny sezon wycieczkowców w Gdyni zakończyła „Costa Pacifica”. Od Nabrzeża Francuskiego odeszła planowo w środę, 6 września wieczorem.

Nie pokażę Wam jednak tego wyjścia z dwóch powodów. Po pierwsze, było już dość ciemno, a po drugie nie było mnie wtedy wcale w Gdyni. Ale nic straconego, nie była to bowiem jedyna okazja. W tym roku „Costa” odwiedziła Gdynię aż czterokrotnie, w tym trzy razy w sierpniu (4-go,15-go i 26-go). Ja złapałem ją za drugim razem, 15 sierpnia. Wyszła wówczas o godzinę wcześniej, bo już o 19:00, zamiast, jak zapowiadano, o 20:00.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 110
DSC0542a

Tuż po zachodzie słońca - tankowiec „Maersk Edward”

Tankowiec / chemikaliowiec „Maersk Edward” na wodę zszedł w czerwcu 2005 w Chinach w Jinling Shipyard w Nanjing. Zbudowano go dla francuskiej kompanii Copropriete Du Navire Bro Etienne i nazwano „Bro Edward”. W sierpniu 2010 statek przeszedł do floty Maersk Tankers A/S i otrzymał obecną nazwę. Pływa pod banderą duńską, a jego portem macierzystym jest København.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 54
00 DSC0494a

JAS-76 wciąż młody!

Patrząc na wchodzący do portu we Władysławowie lśniący, czyściutki, niebieściutki kuter JAS-76 nikt by nie pomyśał, że pięćdziesiątka stuknęła mu już przed dwoma laty! W niczym bowiem sylwetką swoją nie przypomina wysłużonego staruszka, urodzonego w 1965 roku w Gdyńskiej Stoczni Remontowej tak zwanego „superkutra”, jednego z liczącej ponad dwieście jednostek serii statków B-12 i B-25. On sam należy do odmiany B-25s. Literka s na końcu oznacza, że w przeciwieństwie do swych poprzedników zbudowany został całkowicie ze stali. W latach 1958 do 1971 przekazano rybackim armatorom siedemdziesiąt sześć kutrów tej wersji. Władysławowo znane mu jest doskonale, nieomal od kołyski, bo trafił właśnie tutaj, do rybackiej floty pańswowego jeszcze wówczas przedsiębiorstwa PPiUR „Szkuner”. Stąd też, jako WŁA-154, wychodził przez długie lata na łowiska.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 182

Przeczytaj również: