19kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Open-Hatch „Star Juventas”

00 DSC 0806 nb

Open-Hatch? Co to takiego? - zapytacie. To rodzaj nadzwyczaj uniwersalnego statku towarowego, łączącego w sobie funkcje drobnicowca, masowca i kontenerowca. Charakteryzuje się tym, że jego ładownie nie są zamknięte, nie ma nad nimi pokładu! Wszystkie potrzebne do utrzymania pływalności statku zbiorniki i komory balastowe znajdują się w podwójnym dnie i podwójnych burtach. Pudełkowata w formie przestrzeń między nimi to ładownie, całkowicie otwarte, z zasady wyposażone w urządzenia do ich osuszania, często z demontowalnymi przegrodami między nimi i możliwością wstawienia międzypokładów. Statki te przewozić mogą praktycznie każdy ładunek. Z reguły na pokładzie zainstalowane są dźwigi lub samojezdne suwnice z rozkładanymi wysięgnikami, pozwalające na załadunek i rozładunek w portach i miejscach, w których nie ma żadnych urządzeń przeładunkowych.

Takim „Open Hatchem” jest właśnie norweski „Star Juventas”. Wysokie stosunkowo burty, krótki dziób i rufa, prościutki, prostokątny pokład z szynami, dwie wysokie suwnice ze sklapniętymi wysięgnikami, zaparkowane tuż przed nadbudówką – wszystko to widać doskonale już na pierwszy rzut oka. Tylko otwartych ładowni nie widać, do tego musiałbym móc spojrzeć na statek z wysokości, z perspektywy ptaka. Czasem żałuję, że nie potrafię latać (choć może ten mankament dałoby się zastąpić np przez użycie drona?).

Armatorem statku jest norweska grupa Grieg Star Shipping z siedzibą w Bergen, założona w 1961 roku jako Star Shipping. Historię, a szczególnie mocno pokomplikowane stosunki własnościowe firmy opisać nie jest łatwo: początkowo roku Star-Shipping należała po połowie do dwóch armatorów - Westfal-Larsen i Grieg Shipping, których statkami zawiadywała, zajmując się jednocześnie frachtem masowców londyńskiej firmy armatorskiej Rethýmnis & Kulukundis. Po poczynionych w 1995 roku roszadach Star Shipping została wzięta w posiadanie przez spółkę Grieg Shipping i Masterbulk z Singapuru, która z kolei należy do norweskiej grupy Westfal-Larsen. Chemikaliowce grupy Westfal-Larsen, zawiadywane przedtem przez Star Shipping, przeszły pod zarząd zależnych od Westfalen-Larsen Group firm Westchart i Westgas w Bergen. Dokładnie tak, albo jakoś podobnie!

W każdym razie Grieg Star Shipping obsługuje dziś flotę 60 do 70 statków, w tym 45 własnych, należąc do największych norweskich przedsiębiorstw żeglugowych. Podstawą dzialalności firmy są właśnie statki Open-Hatch, a także pewna ilość masowców typu Conbulker i frachtowców klasy Handysize- i Handymax. Oprócz statków Drieg Group posiada też własne terminale, wyspecjalizowane w przeładunku takich towarów, jak wyroby drewnopochodne, celuloza, papier, wszelakiego rodzaju towary masowe, stal i wyroby hutnicze, rury, wiatraki, kontenery oraz wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Oczywiście w firmowej ofercie jest też kompleksowa, kompletna usługa logistyczna i przewozowa nawet najtrudniejszego ładunku od nadawcy do odbiory.

Grieg Star Shipping eksploatuje „otwartopokładowce” w różnych klasach i różnych wielkościach, od 17.000 DWT do prawie 60.000 DWT.

„Star Juventas” to jeden z trzech statków klasy-J (bliźniacze jednostki to „Star Japan” i „Star Java”).

Zbudowany został w 2004 w japońskiej stoczni Mitsui Osaka Engineering & Shipbuilding w Osace. Ma 188 m długości, 32 m szerokości i 8,4 m zanurzenia. Jego pojemność brutto wynosi 32.679 GT, netto 13.085, nośność letnia (DWT) 44.837 ton metrycznych.

Całkowita pojemność ładowni, podzielonej na 11 przedziałów z możliwością wyposażenia ich w międzypokłady, wynosi 61.141 m³ lub 2.171.553 ft³. Poszczególne przedziały mają pojemność od 2.765 m³ (najmniejszy, 11 przedział) do 7.206 m³ (siedem przedziałów na śródokręciu). Przewozić w nich można, jako się rzekło, praktycznie każdy towar. W przypadku przewozu kontenerów wewnątrz ładowni mieści się 720 kontenerów 20-stopowych (TEU), ustawionych w 7 piętrach, nad nimi, na otwartym deku kolejne 1.350 (TEU) w trzech, a w rejonie śródokręcia w czterech piętrach. W sumie statek załadować może do 2.070 TEU.

Na pokładzie głównym zainstalowane są dwie samojezdne, 68 tonowe suwnice. W nadbudówce jest miejsce dla 29 osób, do balastowania służą dwa zbiorniki na dziobie i na rufie oraz 12 dalszych w podwójnych burtach i podwójnym dnie statku. W nim umieszczono też cztery zbiorniki paliwa HFO (Heavy Fuel Oil). Ładownie są „suche”, żaden balast nie jest w nich przewidziany.

Statek napędzany jest za pomocą wysokoprężnego 6-cylindrowego silnika Mitsui B&W 6S60MC o mocy 10.520 kW przy 96,0 obrotach (NCR: 9470 kW przy 92,7 obrotach), wyposażonego w turbosprężarkę Mitsui MAN NA-57. Moc przenoszona jest na jedną śrubę, która pozwala statkowi pływać z prędkością 16 węzłów. Manewry wspomagają dwa stery strumieniowe Techno Nakashima TC-220N (po jednym na dziobie i na rufie)

Prąd wytwarzają dwa 8 cylindrowe silniki wysokoprężne Rolls Royce KRG-8 o mocy 1.370 kW oraz 5 cylindrowy Rolls Royce KRG-5 o mocy 760 kW.

„Star Juventas” zarejestrowany jest w Bergen, posiada numer IMO 9254642, jego znak wywoławczy to LAZU5. Grieg jest jego właścicielem (Grieg International II AS / Grieg Shipping II AS), operatorem i managerem (Grieg Star). Jak się zapewne domyślacie, Grieg Group należy do światowych potentatów żeglugowych.

W Gdyni co rusz spotkac można należące do niego statki Open-Hatch. Cumują one w Basenie V im. Ministra Kwiatkowskiego przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych, obsługiwanym przez OT Port Gdynia Sp. z o.o. (od czerwca 2015 roku, wcześniej pod nazwą Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia). OT Port Gdynia, jak sam o sobie pisze, obsługuje regularne zawinięcia do Gdyni armatorów Finnlines (Finlandia), Transfennica (Finlandia), Grieg Star (USA), Euroafrica (Afryka Zachodnia), jak również serwisy czarterowe na Morzu Bałtyckim i serwisy czarterowe do Ameryki Centralnej, Północnej i Południowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze ładunków drobnicowych w systemie ro-ro, sto-ro i lo-lo (papier, celuloza, stal, big-bagi, wyroby drewnopochodne, sztuki ciężkie, ładunki ponadgabarytowe, elementy dostaw inwestycyjnych, naczepy, samochody, inne pojazdy i maszyny) oraz kontenerów w systemie ro-ro i lo-lo, w tym tank-kontenerów i kontenerów chłodzonych. OT Port Gdynia świadczy również usługi przeładunkowo-składowe dla ładunków masowych suchych, tj. śruta, zboże, pasze, koks, węgiel, biomasa i innych masowych suchych, współpracując z liderami na rynku międzynarodowym w branży produktów rolnych.

Ufff, aż trudno wszystko wymienić. Pomyśleć tylko, że bezpośrednim sprawcą całej tej historii jest tak niewinnie wyglądający, wychodzący z Gdyni w piątek, 3 kwietnia w godzinach popołudniowych Open-Hatch „Star Juventas”!

© Antoni Dubowicz 2015

PS

Jak nietrudno dostrzec, w wyjście statku zaangażowane były również mniejsze jednostki, jak holownik „Centaur II” oraz „Pilot-5”. Zestaw taki, lub większy, towarzyszy wyjściu i wejściu prawie każdego statku. Bez nich port nie mógłby w ogóle funkcjonować. Dlatego w serwisie zdjęciowym zawsze, również i tym razem, staram się podkreślić ich obecność.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: