25kwiecień2024     ISSN 2392-1684

„Yeoman Bridge” w gdańskiej „Remontowej”

00-DSC 0806-nb

W przedsylwestrowe popołudnie 2012 roku bezsporną gwiazdą gdańskiej „Remontowej” była platforma mieszkalna „Safe Caledonia”. Trwały na niej właśnie ostatnie prace przy remoncie generalnym i renowacji modułów mieszkalnych. W tandemie z „Caledonią” po raz pierwszy zobaczyć też mozna było w Gdańsku zanurzalną barkę „REM LIFT 25000”(Semi-Submersive Heavy Lift), kupioną od Holendrów specjalnie w celu dokowania „Caledonii”. Barka ta, jeszcze jako Giant-4”wsławila się w akcji podnoszenia wraku rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego „Kursk”, który zatonął w 2001 roku.

Platformie poświęciłem już kiedyś osobny artykuł (http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/689-operacja-safe-caledonia.html ), dziś zajmijmy się więc jej może nie aż tak spektakularnym, lecz nie mniej interesującym sąsiadem, czyli samowyładowującym się masowcem „Yemoan Bridge”, posadowionym w pływającym Doku Numer 6. Dok ten o długości 255 i szerokości 44,4 m jest największym w „Remontowej”. Można w nim pomieścić statki do 255 m długości, 9,5 m zanurzenia i nośności do 135.000 t (DWT). Dok wyposażony jest w dwa ruchome dźwigi (po 25 ton).

„Yeoman Bridge” zajął dok prawie w całości. Kolos ten, przeznaczony do przewozu kruszywa, ma 249,0 m długości, 38,0 m szerokości i 8,6 m zanurzenia. Jego tonaż brutto (GT) wynosi 55.695, nośność DWT 96.772. Jest to jeden z dwóch największych statków firmy Yeoman, mającej swoją siedzibę również w Świnoujściu oraz biura handlowe w Szczecinie i w Sopocie. Może trudno w to uwierzyć, ale jednostki te przywożą do Polski między innymi setki tysięcy ton kruszywa, potrzebnego jako podkład pod budowę autostrad. Sami nie potrafimy, widać, tak porządnie pokruszyć kamieni!

Charakterystyczne dla statków są ich czerwone kadłuby i nadbudówka, a także umieszczone przed nią w osi statku długie, kilkudziesięciometrowe ramię wychylnego wysięgnika taśmowego, służącego do rozładunku. „Yeoman Bridge” zbudowany został w 1991 roku w japońskiej stoczni Tsuneishi Tadotsu Factory w Tadotsu. Jego właścicielem i operatorem jest brytyjska firma Aggregate Industries w Markfield w hrabstwie Leicestershire, zajmująca się wytwarzaniem maszyn i materiałów do budowy dróg. Statek pływa pod banderą Wysp Bahama, a jego portem macierzystym jest Nassau. Numer IMO to 8912302, a znak wywoławczy C6JY9.

W buro-czerwonej masie kolorystycznie wyróżnia się wysoki, niebieski, osmolony spalinami komin z trójkątnym znakiem armatora.

Widywałem „Yeomana” już wcześniej w porcie, ale w suchym doku wydał mi się jeszcze bardziej imponujący.

© Antoni Dubowicz

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #2 Lukasz 2018-09-13 15:55
Mialem okazje na nim przy remoncie na stoczni- robi wrazenie
Cytować
+1 #1 Marek 2018-04-15 15:21
:wek:widziałem go dzisiaj wchodzącego do portu w gdańsku.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: